Jakie nasiona bratków wybrać do siewu? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona bratków wybrać do siewu? Zobacz!

3,5/5 (335 ocen)

Bratki ubarwiają nasze ogródki i balkony już od pierwszych dni wiosny. Ich popularności może sprzyjać niesłychana różnorodność odmian, barw i wzorów – możliwe są kwiaty we wszystkich kolorach oprócz zielonego, a wielobarwne odmiany mają różne plamki. Poszczególne odmiany mogą się różnić również okresem kwitnienia, wyszczególniamy grupę wczesną, średniowczesną i późną.

Bratki są cenione też za aksamitną fakturę płatków i przyjemny zapach, a dodatkowo są dość odporne i nie wymagają z naszej strony dużej pielęgnacji. Te cechy sprawiają, że nadają się do uprawy w doniczkach, na rabatach, jako ozdoba ogrodów i parków. Przedstawiamy najważniejsze informacje o nasionach bratków, które trzeba wiedzieć.


Wygląd nasion


Owocem jest trójklapowa torebka zawierająca w sobie drobne nasiona barwy brunatnożółtej.  


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion bratków wynosi 0,7-1 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 1000-1400 nasion.


Zdolność kiełkowania


Pierwsze wschody nasion pojawiają się po ok. 7-12 dniach w temperaturze 18-20o C. Temperatura powyżej 20o C hamuje wzrost nasion. Wszystkie nasiona powinny wzejść po ok. dwóch tygodniach. Optymalna temperatura wzrostu rośliny wynosi 12-15o C w dzień i 8-10o C w noc. Poszczególne odmiany mają różną odporność na mróz, jednak chłód i temperatura do -5o C nie przeszkadzają im w kwitnieniu.


Kiedy siać nasiona?


Bratki to rośliny dwuletnie – w pierwszym roku wytwarzają rozety liściowe, a w drugim kwiaty. Rozmnażamy je wyłącznie z nasion. Optymalny termin siewu bratków to okres od drugiej połowy czerwca do początku lipca. Czasem zdarza się, że nasiona wysiane wcześniej, późną wiosną, kwitną już późnym latem lub na początku jesieni.


Jak siać nasiona?


Siew wykonywany metoda rzutową powinien nastąpić na dobrze przekopaną rabatę, na rozsadnik lub do skrzynek. Zaleca się przykrycie nasion 0,5-centymetrową warstwę ziemi, podlać i zacieniować włókniną. Siewki należy regularnie podlewać, by utrzymywać odpowiednią wilgoć gleby, przesuszenie gleby powoduje bowiem, że tracą one zdolność kiełkowania. Można również zasilić je płynnym nawozem.

Po 4-8 tygodniach od siewu, gdy siewki podrosną i będą mieć po 2-3 listki właściwe, pikuje się je w rozstawie 4 x 5 cm lub do małych doniczek o średnicy 8-10 cm. Natomiast pod koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września rośliny przesadza się na zagony w rozstawie 15 x 15-20 cm, a bratki przeznaczone do uprawy pojemnikowej dobrze jest posadzić do doniczek. Na zimę należy przykryć rośliny gałązkami drzew iglastych, np. świerka, by zapewnić im dobre przezimowanie.  

Na miejsce stałe bratki wysadza się wiosną, w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja, w rozstawie 25 x 20 cm. Pierwsze kwiaty powinny pojawić się jesienią tego samego roku, jednak właściwe nastąpi dopiero na wiosnę. Bratki rosnące w ogródku często rozsiewają się same.


Zbiór i przechowywanie nasion


Bratki zawiązują nasiona już latem. Zbiór nasienników następuje zwykle wczesną jesienią, po pierwszych przymrozkach, zaleca się jednak wcześniejsze sukcesywne zbieranie nasion, w miarę usychania roślin. Przeprowadza się go w momencie, gdy kwiaty podeschną i zaczną pękać, wysiewając zawiązane wcześniej nasiona. Najlepszą porą dnia jest ranek i przedpołudnie, gdy owoce nie są jeszcze wysuszone przez słońce, a dzięki temu nie osypują się tak łatwo. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz