Jak dobrze wybrać nasiona jeżówki? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak dobrze wybrać nasiona jeżówki? Odpowiadamy!

3,4/5 (522 ocen)

Jeżówka to roślina uprawiana zarówno w celach ozdobnych, jak i zielarskich. Większość odmian tej rośliny da się wykorzystać właśnie w tym drugim celu, ponieważ jej korzenie oraz ziele zawierają składniki przeciwzapalne, przeciwwirusowe i wzmacniające odporność. Ostatnimi czasy coraz chętniej zakłada się plantacje z leczniczymi odmianami jeżówki, przez co wzrasta popyt na tego typu materiał nasienny.

Warto zatem rozpocząć własną uprawę tej rośliny. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, powinniśmy poznać garść informacji na temat nasion jeżówki.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Nasiona jeżówki należy kupować wyłącznie u zaufanych sprzedawców, którzy współpracują z właścicielami plantacji kwalifikowanych, czyli takich, które posiadają aktualne świadectwa kwalifikacji nasion wystawione przez Stację Oceny Nasion. Tylko wtedy mamy pewność, że materiał siewny został poddany zarówno ocenie polowej, jak i laboratoryjnej, i nie tyle jest wolny od szkodników i chorób, ile reprezentuje najwyższą możliwą jakość.

Nie zawsze od razu znajdziemy takie informacje, dlatego przy składaniu zamówienia nie bójmy się o to pytać. Uczciwi dostawcy chętnie odpowiedzą. Jeśli zaś już po nabyciu nasion okaże się, że są uszkodzone lub nadpsute, będzie to świadczyło o ich nieprawidłowym przechowywaniu – mamy wtedy prawo zwrócić towar.


WYGLĄD NASION


Jeżówki to rośliny obcopylne, zapylane przez owady. Ich owoce dojrzewają we wrześniu lub w październiku i stanowią jednocześnie materiał siewny. Jak zatem wyglądają? Są to niełupki – długie na ok. 3–5 mm i szerokie na 1–2 mm. W kształcie są czterokanciaste, a ich sucha i niepękająca powierzchnia ma szarobeżowy kolor.


MASA 1000 NASION


Masa 1000 nasion jeżówki wynosi od 3 do 5 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 200–300 nasion.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


By zacząć się rozwijać, nasiona jeżówki muszą zostać wysiane w pomieszczeniu o temperaturze minimalnej wynoszącej 18°C. W takich warunkach do rozpoczęcia kiełkowania nie powinno minąć więcej niż 28 dni.

Istnieje również możliwość wysiania nasion wprost do gruntu, gdy miną przymrozki, jednak nie jest to metoda szczególnie polecana.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Jeżówka potrzebuje stanowiska żyznego i w miarę zasobnego w wilgoć. Nie może być jednak ani zbyt suche, ani zbyt mokre, dlatego uprawa tej rośliny nie uda się na ziemi piaszczystej czy ilastej. Odpowiednie pH gleby powinno wynosić 6,5–7,0.

Jeśli zależy nam, by uprawa się udała, zapamiętajmy, by plantacje z różnymi odmianami jeżówki znajdowały się od siebie w odległości co najmniej pół kilometra. Jako przedplonu możemy użyć roślin motylkowych.


KIEDY I JAK SIAĆ NASIONA?


Jeżówkę można uprawiać na dwa sposoby:

1. siew bezpośredni – na początku wiosny nasiona w ilości 2,0–2,5 kg/ha wysiewa się wprost na miejsce stałe; zalecana głębokość wysiewu wynosi 1 cm. Pamiętajmy też o 40-centymetrowej przerwie między rzędami;
2. uprawa z rozsady – na ok. 4 arach rozsadnika należy wysiać 1 kg nasion; gdy siewki będą miały minimum 2 liście, wysadza się je do gruntu, zachowując rozstawę 40 × 40 cm. Zanim jednak dokonamy jakichkolwiek zabiegów, musimy poddać nasiona chłodnej stratyfikacji, czyli umieścić je na około cztery miesiące w wilgotnym piasku (temperatura powietrza: 4°C).


ZBIÓR NASION


Nasiona jeżówki dojrzewają sukcesywnie aż do późnej jesieni. Należy więc zbierać je regularnie, kierując się tym, czy płatki korony już zaschły, a nasiona w koszyczkach w pełni uformowały. Jeśli tak, to należy ściąć pędy nasienne i odłożyć je w przewiewne miejsce, żeby wyschły. Gdy już całkowicie wyparuje z nich woda, powinniśmy je zmłócić, a nasiona oczyścić przy pomocy sita lub wialni. Nie zapominajmy, że po tym procesie także i one muszą zostać dokładnie wysuszone.


PRZECHOWYWANIE NASION


Warunkiem koniecznym do dobrego przechowania nasion jest ich całkowita suchość – zawilgocony materiał siewny może zgnić i cała nasza praca pójdzie na marne. Zatem gdy mamy pewność, że nasiona są kompletnie pozbawione wody, musimy je przesypać do papierowej torby lub płóciennego worka. Tak zapakowane odkładamy do suchego, chłodnego i przewiewnego miejsca aż do czasu siewu, gdyż przechodzą one czas spoczynku.


PLON I JAKOŚĆ NASION


Plon nasion jeżówki z jednego hektara wynosi zazwyczaj ok. 600 kg. Jest to wynik zadowalający, jednak może zostać zakłócony, gdy na kwiatostanach wystąpi szara pleśń. Niestety, choroba ta całkowicie uniemożliwia prawidłowe wykształcenie się nasion.
Nasiona jeżówki zachowują zdolność kiełkowania przez najwyżej 3 lata, więc powinny zostać wykorzystane w tym czasie. Jeżeli uprawiamy jeżówkę na własny, amatorski, użytek, nie musimy spełniać restrykcyjnych wymagań co do jakości materiału siewnego. Jeśli jednak planujemy sprzedaż nasion, to muszą mieć one zdolność kiełkowania na poziomie min. 60%, wilgotność nie większą niż 11% i co najmniej 97% czystość analityczną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz