Budynek gospodarczy - zezwolenia, usytuowanie, projekt i adaptacja

Jesteś tutaj:

Budynek gospodarczy - zezwolenia, usytuowanie, projekt i adaptacja

3,4/5 (135 ocen)

Minimalna odległość 3 m może być w określonych przypadkach jeszcze pomniejszona. Budynek gospodarczy pozbawiony otworów okiennych i drzwiowych może bowiem znajdować się w szczególnych przypadkach 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio przy granicy działki. Szczególne przypadki związane są oczywiście z szerokością samej działki jak i zaplanowanej długości i wysokości budynku gospodarczego.

Planowanie budynku gospodarczego musi zatem łączyć zarówno jego funkcjonalność, kubaturę jak i lokalizację. Wtedy niewątpliwie będzie to odczuwalne w bezpośrednim użytkowaniu budynku gospodarczego.

Szopa na narzędzia ogrodnicze

Szopa na narzędzia ogrodnicze

Projekty
 

Jak już wcześniej zaznaczono powierzchnia przekraczająca 25 m2 wymusza konieczność kupna projektu budynku gospodarczego. Wybierając projekt nie należy tego dokonywać pochopnie.

Projektanci najczęściej oferują budynki gospodarcze wznoszone w dwóch podstawowych technologiach. Pierwszą z nich jest tradycyjna technologia murowana, natomiast drugą technologia szkieletu drewnianego. Warto dostosować wybraną technologię zarówno do portfela jak i technologii istniejącej zabudowy.

Coraz chętniej klienci kupują budynki gospodarcze z werandami, gdyż takie budynki znacznie lepiej się prezentują, a równocześnie pozwalają na korzystanie z werandy. Udogodnieniem są także budynki gospodarcze wyposażone w WC.

Budynek gospodarczy może być również tak zaprojektowany, aby gwarantował możliwość przechowywania drewna czy stanowił skład na odpady. Funkcjonalność budynku gospodarczego jest szeroka. Zatem projektanci proponują budynki gospodarcze z garażami bądź zaprojektowane jako magazyny czy przechowalnie.


Adaptacja
 

Wbrew pozorom wcale nie tak rzadko budynek gospodarczy staje budynkiem mieszkalnym. Dlaczego? Ponieważ budynek gospodarczy można zaadaptować na budynek mieszkalny.

Zazwyczaj adaptacja wiąże się z koniecznością przebudowy budynku gospodarczego. Niewątpliwie trzeba postawić ściany, zatroszczyć się o rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań trzeba skontaktować się z fachowcem, który przeprowadzi ekspertyzę techniczną. Dopiero potem należy zaplanować przebudowę.

Niestety pomimo takowych konieczności coraz częściej dochodzi do modernizacji na własną rękę, czyli do tzw. samowoli budowlanej. Przyczynami samowoli budowlanych najczęściej są względy finansowe, będące wynikiem konieczności załatwienia wymaganych formalności.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz