Co warto wiedzieć o nasionach jarmużu? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Co warto wiedzieć o nasionach jarmużu? Zobacz!

3,3/5 (23 ocen)

Nasiona jarmużu (Brassica oleracea L. var. acephala), jeśli tylko cechują się wysoką jakością, przynoszą bogaty plon wartościowych liści, zasobnych w witaminy i sole mineralne. Moda na to zdrowe warzywo powraca, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać dobre nasiona jarmużu, gdzie można je kupić i na którą odmianę się zdecydować.


Charakterystyka nasion jarmużu


Twarde, suche, kuliste nasiona jarmużu mają ciemnobrązowy kolor i ok. 2 mm średnicy. Dobrze wysuszony materiał siewny o wilgotności nie większej niż 7% zachowuje zdolność kiełkowania przez 4-5 lat. Masa 1000 nasion wynosi 2,4-,3,2 g.


Uprawa jarmużu na nasiona


W polskim klimacie jarmuż udaje się najlepiej ze wszystkich roślin kapustnych – sprzyjają mu zwłaszcza warunki panujące na terenach nadmorskich. Wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby o wysokiej pojemności wodnej i pH w granicach 6,5-6,8 oraz dostępu słońca. Oprócz nawożenia obornikiem stosuje się również nawozy mineralne w orientacyjnych dawkach 120 kg fosforu i 260 kg potasu na 1 ha. Siew nasion jarmużu  wprost do gruntu powinien mieć miejsce pod koniec maja lub w pierwszej połowie czerwca. Wiosną następnego roku rośliny zawiązują pędy kwiatowe, na których pojawiają się owoce – łuszczyny.


Zbiór nasion


Zbioru nasion jarmużu dokonuje się w lipcu, gdy łuszczyny zaschną, a nasiona będą twarde i zyskają brązowe zabarwienie. Nasienniki ścina się ręcznie w miarę dojrzewania łuszczyn, a następnie suszy w snopkach w polu i dosusza w ciepłym pomieszczeniu. Średni plon z 1 ha wynosi 0,6-1,6 ha.


Gdzie kupić nasiona jarmużu?


Po nasiona jarmużu warto wybrać się do sprawdzonego sklepu ogrodniczego, zwłaszcza jeśli zależy nam na konkretnej odmianie. Dokonując wyboru zwróćmy uwagę na termin przydatności materiału siewnego oraz ilość nasion w opakowaniu (gramaturę).


Termin i miejsce siewu


Jarmuż można uprawiać z siewu na rozsadnik na przełomie maja i czerwca bądź wprost na stanowisko docelowe w połowie lipca (1-6 kg nasion/ha). Produkcja siewek trwa ok. 5-6 tygodni, a optymalna rozstawa wynosi 50-60 x 40-50 cm. Przez cały okres wzrostu rośliny wymagają odchwaszczania i nawadniania, ponieważ na suszę reagują pogorszeniem jakości liści.


Orientacyjne ceny nasion jarmużu


Nasiona jarmużu kosztują średnio 2,50-2,70 zł za 2 g. Do droższych odmian należą Dwarf Green Curled o atrakcyjnych, mocno kędzierzawych liściach oraz ciemnofioletowa Scarlet – kupując ich nasiona zapłacimy 2,50-3,00 zł za 1 g.

Dobre nasiona jarmużu kupisz tutaj

Literatura:

1. Durau B., Uprawa mało znanych roślin warzywnych, Bydgoszcz 2013, s. 19-23.
2. Polowa uprawa warzyw, red. M. Orłowski, Szczecin 2000, s. 60-63.
3. Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 39-41, 76-81.

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz