Jakie nasiona pietruszki wybrać? Poradnik

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona pietruszki wybrać? Poradnik

3,8/5 (63 ocen)

Nie sposób wyobrazić sobie przydomowego warzywnika bez charakterystycznie pachnących zielonych liści pietruszki. Nasiona pietruszki (Petroselineum crispum) wysokiej jakości pozwolą Ci uzupełnić zagony i zyskać wyśmienity surowiec przyprawowy oraz leczniczy. Intensywna woń pietruszki odstrasza ponadto szkodniki, dlatego warto uprawiać ją w sąsiedztwie kwiatów, zwłaszcza róż. Pozostaje pytanie: jak wybrać dobre nasiona pietruszki? Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje na temat pozyskiwania wykwalifikowanego materiału siewnego, zdradzamy tajniki siewu pietruszki i podajemy nazwy oraz ceny nasion odmian najpopularniejszych na polskim rynku.


Sprawdzone odmiany uprawne


Pietruszkę korzeniową, jak wskazuje jej nazwa, uprawia się w celu otrzymania jadalnych korzeni o uniwersalnym zastosowaniu. Do cenionych odmian tego typu należy pietruszka Cukrowa, dostarczająca krótkich korzeni (do 15 cm długości) o wysokiej zawartości cukrów, znakomitych do bezpośredniego spożycia. Na zbiór wczesny poleca się także m.in. Vistulę. Wśród odmian późnych o bardzo wysokiej wartości przechowalniczej należy wymienić pietruszkę berlińską Halblange, Kingę i Lenkę. Osoby poszukujące nasion pietruszki naciowej mogą zdecydować się na odmianę o pojedynczych, płaskich liściach (np. Commun 2, Fest, Festival 68, Gigante d’Italia) bądź ozdobnych liściach kędzierzawych (m.in. Astra, Moss Curled).


Jak wyglądają nasiona pietruszki?


Kwiatostany pietruszki przybierają postać baldachów złożonych. Po zapyleniu, które dokonuje się za pośrednictwem owadów, z kwiatów zawiązują się owoce w formie rozłupni. Każdy z nich zawiera po dwie sztuki drobnych nasion o długości 2-3 mm. Mają one lekko wydłużony, sierpowaty kształt. Przyjmują przy tym brązowoszary kolor, są naznaczone jaśniejszymi prążkami i zasobne w olejki eteryczne. W 1 g materiału siewnego mieści się od 800 do 900 sztuk nasion. Ich wilgotność nie może przekraczać 10%, czystość musi wynosić minimum 97%, a zdolność kiełkowania – 65%.


Uprawa pietruszki na nasiona


Pietruszka ma konkretne oczekiwania uprawowe, które dotyczą przede wszystkim wilgotności gleby. Pod jej uprawę wybierajmy wyłącznie podłoża o dobrej pojemności wodnej, ale niezbyt ciężkie, o odczynie wynoszącym ok. 6 pH. Wskazane są gleby zasobne w materię organiczną, które cechują się zazwyczaj odpowiednio zwięzłą, lecz nie zbitą strukturą. Podłoże powinno być ponadto utrzymane w dobrej kulturze, czyli odchwaszczone i głęboko spulchnione, a stanowisko słoneczne.
Pamiętać należy również, że pietruszka zalicza się do warzyw dwuletnich. W pierwszym roku po siewie wykształca więc tylko korzeń spichrzowy i liście, dopiero w drugim natomiast – pędy kwiatostanowe, na których zawiązują się nasiona. Warto przy tym wiedzieć, że do wytworzenia kwiatostanów roślina potrzebuje okresu niskich temperatur, dlatego korzenie okazów uprawianych na nasiona zimują w polu, w gruncie bądź w kopcach. Zjawisko to nosi nazwę jaryzacji. Niekiedy kwiatostany  pojawiają się już w pierwszym roku uprawy w wyniku krótkotrwałego przechłodzenia (tzw. pośpiechy).

Aby uzyskać nasiona najlepszej jakości, na plantacjach nasiennych pietruszki korzeniowej często stosuje się tzw. wysadkową metodę uprawy, która pozwala na selekcję materiału sadzeniowego. System ten zakłada wczesny siew nasion do gruntu bądź produkcję rozsady i wykopywanie korzeni w październiku, by przechować je zimą w kopcach i posadzić ponownie – po starannym przebraniu – wczesną wiosną. Metodę bezwysadkową, która zakłada pozostawienie roślin bez wykopywania od siewu do zbioru nasion, poleca się w uprawie pietruszki naciowej.

W pierwszym roku uprawy zalecana izolacja przestrzenna pomiędzy plantacjami poszczególnych odmian wynosi zaledwie 2 m, w drugim zaś, gdy pojawia się ryzyko krzyżowania, minimalna odległość między nimi wzrasta do 500 m.


Zbiór nasion


Nasiona pietruszki dojrzewają w ostatniej dekadzie września. Do zbioru należy przygotować się, gdy zaobserwujemy żółknięcie baldachów głównych i zmianę koloru rozłupni na zielonkawoszary. Materiał siewny osiąga dojrzałość nierównomiernie, dlatego warto rozłożyć zbiory na kilka etapów. Pędy z dojrzałymi baldachami suszy się na polu w snopkach, a po wymłóceniu świeżo wyłuskane nasiona rozkłada się w suszarni. Po dosuszeniu będą nadawały się do siewu przez kolejne 2-3 lata.


Gdzie i kiedy wysiać nasiona pietruszki?


Siew pietruszki przeprowadza się zazwyczaj wprost do gruntu w okresie od wczesnej wiosny do lata, zależnie od długości wegetacji danej odmiany. Nasiona wysiewamy w rzędach wytyczonych co 40-50 cm, na głębokość 2-3 cm. Minimalna temperatura kiełkowania wynosi 2-3°C, ale wschody następują najobficiej przy minimum 10°C. Warto wiedzieć, że kiełkowalność materiału siewnego można poprawić mocząc nasiona przed siewem w bardzo ciepłej wodzie. Szybsze wschody uzyskamy także dzięki produkcji rozsady w inspekcie albo pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C. Młode rośliny świetnie radzą sobie z przymrozkami i o ile są zahartowane, bez problemu znoszą spadki temperatury do -9°C, choć optymalna jej wartość w okresie intensywnego rozwoju korzeni i liści wynosi od 16 do 18°C. Pietruszka naciowa doskonale sprawdza się w uprawie domowej – nasiona można wysiewać do płaskich kuwetek, a następnie pikować do pojedynczych doniczek bądź skrzynek w rozstawie 20 x 20 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz