Nasiona aksamitki - to musisz wiedzieć przed zakupem i siewem

Jesteś tutaj:

Nasiona aksamitki - to musisz wiedzieć przed zakupem i siewem

3,4/5 (342 ocen)

Kto z nas nie zna aksamitek? To jedne z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych kwiatów, które – w zależności od odmiany – nadają się zarówno na rabaty, obwódki, skalniaki, jak i na tarasy, balkony czy do wazonów. Poza tym kwitną bardzo długo, nie mają dużych wymagań i świetnie znoszą niespodziewane przesadzanie. Jednak ich największą zaletą jest chyba to, że odstraszają  nie tylko gryzonie i krety, lecz także nicienie glebowe, dzięki czemu posadzone obok róż, tulipanów, czy nawet ziemniaków, zdecydowanie polepszają jakość ich uprawy.

Cały szereg zalet tych kwiatów wpływa na nieustające zainteresowanie ich nasionami. Materiał siewny od lat jest stale ulepszany. Specjalistom udało się między innymi uzyskać odmiany mieszańcowe, które nie wydzielają charakterystycznego dla aksamitek przykrego zapachu. Ponadto nasiona aksamitki przeznaczone na handel muszą spełniać wyśrubowane normy. Jeśli więc chcesz wiedzieć, co znajduje się w środku opakowań, które kupujesz, zapoznaj się z poniższymi informacjami.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Wszystkie nasiona aksamitki dopuszczone do legalnego obrotu powinny być certyfikowane. Oznacza to, że materiał siewny musi przejść cała grupę testów i specjalistycznych badań. Jeśli zarówno ocena polowa, jak i laboratoryjna są pozytywne, Stacja Oceny Nasion wystawia świadectwo kwalifikacji nasion, które jest jednocześnie gwarantem ich najwyższej jakości. Zatem gdy zakupu dokonamy w renomowanym sklepie, cieszącym się pozytywną opinią wśród kupujących, mamy praktycznie całkowitą pewność, że współpracuje on z najlepszymi producentami nasion. Unikajmy z kolei miejsc, w których oferuje się nam materiał niewiadomego pochodzenia.


JAKOŚĆ NASION


Nie zawsze mamy taką możliwość, jednak gdy sytuacja na to pozwala, powinniśmy obejrzeć nasiona aksamitki przed ich zakupem. Na co należy zwracać szczególną uwagę? Na to, czy są one prawidłowo zabarwione i przy tym błyszczące, czy ich powierzchnia nie jest chropowata, czy się nie pylą oraz nie kruszą w rękach. Sprawdźmy też, czy nie są zawilgocone i czy nie widać na nich oznak choroby.


WYGLĄD NASION


Nasiona aksamitki są dosyć oryginalne i łatwo je rozpoznać, gdyż przypominają malutkie pędzelki. W dwóch trzecich długości są ciemne, płaskie i połyskujące. Kończą się zaś kremową szczecinką. Zazwyczaj osiągają ok. 1 cm długości.


MASA 1000 NASION


Liczba nasion w 1 g materiału siewnego jest zależna od gatunku i wynosi:

  • dla aksamitki rozpierzchłej – 300–700 nasion,
  • dla aksamitki wąskolistnej – 1200–1400 nasion,
  • dla aksamitki wzniesionej – 250–400 nasion.

 

Podobnie jest zatem z masą 1000 nasion aksamitki:


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Nasiona wszystkich gatunków aksamitki zachowują swoją żywotność przez 2–4 lata – próba wysiewania ich po tym czasie jest bezcelowa. Aby materiał siewny zaczął się rozwijać w uprawie prowadzonej w pomieszczeniu, będzie potrzebował temperatury na poziomie ok. 20°C. Z kolei wysiany wprost do gruntu będzie się rozwijał prawidłowo wyłącznie wtedy, gdy temperatura w nocy nie będzie spadać poniżej 10°C. W obu przypadkach nasiona aksamitki zaczną kiełkować po 6–15 dniach. Przy zapewnieniu optymalnych warunków siewki mogą się jednak pojawić nawet w pięć dni od wysiania materiału.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Jak już wcześniej zaznaczono, nasiona aksamitki mogą zostać wysiane albo wprost do gruntu, albo do inspektu. Stanowisko, na którym je umieścimy, powinno być słoneczne, ewentualnie – półcieniste. Oprócz tego aksamitki mają przeciętne wymagania glebowe – wystarczy im ziemia ogrodowa, byleby była przepuszczalna. Dobrze jednak chociaż dwa razy dokarmić kwiaty nawozem o niskiej zawartości azotu.

Nie zapominajmy też, że aksamitki mogą być bez problemu przesadzane, toteż świetnie nadają się do uzupełniania kompozycji, na których część roślin została utracona. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz