Dom z gliny - nieoczekiwany powrót z przeszłości

Jesteś tutaj:

Dom z gliny - nieoczekiwany powrót z przeszłości

3,5/5 (24 ocen)
Dom

Tego rodzaju jest nie tylko prosta pod względem wykonawczym, ale przede wszystkim korzystna pod względem użytkowym. Prasowaną słomę w postaci prostopadłościanów umieszcza się jako wypełnienie drewnianego szkieletu.

Innym wypełnieniem konstrukcji nośnej budynku mogą być prasowane bloczki – cegły. Można ich użyć dopiero po wyschnięciu. Sposób układania jest zatem ściśle powiązany z wybraną technologią budownictwa glinianego.

Dom z elewacją glinianą

Dom z elewacją glinianą

Tynki gliniane


Podążając w stronę technologii słomianych bloczków nie można pominąć etapu tynkowania, czyli etapu w którym bezpośrednio wykorzystuje się gliniany materiał. Zazwyczaj popularne są gotowe tynki gliniane, sprzedawane w opakowaniach przekraczających wagowo 20 kg.

Tynki gliniane należą do materiałów ekologicznych. Dzięki nim nie tylko możesz  zakumulować ciepło, ale także wytłumić pomieszczenia od niepożądanych dźwięków czy zapachów.  Warto jednak zaznaczyć, że tynki gliniane są stosunkowo ciężkie. Wynika to ze zwiększonej gęstości. W związku z tym podłoże, na którym są kładzione powinno być mocne. Układanie tynków odbywa się na jutowych lub trzcinowych siatkach podtynkowych.


W stronę ekoosiedli


Budowanie z gliny w Polsce nie jest z pewnością tak popularne jak w Niemczech czy USA. Jednak w dniu dzisiejszym jest znacznie lepiej rozwinięte niż było to kilak lat temu. Poza granicami przekonano się już, że tworzenie tego typu ekoosiedli jest jak najbardziej pozytywne, a wykonawstwo nie powoduje, że dom z gliny wygląda jak lepianka.

Ekologiczne materiały znacznie podwyższają wartość wybudowanego domu. Tradycyjne technologie gwarantują wysoki standard, jednak nie oznacza to, że nie można takiego standardu osiągnąć w przypadku ekologicznych domów z gliny. Ciekawą propozycją wydaje się zaokrąglone wykończenie okien… Tą i wiele innych możliwości dają niepowtarzalne domy z gliny.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz