Nowoczesne domy z bali

Jesteś tutaj:

Nowoczesne domy z bali

4,1/5 (7 ocen)

Chociaż drewniany dom to dla większości powrót do tradycji, nie zawsze musi tak być. Nowoczesne domy z bali to przede wszystkim połączenie dostępnych innowacji i naturalnego piękna drewna. Co proponują Tobie inżynierowie?


Bryła


Drewnianemu domowi z bali wcale nie trzeba nadawać prostopadłościennej formy. Jakże często spotkałeś w górach rozbudowane drewniane domy pełne przepychu? Z pewnością bardzo często. Jednak czy nowoczesny dom charakteryzuje się tak bogatą formą?

Architekci proponują zazwyczaj domy o połączonych, prostych bryłach. Jest to stworzenie możliwości energooszczędnego rozwoju, a równocześnie zachowanie naturalnego materiału budulcowego. W związku z tym nowoczesne domy z bali to rozwiązanie promowane na szeroką skalę.


Drewno


Piękno widocznego dla przechodniów drewna to piękno zastosowanych bali. Producenci oferują zarówno bale okrągłe jak i prostokątne. Wybór jest naprawdę spory, co przedstawia poniższa tabela.
 

Rodzaje bali

Charakterystyka

 

Pełne

 

Są przykładem wykorzystania tradycyjnego drewna litego, które kształtuje przekroje bali.

 

 

Klejone

 

Już nazwa wskazuje, że elementy są sklejone (przy użyciu prasy). Zarzuca się im możliwość rozklejenia. Równocześnie są one pozbawione naturalnych pęknięć.

 

 

Izolowane

 

Tego rodzaju bale wymagają zastosowania warstwy ocieplenia.

 

 

Warstwowe

 

Są to bale z nowoczesnym pomysłem izolacyjnym.

W ich wnętrzu znajduje się warstwa materiału termoizolacyjnego. W związku z tym wykonane z nich domy wykazują znacznie lepszą izolacyjność cieplną niż tradycyjne rozwiązania.

 Dach


Podobnie jak ewoluowaniu uległa cała bryła nowoczesnego domu z bali tak i samo pokrycie dachu. Dawniej promowało się przede wszystkim pokrywanie domów z bali gontami drewnianymi. Dzięki temu zabiegowi zachowany był jeden trend materiałowy. Jednak w chwili obecnej wykorzystuje się pokrycia wykonane z różnych materiałów.

Ceramika, łupek czy blacha – nie ma barier ich stosowania. Nowoczesny dom z bali to przede wszystkim dom, dla którego nie straszne będzie nasłonecznienie czy deszcz. Dlatego też dachówki ceramiczne, łupki czy blachy znacznie lepiej sprawdzą się w roli pokrycia. Coraz częściej pokrycia blaszane imitują gonty. Są zatem korzystne nie tylko pod względem wizualnym, ale i ekonomicznym.

Nowoczesny dom z bali

Nowoczesny dom z bali

Instalacje


Zakładając, że masz już zapewnione przyłącza na zewnątrz domu trzeba zatroszczyć się o wewnętrzna rozprowadzenie instalacji. Tego rodzaju prace różnią się od siebie w zależności od rodzaju bali.

Jeżeli bale są nieocieplone przewody elektryczne muszą być osłonięte i umieszczone w nawierconych w balach otworach. Inaczej wygląda to w przypadku bali, które będą ocieplone. Tutaj wszystkie przewody prowadzi się pomiędzy elementami, a nie w ich wnętrzu.

Przed podjęciem decyzji o budowie nowoczesnego domu z bali należy przemyśleć kwestie związane z instalacjami. Nie zawsze firmy wykonują w tego rodzaju domach instalacje, dlatego też prace instalacyjne znacznie mogą podnieść koszty.
Chociaż domy są nowoczesne nie zawsze klientom zależy na wentylacji mechanicznej. Coraz częściej zastępuje ją tradycyjna wentylacja naturalna. Nowoczesny dom z bali nie musi zatem być bezpośrednio powiązany z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Dom z bali drewnianych

Dom z bali drewnianych

Wnętrza


Zagospodarowanie wewnętrznej przestrzeni domu z bali to przede wszystkim zwrócenie uwagi w stronę ciepłych wnętrz. Uwydatnia się naturalne piękno drewna przy równoczesnym eksponowaniu panujących trendów. Dla przykładu bardzo często łączy się takie materiały jak: drewno, beton czy stal. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz