Nasiona warzyw holenderskich - czy warto je kupić?

Jesteś tutaj:

Nasiona warzyw holenderskich - czy warto je kupić?

3,4/5 (54 ocen)

W szerokim asortymencie materiału siewnego, dostępnego na polskim rynku, nasiona warzyw holenderskich podobnie jak polskich wyróżniają się wysoką jakością w przystępnej cenie. Podpowiadamy, dlaczego opłaca się zwrócić uwagę na kraj pochodzenia nasion warzyw i którym producentom warto zaufać, a także gdzie można zaopatrzyć się w holenderski materiał siewny.


Znaczenie jakości nasion


Znane są nam sposoby mam i babć, które wysiewały warzywa z nasion zebranych samodzielnie. W dzisiejszych czasach rzadko praktykuje się tak czasochłonne (i zarazem niepewne) metody pozyskiwania materiału siewnego. W centrach ogrodniczych mamy ogromny wybór gatunków i odmian warzyw znanych oraz intrygujących nowości, dlatego w każdym sezonie możemy przetestować coś innego. Należy jednak pamiętać, że nie warto dać się skusić efektownemu opakowaniu i interesującej nazwie – do zakupu lepiej się przygotować. Przede wszystkim warto wiedzieć, jakich informacji poszukiwać na torebkach z nasionami. Ważne dane to nazwa odmiany, termin siewu i zbioru, sposób uprawy (w polu lub pod osłonami) i przeznaczenie plonu (do spożycia bezpośredniego i na przetwory). Należy zwrócić także uwagę na termin przydatności nasion do siewu oraz ilość nasion w opakowaniu. Informacje te podane są na odwrocie torebki. Równie ważną rolę odgrywa producent, ponieważ to on odpowiada za jakość materiału siewnego. Kupując w sklepie nasiona torebkowane nie jesteśmy w stanie ich obejrzeć i ocenić, czy cechują się typowym dla danego gatunku wyglądem, czy są odpowiednio duże i czy zostały prawidłowo przygotowane do obrotu. Sprawdzony producent, znany z sukcesów w branży nasiennej, jest zatem gwarantem wysokiej klasy nasion.


Producenci nasion warzyw holenderskich


Holandia nie powinna kojarzyć się nam wyłącznie z cebulkami tulipanów i innych roślin ozdobnych. To stąd wywodzą się znani producenci nasion warzyw, tacy jak Bakker Brothers, Bejo Zaden, Enza Zaden, Nickerson Zwaan, Nunhems i Rijk Zwaan. Wielu z nich funkcjonuje na rynku międzynarodowym od wielu lat – warto podać tu przykład firmy Bakker Brothers, której tradycja sięga roku 1928. Popularne w Polsce odmiany warzyw, takie jak fasola szparagowa Golden Teepee, wiele odmian marchwi nantejskiej, Berlikumer i Flakkese, pietruszka naciowa Commun 2 i Moss Curled, seler Prager Reuzen czy rzodkiewka Saxa 3 to właśnie dzieła specjalistów Bakker Brothers. Holenderscy producenci mogą poszczycić się świetną reputacją w branży nasiennej, stale pracują nad udoskonalaniem swoich nasion, by pozyskiwać odmiany plenniejsze i bardziej odporne. Warto zapoznać się np. z ofertą firmy Bejo Zaden, która ma w asortymencie szeroki wybór nasion warzyw holenderskich F1, a więc mieszańców heterozyjnych, gwarantujących obfite zbiory, wykazujących niższe wymagania uprawowe i zwiększoną odporność na szkodniki i choroby.


Gdzie kupić nasiona warzyw holenderskich?


Wysokiej jakości materiał siewny produkcji holenderskiej można kupić w dobrze zaopatrzonych stacjonarnych sklepach ogrodniczych lub zamówić przez internet. Warto skorzystać zwłaszcza z tej drugiej metody, ponieważ zakupy online oznaczają zazwyczaj większy wybór i lepszą dostępność zagranicznych produktów. Na stronach internetowych producentów holenderskich można znaleźć katalogi polecanych odmian warzyw i zapoznać się z ich charakterystykami.


Cena kwalifikowanych nasion holenderskich


Ceny nasion warzyw holenderskich są bardzo zróżnicowane. W sklepach ogrodniczych można znaleźć oferty dla działkowców-amatorów – opakowania o gramaturze od 1 g w przypadku drobnych i lekkich nasion sałaty do 25 g w przypadku dużych nasion fasoli. Ich cena w zależności od odmiany wynosi średnio od 2,00 do 8,00 zł. Ogrodnicy dysponujący większym areałem powinni zainteresować się ofertami hurtowymi – materiał siewny na kilogramy można kupić w sklepach internetowych i w hurtowniach stacjonarnych w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Mniej zapłacimy za nasiona naturalne, których przygotowanie ogranicza się do suszenia i sortowania, więcej – za sprzedawane na sztuki nasiona kalibrowane o wyrównanej wielkości. Najdroższe są nasiona otoczkowane i powlekane cienkowarstwowo, czyli okryte warstwą środków ochrony. Holenderscy producenci oferują także nasiona podkiełkowane i ekologiczne, pochodzące z upraw, na których nie stosuje się pestycydów ani nawozów sztucznych.

Wysokiej jakości nasiona warzyw kupisz tutaj

Literatura:

1. Bakker Brothers. Katalog odmian warzyw 2013-2014, s. 2, 4, 7-9.
2. Bejo Zaden. Katalog 2016-2017. Nasiona warzyw gruntowych, s. 6-7, 49-50.
3. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 11-16, 18-25, 40-43.
4. Nickerson-Zwaan. Katalog odmian warzyw 2013, s. 2, 84-86.
5. Oferta nasion warzyw Nunhems Poland, s. 21-23.

Autor: Małgorzata Długosz

Koniecznie zobacz