Nasiona aksamitki - to musisz wiedzieć przed zakupem i siewem

Jesteś tutaj:

Nasiona aksamitki - to musisz wiedzieć przed zakupem i siewem

3,4/5 (342 ocen)

KIEDY I JAK SIAĆ NASIONA?


Nasiona aksamitki wysiewa się bezpośrednio do gruntu w okresie od kwietnia do maja. Do inspektu można je z kolei wysiać już w marcu, jednak jeśli zechcemy je przesadzić do ogrodu, to będziemy to mogli zrobić dopiero wtedy, gdy miną ostatnie przymrozki. Kwiatów możemy się spodziewać od czerwca aż do października, dopóki nie pojawią się pierwsze poważne chłody.

Pamiętajmy też koniecznie o zachowaniu odpowiednich odstępów między roślinami – zaleca się od 15 do nawet 40 cm przerwy (w zależności od gatunku aksamitki). Jeśli mimo tego kwiaty wzejdą zbyt gęsto, to powinniśmy je przerwać lub rozsadzić.


ZBIÓR I PRZECHOWYWANIE NASION


Nasiona aksamitki dojrzewają od sierpnia do października. Powinniśmy być zadowoleni, gdyż kwiaty te wytwarzają ich dużo. Trzeba jednak wiedzieć, że rozsiewają się też same. Jeżeli chcemy rozmnożyć aksamitki na własny użytek, to lepiej, gdy skupimy się na zbiorze nasion tylko z jednej odmiany. Zapewni nam to większe wyrównanie roślin potomnych, ponieważ kwiaty się nie skrzyżują.

Po zebraniu nasion należy je umieścić w suszarni. Jeśli takowej nie mamy, odłóżmy je po prostu w suche, ciepłe i przewiewne miejsce – dobrym rozwiązaniem jest wsypanie ich do wiszących płóciennych worków. Po dokładnym wysuszeniu nasiona można umieścić w hermetycznych opakowaniach i w takim stanie przeleżą nawet kilka lat. Alternatywą jest również odłożenie ich w miejsce o temperaturze 2–5°C i wilgotności powietrza mniejszej niż 40%.


PARAMETRY NASION DOPUSZCZONYCH DO HANDLU


Aby nasiona aksamitki mogły zostać dopuszczone do sprzedaży, muszą spełnić restrykcyjne wymogi. Wszystkie jednak są takie same dla każdego z trzech najpopularniejszych gatunków aksamitki: rozpierzchłej, wzniesionej i wąskolistnej. Zatem minimalna zdolność kiełkowania musi wynosić 55%, minimalna czystość – 92%, a maksymalna wilgotność – 11%.


ODMIANY


Odmiany aksamitek różnią się od siebie wielkością, wysokością, kształtem kwiatów i barwą płatków. Wśród aksamitek wzniesionych uzyskano serie Crackerjack, Discovery, Excel czy Inca; wśród aksamitek rozpierzchłych – serie Boy, Safari czy Sophia, a wśród wąskolistnych – serię Gem. Oprócz przywoływanych już tutaj gatunków ogrodnikom udało się również uzyskać wiele uprawnych mieszańców, które można by podzielić na aksamitki: francuskie, afrykańskie, afrofrancuskie i signet.


CENY NASION


Przykładowe ceny nasion aksamitki:

  • aksamitka niska Vanilia (jasnożółta) – ok. 6,1–6,3 zł/6 szt.,
  • aksamitka rozpierzchła Aurora (czerwona) – ok. 2,1–2,3 zł/1 g,
  • aksamitka rozpierzchła Aurora (żółta) – ok. 2,1–2,3 zł/1 g,
  • aksamitka rozpierzchła Bolero (pomarańczowa) – ok. 2,1–2,3 zł/1 g,
  • aksamitka rozpierzchła Mr Majestic (żółto-czerwona) – ok. 4,1–4,3 zł/0,3 g,
  • aksamitka rozpierzchła Red Marietta (czerwono-żółta) – ok. 2,1–2,3 zł/1 g,
  • aksamitka rozpierzchła Orange Flame (anemonowa, żółto-czerwona) – ok. 2,1–2,3 zł/1 g,
  • aksamitka rozpierzchła Pascal (żółto-czerwona) – ok. 2,1–2,3 zł/1 g,
  • aksamitka wzniesiona Fantastic (żółta) – ok. 4,1–4,3 zł/0,3 g,
  • aksamitka wzniesiona Orange (pomarańczowa) – ok. 3,1–3,3 zł/0,3 g.

 

Doskonałe nasiona aksamitek kupisz tutaj

BIBLIOGRAFIA

1. Bremness L., Wielka księga ziół, wyd. Wiedza i Życie, Warszawa 1991, s. 138.
2. Grabowski A.J., Niezastąpione aksamitki, „Kwietnik”, nr 2/1999, s. 37–41.
3. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 8, wyd. Agora SA, Warszawa 2008, s. 33–34.
4. McVicar J., Księga ziół, tłum. Goller K., wyd. SOLIS Andrzej Koper, Warszawa 2006, s. 248–249.
5. Narkiewicz M., Nowe kreacje aksamitek, „Kwietnik”, nr 7/2010, s. 30–32.
6. Nasiennictwo, pod red. K.W. Duczmala i H. Tucholskiej, t. 1, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 2000, s. 304–322.
7. Nasiennictwo, pod red. K.W. Duczmala i H. Tucholskiej, t. 2, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 2000, s. 306–316.

Dagmara Deska
 

Koniecznie zobacz