Drewniane domy fińskie - funkcjonalne i trwałe

Jesteś tutaj:

Drewniane domy fińskie - funkcjonalne i trwałe

3,6/5 (69 ocen)

Oprócz tego do kolejnych zalet należy duża higroskopijność wełny celulozowej. Wełna wchłania wilgoć. Ponadto spełnia zazwyczaj również funkcję izolacji ekologicznej.

Jest w pełni ekologicznym materiałem, przez co chętnie stosuje się ją jako materiał termoizolacyjny.

Ceny uzależnione są od grubości warstwy ocieplenia. Dla przykładu:

- grubość 20 cm – około 30 zł/m2,
- grubość 30 cm – około 50 zł/m2.

Dom fiński

Pompa ciepła


Podążając w stronę ekologii nie powinien dziwić wymieniony w podtytule system ogrzewania. Mianowicie domy fińskie to przede wszystkim połączenie ekologicznego i energooszczędnego charakteru. Dlatego też na szeroką skalę korzysta się w omawianym przypadku z pomp ciepła. Wykorzystują one naturalne źródła ciepła. Nie tylko wodę czy powietrze, ale także ziemię (gruntowe pompy ciepła).

Zasada działania pompy ciepła opiera się na transporcie ciepła z miejsca zimniejszego do cieplejszego. Pompa kondensuje energię, a następnie oddaje ją. Pompy ciepła są zatem najbardziej adekwatnym rozwiązaniem dla domów fińskich (ale nie tylko oczywiście.


Rekuperacja


Domy fińskie to domy szczelne, które magazynują ciepło. Trzeba jednak zaznaczyć, że nadmierna szczelność nie jest korzystna zarówno dla samego budynku jak i Twojego samopoczucia. Stąd w przypadku domów ekologicznych montuje się wentylację nawiewno-wywiewną odzyskującą ciepło.

Rekuperator zapewnia stałą wędrówkę powietrza, dzięki czemu zachowany zostaje przyjemny mikroklimat wnętrz. W efekcie: nie ponosisz kosztów, a cały czas czujesz świeże powietrze. Zainwestowanie w rekuperację pozwala na pełne połączenie szczelności, a równocześnie komfortu.


ZAPAMIĘTAJ!


Domy fińskie są ciekawymi propozycjami budownictwa skandynawskiego. Nie należy jednak utożsamiać ich z domami kanadyjskimi. Chociaż i ich konstrukcje wykonywane są jako drewniane…
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz