Piwniczka ziemna - ogrodowa spiżarnia

Jesteś tutaj:

Piwniczka ziemna - ogrodowa spiżarnia

3,6/5 (70 ocen)
Ogrodowa spiżarnia to miejsce absolutnie wyjątkowe i niezbędne w każdym większym ogrodzie. Znakomicie nadaje się do przechowywania warzyw, owoców, przetworów i innych produktów spożywczych – i to nie tylko w okresie zimy, ale również przez pozostałą część roku.
 

Najważniejsze cechy dobrej ziemianki

 
W dawnych gospodarstwach domowych ziemianka często zastępowała lodówkę, obecnie spełnia natomiast rolę ogrodowej spiżarni. Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana piwniczka ziemna przez cały rok zapewnia przechowywanym w niej produktom temperaturę na poziomie ok. 4-8°C i stałą wilgotność powietrza, co znacznie przedłuża trwałość warzyw i owoców, a także rozmaitych przetworów, żółtych serów, win, soków czy wędzonek. Aby jednak ziemianka dobrze spełniała swoje zadanie, musi zostać bardzo staranie zaprojektowana i prawidłowo wykonana.
 
Przede wszystkim pod jej budowę należy wybrać stanowisko suche i zaciszne. Idealnym miejscem byłoby np. naturalne wzniesienie lub górka. Przy budowie ziemianki trzeba też zadbać o dobrą izolację ścian, sufitu, podłogi oraz wejścia. Jeśli strop, ściany i podłoga będą przepuszczały wilgoć, w czasie opadów w piwnicy będzie bardzo mokro, a na podłodze może gromadzić się woda. Jeżeli natomiast wprawimy zbyt cienkie drzwi wejściowe, latem pomieszczenie będzie się nadmiernie nagrzewać, a zimą ochładzać. Nad stropem piwniczki powinna znajdować się spora warstwa ziemi, która zapewni jej dodatkową izolację. Na powierzchni nasypu warto posadzić rośliny zadarniające, które wzmocnią podłoże i zapobiegną jego osuwaniu się np. w trakcie ulewnego deszczu. Należy też pamiętać o montażu instalacji odpływowej przy drzwiach wejściowych, gdyż tylko sprawny system odwadniający zapobiegnie wlewaniu się wody do wnętrza piwniczki. Ziemianka musi mieć również zapewnioną odpowiednią wentylację, umożliwiającą swobodną wymianę gazową. W przeciwnym razie stęchłe powietrze mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni oraz innych chorób grzybowych. Podłogę ziemianki powinna stanowić warstwa izolacyjna w postaci piasku oraz ułożonej na niej kamiennej kostki brukowe. Jeśli istnieje możliwość zamontowania w piwniczce oświetlenia, warto ją wykorzystać, gdyż światło elektryczne bardzo ułatwi nam korzystanie ze spiżarni. Dzięki elektrycznej lampie łatwiej też dostrzeżemy wszystkie nieprawidłowości np. choroby na warzywach i owocach bądź nadmierną wilgoć czy wręcz rozwój grzyba na ścianach.
 
Wszystkie powyższe zalecenia są jednakowo ważne, gdyż źle wykonana piwniczka z pewnością nie spełni swojej funkcji. Przechowywane w niej warzywa i owoce będą chorowały i gniły, przetwory, soki i wina mogą się zepsuć, a drewniane meble – spróchnieć.
 

Wyposażenie piwniczki

 
Kiedy już mamy odpowiednio przygotowane pomieszczenie, należy je właściwie zagospodarować. W ziemiance powinny się więc znaleźć solidne, najlepiej drewniane regały z półkami, na których będziemy mogli ustawiać słoiki z przetworami, drewniane ażurowe skrzynie oraz wiklinowe kosze do przechowywania warzyw, metalowe haki lub relingi z haczykami, na których będziemy mogli wieszać warkocze czosnku, suszoną kukurydzę, grzyby, pęczki papryczek bądź wędzonkę. Jeśli planujemy przechowywać w ziemiance sery, przydadzą się nam również drewniane szafki, a do przechowywania win najlepiej posłużą regały z odpowiednio wyprofilowanymi półkami. W piwniczce ziemnej powinno się też znaleźć trochę miejsca na beczki, w których będziemy mogli przechowywać kiszoną kapustę lub ogórki. Warto też posiadać w niej miejsce na niezbędne naczynia i narzędzia, takie jak wiadra, przyrządy winiarskie, szklane naczynia, rękawice gumowe, sekatory oraz noże, które przydadzą się, kiedy postanowimy odciąć z warkocza kilka główek czosnku, przeciąć sznurek w worku z ziemniakami, odlać z balonu wino czy przebrać pryzmę warzyw.
 

Co przechowywać w ziemiance?

 
W prawidłowo wybudowanej ziemiance możemy z powodzeniem przechowywać przetwory zimowe (np. konfitury, pikle, soki, dżemy), miód, smalec, wędzonki (np. wędzoną słoninę, szynkę, kiełbasę), sery długo dojrzewające, alkohole (np. wina, nalewki, likiery), warzywa (np. ziemniaki, buraki, marchew, pietruszkę, selery, cebulę, czosnek, pory, kapustę, dynię), owoce (np. jabłka, gruszki) oraz kiszonki (np. ogórki, kapustę). Można w niej również przetrzymać przez zimę cebule i kłącza roślin ozdobnych, a jeśli jest wystarczająco obszerna, również narzędzia ogrodnicze (oczywiście na wydzielonym do tego celu stanowisku, np. wieszaku).
 
 
Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz