- 1/3
- Następne
Miejsce do majsterkowania czy przechowywania sprzętu okazuje się w praktyce bardzo przydatne. Dlatego chociaż dla większości myśl o budynku gospodarczym pojawia się podczas użytkowania domu jest ona z pewnością trafionym pomysłem. Co trzeba wiedzieć o budynkach gospodarczych?
W świetle prawa
Budynek gospodarczy nie jest wymysłem użytkowników. Ma on bowiem swoje miejsce w zakresie Prawa budowlanego. Chodzi tutaj oczywiście o Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W tym rozporządzeniu wyraźnie odniesiono się do roli, którą pełni budynek gospodarczy (§ 3 pkt 8).
Pod pojęciem budynku gospodarczego rozumie się budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.
Drewniany budynek gospodarczy
Powierzchnia
Sam fakt przeznaczenia budynku gospodarczego nie jest jednak wyłącznością. Należy odpowiednio wcześniej pomyśleć o powierzchni zaplanowanego budynku gospodarczego. To właśnie powierzchnia wpłynie na konieczność załatwienia niezbędnych formalności. Zakres przedstawiono w poniższej tabeli.
Jaka powierzchnia budynku gospodarczego?
Powierzchnia budynku gospodarczego |
Formalności |
do 25 m2 |
- Parterowe, wolnostojące budynki gospodarcze o powierzchni:
- Najlepiej, aby budynek gospodarczy był objęty planem miejscowym działki, na której planuje się go. - Trzeba zgłosić budowę w starostwie powiatowym. |
ponad 25 m2 |
- Zakres formalności przy powierzchni budynku gospodarczego przekraczającej:
- Wymagany jest projekt budowlany, który musi być zaadaptowany do istniejących warunków. Podwyższają się zatem koszty wymaganych formalności. - Trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. |
Usytuowanie
Oprócz zainteresowania się powierzchnią budynku gospodarczego trzeba także podjąć konkretne kroki związane z jego usytuowaniem. Należy uwzględnić określone zasady dotyczące lokalizacji. W dużej mierze uzależnione są one od tego, czy w budynku będą znajdowały się otwory okienne i drzwiowe.
W praktyce podawane są minimalne odległości od granicy działki – różnicując odległości na dwie zasadnicze:
- 4 m – gdy w budynku gospodarczym znajdują się otwory okienne i drzwiowe,
- 3 m – gdy budynek gospodarczy pozbawiony jest otworów okiennych i drzwiowych. < czytaj dalej...