Czy warto kupić nasiona na taśmie? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Czy warto kupić nasiona na taśmie? Odpowiadamy!

3,4/5 (236 ocen)

Nasiona na taśmie stanowią atrakcyjną nowość w sklepach ogrodniczych. Ten innowacyjny produkt ułatwia przydomową uprawę warzyw i ziół. Na czym polega użyteczność taśmy, jakie rośliny można na niej uprawiać, czym różni się uprawa warzyw z taśmy od zwykłego siewu i czy warto zainwestować w ten ogrodniczy wynalazek? Odpowiadamy!


Czym są nasiona na taśmie?


Nasiona na taśmie to wysokiej jakości materiał siewny, rozmieszczony w równych odstępach na pasku taśmy z naturalnej celulozy – w pełni biodegradowalnego włókna roślinnego. Po przysypaniu ziemią i podlaniu taśma ulega rozkładowi, a nasiona swobodnie kiełkują. Wiele sklepów ogrodniczych ma w swojej ofercie również nasiona warzyw i ziół na krążkach z celulozy, polecanych do uprawy doniczkowej.


Jakie są zalety i wady nasion na taśmie?


Za najważniejszy atut nasion na taśmie uznaje się łatwość siewu, nie trzeba bowiem martwić się zachowaniem odpowiedniej rozstawy ani koniecznością stosowania przerywki, gdy siewki wyrosną i zbytnio się zagęszczą. Praca ogrodnika ogranicza się zatem do wytyczenia rzędów i wykonania płytkich rowków, w których następnie układa się kawałki taśmy. Tak przygotowany materiał siewny wystarczy okryć warstwą podłoża i obficie nawodnić. Aby celuloza szybko się rozłożyła, na początkowym etapie uprawy nasiona trzeba często podlewać – taka pielęgnacja jest jednak konieczna także w przypadku siewu bez taśmy. Zakup nasion na taśmie pozwala więc znacząco ograniczyć nakłady pracy, potrzebnej na przerywanie, i wyklucza problem doboru rozstawy. Komfort ten ma jednak swoją cenę – krążki i taśmy z materiałem siewnym są droższe niż standardowe nasiona. Ponadto w ten sposób nie uprawia się gatunków, wymagających produkcji rozsady, czyli np. papryki, pomidora, kapusty lub brokułu.


Jakie gatunki można uprawiać z taśmy?


Ponieważ nasiona na taśmie cieszą się rosnącą popularnością, coraz większa liczba producentów wprowadza je do swojego asortymentu. Obecnie w takiej postaci sprzedaje się nasiona ogórków (m.in. Polan, Octopus), pietruszki korzeniowej (Halblange, Kinga), marchwi (Kamila, Koral, Berlikumer 2 Perfekcja, Flakkese 2, Amsterdam 2), buraka ćwikłowego (Czerwona Kula 2, Opolski), sałaty masłowej (Cud Voorburgu), cebuli oraz rzodkiewki.  Na uwagę zasługują również zestawy gatunków – np. nasiona marchwi lub pietruszki na jednej taśmie z rzodkiewką. Błyskawicznie kiełkująca rzodkiewka służy oznaczaniu rzędów, w których w późniejszym terminie pojawią się wschody innych warzyw. Można też zaopatrzyć się w nasiona ziół, m.in. pietruszki naciowej, bazylii lub szczypiorku na krążkach celulozowych.


Ceny nasion na taśmie


Koszt nasion na taśmie jest nawet kilkakrotnie wyższy niż koszt nasion tych samych gatunków i odmian warzyw w standardowej, sypkiej postaci. Za 7 m taśmy albo dwa krążki z materiałem siewnym w optymalnej rozstawie zapłacimy średnio 5,00-7,00 zł. Rekompensatę za wyższą cenę stanowi jednak mniejszy nakład czasu i pracy, poświęcony na uprawę warzywnika, co dla osób zapracowanych i hobbystów-seniorów może okazać się dużym atutem.

 

Dobre nasiona na taśmie do nabycia w tym sklepie

Literatura:

1. Gawryś A., Pora na wysiewy, „Magnolia”, 2/2014, s. 56-57.
2. Legutko. Katalog nasion 2015-2016, s. 97.
3. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 348, 371.
4. PlantiCo. Katalog firmowy, s. 46-47.
5. Polan. Katalog odmian warzyw i kwiatów 2017-2018, s. 5.
6. Vilmorin. Ogród dla zdrowia. Katalog nasion 2016-2018, s. 24-26, 171-174.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz