Jak i kiedy siać nasiona koleusa? Jakie warto kupić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy siać nasiona koleusa? Jakie warto kupić? Zobacz!

3,4/5 (467 ocen)

Nasiona koleusa Blumego (Plectranthus scutellarioides, Coleus blumei, Coleus hybridus), zwanego najczęściej po prostu koleusem, plasują się wysoko w rankingu najchętniej kupowanych nasion roślin ozdobnych. Wielobarwnymi liśćmi przeuroczej pokrzywki brazylijskiej, przybierającymi najbardziej niespotykane odcienie żółci, oranżu, czerwieni, fioletu i zieleni, nie sposób się nie zachwycić. Aby rośliny bujnie się rozwinęły i pięknie wybarwiły, należy jednak wybrać zdrowe nasiona koleusa – zdradzamy, ile kosztują oraz kiedy i gdzie je wysiewać, żeby uzyskać najlepsze efekty.


Najładniejsze odmiany


W obrębie gatunku spotyka się ogromną liczbę odmian, różniących się wybarwieniem i deseniem liści oraz ich kształtem. W zasadzie nie sprzedaje się odmian ustalonych – nasiona koleusa, dostępne w sklepach ogrodniczych, to zwykle mieszanki, z których pozyskamy urozmaiconą kompozycję. Pokrzywka brazylijska wykształca zazwyczaj sercowate bądź owalne liście o gęsto ząbkowanych krawędziach, osadzone na mięsistych łodyżkach. Przyjmują one wszystkie odcienie zieleni od jasnej limonki po zieleń butelkową, choć często kolor ten jest zakryty przez barwy cytrynowożółtą, złocistopomarańczową, karminową, bordową, purpurową i inne ciepłe tony.


Pozyskiwanie nasion koleusa – kupić czy zebrać?


W sprzedaży powszechnie dostępne są nasiona mieszańców koleusa Blumego. Zaopatrując się w materiał siewny nie możemy być pewni, co z niego wyrośnie, zyskujemy jedynie gwarancję, że nowe okazy będą różnobarwne i soczyście kolorowe. Nasiona można pozyskiwać także z własnych roślin, należy jednak pamiętać, że otrzymane z nich siewki nie będą powtarzać cech rodzicielskich. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wykształcanie nasion osłabia roślinę i obniża jej walory dekoracyjne. Koleusy nie zaliczają się do gatunków trwałych, lepiej więc usuwać z nich kwiaty, by cieszyć się ich bajecznymi kolorami jak najdłużej, a sadzonki pozyskiwać z nasion oferowanych przez sprawdzonych producentów.


Charakterystyka nasion koleusa


Koleus Blumego wydaje kuliste nasiona koloru brunatnego. Są one bardzo drobne i przypominają wielkością ziarna maku. Wartościowy materiał siewny powinien być przede wszystkim dobrze wysuszony i jednolicie wybarwiony, a także jednakowy pod względem wielkości poszczególnych nasion. Aby mieć pewność, że obficie wykiełkuje, warto zaopatrzyć się w niego w stacjonarnym bądź internetowym sklepie ogrodniczym. Zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas sprzedawca oferuje nasiona wykwalifikowanych producentów, znanych na rynku roślin ozdobnych.


Siew nasion koleusa


Koleusy bardzo łatwo rozmnożyć z nasion, wysiewanych w kwietniu – najlepiej w szklarni albo miniszklarence, ustawionej w ciepłym pomieszczeniu. Naczynie wypełniamy przepuszczalnym podłożem do nasion, które następnie wyrównujemy i nawadniamy. Drobne nasiona koleusa wysiewamy w rządkach co 10-15 cm i przesypujemy ziemią. Można też wymieszać je z piaskiem przed siewem i dopiero taką mieszankę rozsiać w pojemniku. Kiełkowanie odbywa się najszybciej w temperaturze 20-27°C. Rozwijające się siewki wietrzymy, gdy wykształcą pierwszą parę liścieni – pikujemy, a po wytworzeniu liści właściwych przenosimy do osobnych doniczek z ziemią ogrodową albo na słoneczną rabatę. Pamiętajmy, że koleus lubi ciepło, światło i regularne zraszanie liści. Optymalna temperatura w okresie wegetacji wynosi minimum 16-18°C, jeśli chodzi natomiast o dostęp słońca, najkorzystniejsze jest pełne oświetlenie rano i późnym popołudniem – około południa, zwłaszcza latem, należy chronić liście przed poparzeniem.


Orientacyjne ceny nasion koleusa


Mieszanki nasion koleusa osiągają na polskim rynku niewygórowane ceny rzędu 2,50-3,50 zł za 0,1 g. Wart polecenia jest zwłaszcza koleus Rainbow, tworzący liście w odcieniach różu, fioletu i czerwieni z zielonymi wstawkami. Miłośnicy gatunków ozdobnych darzą sympatią także koleusa Rokoko, który wykształca różnokolorowe, fryzowane liście o dekoracyjnie karbowanych brzegach. Jeśli się na niego zdecydujemy, zapłacimy nieco więcej – 0,02 g nasion kosztuje 4,50-5,50 zł.

Duży wybór nasion koleusa znajdziesz w tym sklepie

Literatura:

1. Bechthold F., Rośliny pokojowe od A do Z, Warszawa 1998, s. 64-65.
2. Courtier J. i Clarke G., Kwiaty w domu, Warszawa 1998, s. 65, 208-209.
3. Heitz H. i Kögel A., 200 najpiękniejszych roślin doniczkowych, Warszawa 1995, s. 70.
4. Kiljańska I., Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie, Warszawa 1977, s. 109-110.

Autor: Małgorzata Długosz

Koniecznie zobacz