Dlaczego warto wykonać dom z płyt OSB? Dowiedz się!

Jesteś tutaj:

Dlaczego warto wykonać dom z płyt OSB? Dowiedz się!

3,2/5 (686 ocen)

Płyta drewnopochodna OSB jest materiałem poszyciowym. Wykorzystuje się ją zarówno w przypadku dachów, ścian jak i stropów. Powstają zatem domy o konstrukcji szkieletowej, którą to wypełniają przedmiotowe płyty.


Warto, ponieważ…


Omawiane konstrukcje domów sprawdzają się pod względem ponoszonych kosztów oraz czasu trwania budowy. Stanowią one przewagę nad innymi systemami, za które trzeba więcej zapłacić (pomimo tego czas wybudowania domu wcale nie skraca się, a wręcz przeciwnie - jest znacznie dłuższy).

Oprócz tego domy z płyt OSB pozwalają na wymarzone wykończenie, ponieważ sprawdzają się tutaj nie tylko tynki, ale i okładziny. Uniwersalność konstrukcji przyczynia się do pozytywnego spojrzenia w stronę płyt OSB nawet przez najbardziej wybrednych inwestorów.


Podłoga z płyt OSB


Popularność płyt osb nie ogranicza się jedynie do konstrukcji szkieletowych. Płyty są bowiem chętnie wybierane także w budynkach wzniesionych w innych technologiach. Zadanie płyty sprowadza się do stworzenia warstwy podkładowej pod przyszłe wykończenie ostatecznym materiałem podłogowym.

To właśnie płyty OSB wykorzystuje się do stworzenia tzw. podłóg pływających. Jest to typowe rozwiązanie w przypadku stropów drewnianych. Płyta musi wykazywać oczywiście odpowiednio wysokie parametry wytrzymałościowe, dzięki którym może być przeznaczona na podkład pod materiał podłogowy. Zastosowanie płyt OSB-3 jest sprawdzone w praktyce.

Wysokie wartości parametrów technicznych płyty zawdzięczają nie tylko surowcowi, z którego powstają, ale także sposobie produkcji. Powstawanie takiego asortymentu opiera się na wyprodukowaniu trzech warstw (płyt) z drewna sosnowego, które dzięki właściwie zaplanowanym warunkom (głównie temperatura) zostają ze sobą połączone przy użyciu żywic.

Samo układanie płyt uzależnione jest od sposobu wykończenia krawędzi. Trzeba zaznaczyć, że połączenie na pióro i wpust nie wymusza konieczności zachowania kilkumilimetrowych szczelin. To znacznie skraca czas pracy, a tego rodzaju płyty są jednymi z najchętniej wybieranych. Rozmieszczenie poszczególnych legarów przyczynia się do wyboru płyty o określonej grubości. Zazwyczaj maja one standardową grubość 18 mm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz