Norniki i nornice w ogrodzie. Skuteczne odstraszanie i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Norniki i nornice w ogrodzie. Skuteczne odstraszanie i zwalczanie

3,3/5 (255 ocen)

Metody chemiczne


Jeśli metody naturalne zawiodą, a norniki dalej grasują w naszym ogrodzie, będziemy zmuszeni sięgnąć po bardziej radykalne metody:

  • w pobliżu ich norek możemy zamontować gotowe odstraszacze ultradźwiękowe, chociaż nie zawsze ich działanie jest długotrwałe
  • w pobliżu drzew owocowych oraz kwiatów cebulowych możemy też rozpylić lub rozsypać chemiczne środki zapachowe przeznaczone do odstraszania norników, które warto też dodatkowo umieścić w norach gryzoni.
  • w handlu dostępnych jest także cały szereg pułapek na gryzonie, które można umieścić w pobliżu nor i na ścieżkach norników oraz w okolicy drzewek, kompostowników oraz roślin cebulowych.
  • najbardziej zdecydowanym sposobem pozbycia się szkodników z ogrodu, jest wyłożenie w pobliżu ich siedlisk chemicznych trutek, przeznaczonych do zwalczania norników. Decydując się na tę metodę, musimy jednak mieć na uwadze toksyczność preparatu oraz pamiętać o ścisłym przestrzeganiu podanych na opakowaniu środka zaleceń producenta. Preparaty i trutki chemiczne (karmy, granulaty, ziarno), mogą bowiem zostać zjedzone nie tylko przez norniki, ale również przez inne zwierzęta (ptaki, koty) lub wraz z deszczem przedostać się do podłoża i zaszkodzić pożytecznym organizmom glebowym (np. dżdżownicom) lub nawet nam samym (zostają pobrane przez korzenie roślin i dostają się do części jadalnych np. owoców, korzeni i liści warzyw).

 

Jeśli szukasz sprawdzonych środków na nornice to kliknij tutaj.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz