Drewniane domy fińskie - funkcjonalne i trwałe

Jesteś tutaj:

Drewniane domy fińskie - funkcjonalne i trwałe

3,6/5 (69 ocen)

Energooszczędne domy skandynawskie dają szereg możliwości w zakresie rozwiązań technologicznych i wykończeniowych. Jednymi z czołowych przedstawicieli są domy fińskie, które doskonale współgrają z każdym typem krajobrazu. Oszczędność i ekologia są głównymi założeniami projektowania i wykonawstwa domów fińskich. Jak wygląda to w praktyce?


Modułowe


Fińskie domy nie bezpodstawnie kojarzone są z prefabrykowanymi domami o drewnianej konstrukcji. To właśnie modułowe rozwiązanie znacząco przyczynia się do postrzegania domów fińskich jako korzystnych pod wieloma względami.

Jednymi z najczęściej wymienianych zalet są:

- łatwy transport materiałów,
- oszczędność materiałów,
- nieskomplikowany montaż,
- szybkie wykonawstwo.

Po raz pierwszy prefabrykowane domy fińskie zaczęto stawiać w Polsce tuż po zakończeniu II wojny świtowej. Powstawały osiedla domów fińskich. Tego rodzaju domy modułowe były identyczne pod względem konstrukcji, a do ich wznoszenia wystarczył czteroosobowy zespół. Podobnie wygląda to również dzisiaj, gdzie modułowe domy stawiane są w kilka osób w krótkim czasie. Jednak w chwili obecnej znacznie rozbudowano możliwości konstrukcyjne i w jeszcze większej mierze postawiono na oszczędność i ochronę środowiska naturalnego.


Funkcjonalne


Zasadniczym aspektem w dzisiejszym wznoszeniu domów fińskich jest zainteresowanie możliwościami połączenia estetycznego użytkowania i energooszczędności. Teraźniejsze domy fińskie odbiegają zatem od tych sprzed lat.
Chociaż nadal najczęściej widzisz prostą bryłę z dachem dwuspadowym to nie przypomina ona tej z okresu powojennego.

Domy fińskie wyposażone są zazwyczaj w małe ganki i duże tarasy. Wnętrza takich domów podzielone są na strefy, przez co korzystnie wpływają na możliwość wygodnego użytkowania. Kuchnia, jadalnia czy salon nie stanowią osobnych pomieszczeń. Strefa jadalniana tworzy całość, łącząc wymienione wcześniej pomieszczenia. Duże przeszklenia to kolejna cecha charakterystyczna energooszczędnych domów fińskich. Zazwyczaj okna wychodzą na południe.

Drugą typową strefą jest strefa sanitarno-gospodarcza. Należą do niej łazienka oraz wszelkie pomieszczenia gospodarcze. Dzięki takiemu podziałowi komfort użytkowy jest znaczny, a przede wszystkim odczuwalny przy braku strefowego projektu.

Dom fiński

Trwałe


Zdrowy i ekologiczny dom to dla wielu równoważność z nietrwałością. Domy fińskie obalają tego rodzaju wysnuty przez niektórych mit. Należy mieć na uwadze, że nowoczesne systemy wykonawstwa materiałów konstrukcyjnych czy dzisiejsze technologie wznoszenia domów fińskich gwarantują trwałość.

Jest to potwierdzone przeprowadzonymi badaniami. Porównywano tradycyjne technologie murowane z nowoczesnymi technologiami budowy domów fińskich. Wyniki były zbliżone. Ponadto trzeba pamiętać, że drewno wykorzystywane do wznoszenia domów fińskich jest w specjalny sposób przygotowywane. Dzięki temu jest ono odporne na ogień, co przeciwstawia się powszechnym pozorom nietrwałości i braku odporności na ogień konstrukcji.


Izolacja termiczna


Domy fińskie to przede wszystkim postawienie na termiczne materiały porowate. Ponadto trzeba zauważyć, że Skandynawowie wyeliminowali folię paro przepuszczalną. Termiczne materiały porowate, które powszechnie stosuje się przy ocieplaniu domów fińskich to chociażby wełna celulozowa.

Wełna celulozowa nie jest niczym innym jak sypkimi włóknami celulozy. Dzięki temu, że jest sypka eliminuje mostki cieplne. Przyczynia się zatem do podwyższenia wydajności nawet o 30%. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz