Nasiona buraka ćwikłowego - czerwonego do siewu

Jesteś tutaj:

Nasiona buraka ćwikłowego - czerwonego do siewu

3,5/5 (71 ocen)

Nasiona buraka ćwikłowego, wysiane wprost do gruntu wiosną, przyniosą hojny plon dorodnych korzeni, doskonałych na zdrowe przetwory. Aby tak się stało, trzeba jednak najpierw kupić materiał siewny wysokiej jakości, o potwierdzonej zdolności kiełkowania, możliwie czysty i prawidłowo przygotowany do sprzedaży. Podpowiadamy, gdzie można zaopatrzyć się w najlepsze nasiona buraka ćwikłowego, ile kosztuje dobry materiał nasienny, czym się charakteryzuje i w jaki sposób się go pozyskuje.


Charakterystyka nasion buraka ćwikłowego


Burak ćwikłowy (Beta vulgaris L.) wydaje owoce o specyficznym, kanciastym kształcie, tzw. kłębki. Znajdują się w nich drobne, kulistonerkowate nasiona w liczbie odpowiadającej liczbie kwiatów, z której powstał owoc. Materiał siewny dopuszczony do sprzedaży powinien cechować się zdolnością kiełkowania utrzymaną na poziomie 70%, czystością analityczną równą minimum 98% oraz wilgotnością 13% (przy przechowywaniu w opakowaniach hermetycznych – 8%).


Uprawa buraka ćwikłowego na nasiona


Jako gatunek dwuletni burak ćwikłowy wykształca nasiona dopiero w drugim roku uprawy. Rośliny wybijają w pędy nasienne w warunkach długiego dnia, po okresowym przechłodzeniu. Są obcopylne, dlatego na plantacji nasiennej muszą znaleźć się owady zapylające. Ponadto uprawa powinna zostać ulokowana w oddaleniu od plantacji innych odmian buraka ćwikłowego, a także buraków cukrowego oraz pastewnego. W pierwszym roku zalecana izolacja przestrzenna wynosi 200 m, w drugim zaś, gdy dochodzi do kwitnienia i rozwoju owoców – 1000 m. Buraka ćwikłowego uprawia się z siewu do gruntu, przeprowadzanego późną wiosną, w maju i w czerwcu. Roślina wymaga gleb przepuszczalnych, o lekkim podglebiu, zasobnych, wilgotnych, lecz niezbyt ciężkich i niezakwaszonych. Najefektywniejszą metodą uprawy opisywanego gatunku na nasiona jest metoda wysadkowa, która wymaga zebrania korzeni spichrzowych wczesną jesienią i przechowania ich w kopcach, w temperaturze zbliżonej do 0°C. Następnej wiosny wysadki przenosi się znów na pole i sadzi w bruzdach.


Produkcja nasion F1


Produkcja nasion mieszańców heterozyjnych buraka ćwikłowego, czyli szczególnie plennych, wartościowych odmian F1, wymaga znacznie większych nakładów pracy. Formy mateczne i ojcowskie uprawia się początkowo na osobnych polach, a ich wysadki sadzi się razem dopiero w drugim roku, w proporcji 4:1. Okazy mateczne, które mają zawiązać cenne nasiona F1, wymagają stałej kontroli – na plantacji zostawia się jedynie te z nich, które wykształcą kwiaty pozbawione pyłku. Przed zbiorem materiału siewnego trzeba ponadto usunąć z uprawy wszystkie egzemplarze ojcowskie. Plon nasion odmian heterozyjnych buraka ćwikłowego jest z tego powodu niższy niż w przypadku standardowych odmian ustalonych, co przekłada się na wyższą cenę surowca.


Zbiór nasion buraka ćwikłowego


Optymalny termin na zbiór materiału nasiennego to ostatnia dekada sierpnia i wrzesień, w zależności od warunków pogodowych oraz szybkości dojrzewania nasion. Na plantacjach towarowych zbiory prowadzi się zazwyczaj kombajnem zbożowym w porze dojrzewania nasion rozmieszczonych w najniższych partiach nasienników. Po omłocie kłębki wymagają suszenia w ciepłym, wentylowanym pomieszczeniu oraz oczyszczenia z pyłów, piasku i nasion innych roślin.


Gdzie i w jakiej cenie kupić nasiona buraka ćwikłowego


Nasiona buraka ćwikłowego nie należą do drogich. Za 10 g materiału z popularnych polskich odmian, takich jak np. Opolski, Patryk, Czerwona Kula czy Okrągły Czerwony, zapłacimy 2,90-3,30 zł. Nieco więcej kosztują odmiany heterozyjne, m.in. Astar F1 czy Polglob F1 – 10 g nasion to koszt ok. 4,00 zł. W wysokiej jakości nasiona buraka ćwikłowego możemy zaopatrzyć się w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak zależy nam na konkretnej odmianie, najłatwiej będzie wyszukać ją w internecie, na stronie sklepu prowadzącego sprzedaż wysyłkową, lub zamówić bezpośrednio u producenta. Dokonując zakupu zawsze zwracajmy uwagę na gramaturę, czyli ilość materiału siewnego, której dotyczy cena.

Nasiona buraków ćwikłowych do nabycia w tym sklepie

Literatura:

1. Dąbrowska B., Burak ćwikłowy [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 317-322.  
2. Michalik B., Burak ćwikłowy [w:] Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 274-278.
3. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 370.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz