Dlaczego warto wykonać dom z płyt OSB? Dowiedz się!

Jesteś tutaj:

Dlaczego warto wykonać dom z płyt OSB? Dowiedz się!

3,2/5 (685 ocen)


Ściany z płyt OSB


Z pewnością dla odbiorcy znacznie bardziej dostrzegalnymi z placu budowy elementami są oczywiście ściany. Jak już wspomniano na początku w przypadku domów wykonywanych z płyt OSB także i tutaj nie zabraknie płyt drewnopochodnych.

Przed zamocowaniem poszycia należy zatroszczyć się o szkielet konstrukcji. Przeważnie jest on również wykonany z drewna, chociaż zdarzają się i konstrukcje metalowe. Bez względu na szkielet warto wiedzieć, że płyty układa się w pionie lub w poziomie. Ich przytwierdzenie do konstrukcji odbywa się przy użyciu gwoździ. W zależności od ilości bądź wielkości stolarki okiennej i drzwiowej należy właściwie dociąć płyty i zachować wymagane szczeliny dylatacyjne. Jak zatem widać budując dom znacznie łatwiej jest ułożyć płyty OSB na ścianie pełnej niż w przypadku przegród z dużą ilością okien czy drzwi (wtedy płyty trzeba docinać, a prace montażowe wymagają większego nakładu czasowego).

Podobnie jak podłogi tak i poszycie ścian zewnętrznych i wewnętrznych wykonuje się z płyt OSB-3. Płyty należą do asortymentu sztywnego oraz wytrzymałego, o czym wspomniano już wcześniej. Pomimo tych właściwości nadal jest zakorzeniony w Polakach lęk i chęć zakupienia grubszej - niż zalecane 12 mm - płyty. Wbrew pozorom domy z płyt OSB nie należą jedynie do konstrukcji sezonowych i sprawdzają się podczas całorocznego użytkowania. Decydując się jednak na dom całoroczny należy mieć na uwadze konieczność wykonania również wiatroizolacji. Przyczyni się to do właściwej pracy ścian pod względem cieplno-wilgnościowym.


Dach z płyt OSB


W zakresie konstrukcji dachu płyty OSB pełnią rolę sztywnego poszycia pod planowane pokrycie dachowe. Takie poszycie jest potrzebne w przypadku pokryć wykonywanych z blachy lub bitumów.

Wbrew pozorom poszycie nie powinno być tak cienkie jak w przypadku ścian. Grubość 12 mm z reguły nie okazałaby się wystarczająca. Zalecenia producentów odnoszą się przeważnie do 22 mm (i takie też płyty są najbardziej popularne).

Poszycia dachowe wykonuje się z płyt OSB-3 lub płyt OSB-4. Jedną z istotnych kwestii jest zabezpieczenie płyt przed działaniem destrukcyjnych czynników atmosferycznych na placu budowy. Nawet niepozorny deszcz może przyczynić się do powstania wielu problemów. Trzeba o tym pamiętać także w przypadku składowania płyt przeznaczonych do wznoszenia ścian.

Samo układanie nie wiąże się z większymi trudnościami. W porównaniu z tradycyjnym deskowaniem jest znacznie łatwiejsze do wykonania. Ułożenie płyt OSB nie może być zgodne z kierunkiem krokwi, ale prostopadłe do niego. Właściwie połączone płyty z pewnością gwarantują mniej nieszczelności niż typowe deskowanie.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz