- 1/3
- Następne
Budowa nowoczesnego domu nie musi oznaczać wykorzystania nowoczesnych materiałów budowlanych. Bardzo często to właśnie te, które były wykorzystane już w starożytności, przeżywają dzisiaj swój renesans. Tak jest chociażby z budową domów z gliny – rozwiązanie kilka lat temu szokowało, a teraz staje się konkurencyjnym dla dotychczasowych technologii stosowanych w budownictwie.
Co mówią normy?
Budowa domów z gliny jest ściśle określona w wytycznych. Nie jest zatem budową nie podlegającą kontroli, a wręcz przeciwnie. Jedną z podstawowych norm w tym zakresie jest norma branżowa BN-62/6738-02 Budownictwo z gliny. Masy gliniane.
W normie dokonano podziału mas glinianych na trzy podstawowe grupy. Masy gliniane ciężkie stosuje się do budowy ściany ubijanych lub wykonawstwa bloków ściennych. Z mas glinianych średnich wykonuje się bloki ścienne, ale także nadproża. Natomiast masy lekkie stosuje się przeważnie do produkcji płyt na ścianki działowe i wypełnień.
Bardzo często rolę wypełniacza organicznego przejmuje słoma. Jej długość powinna być dostosowana do określonej grupy masy glinianej. Masy ciężkie czy średnie wymagają zastosowania słomy o długości z przedziału: 5-10 cm. W przypadku słomy lekkiej można wykorzystać nieco większe długości, do 30 cm.
Są to wybrane zagadnienia normowe. Jednak norma precyzuje wiele innych płaszczyzn wiedzy z zakresu budownictwa z gliny (np. wymagania i badania techniczne). Normami związanymi z normą branżową są:
PN-59/B-06714 - Kruszywo mineralne. Badania techniczne.
PN-60/B-06730 - Kruszywo żużlowe. Żużel paleniskowy i kruszywo z żużla paleniskowego. Badania techniczne.
PN-55/B-14501 - Zaprawy cementowo-gliniane.
Aspekty techniczne
Obecnie w budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się glinę lekką. Jak? Zazwyczaj jako wypełnienie konstrukcji szkieletowej budynku. Konstrukcję drewnianego szkieletu uzupełnia glina lekka.
Alternatywnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie glinianych bloczków. Bloczki są gotowymi wyrobami lub produkuje się je bezpośrednio na budowie. Ich przeznaczenie nie ogranicza się wyłącznie do ścian zewnętrznych czy wewnętrznych. Gliniane bloczki sprawdzą się zarówno w przypadku jednych jak i drugich.
- przykładowy wymiar bloczka: 250 x 120 x 65 mm,
- maksymalna waga bloczka: 15 kg.
Rekreacyjny dom z gliny
Charakterystyka materiałów
Jakość wykonania i późniejszy komfort użytkowy domu z gliny w dużej mierze zależy od materiałów budulcowych. Dlaczego wielu decyduje się na połączenie słomy i gliny? Przede wszystkim ze względu na ich właściwości.
Słoma |
Glina |
|
|
Układanie
Wzniesienie domu z gliny to nie tylko jedna propozycja technologiczna. Jednak najczęściej wybiera się technologię opartą na wykorzystaniu słomianych bloczków pokrywanych glinianym tynkiem. czytaj dalej...