Jakie nasiona arbuza kupić do siewu? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona arbuza kupić do siewu? Sprawdź!

3,7/5 (92 ocen)

Nasiona arbuza nie powinny kojarzyć się wyłącznie z twardymi pestkami, na które natrafiamy rozkoszując się orzeźwiającym miąższem jego owoców. Materiał siewny roślin tego gatunku jest prawdziwym ogrodniczym rarytasem: dzięki wysokiej jakości nasionom arbuza od renomowanego producenta dorodne, przepyszne, egzotyczne owoce będziemy mogli zbierać we własnym ogródku. Zdradzamy, jak wyglądają zdrowe nasiona arbuza, gdzie i za ile można je kupić oraz w jaki sposób prowadzi się uprawę kawonów na nasiona.


Jak wyglądają nasiona arbuza?


Arbuza, dawniej nazywanego w Polsce kawonem (Citrullus vulgaris), znamy z jego ogromnych, jajowatych bądź kulistych owoców, wypełnionych smacznym, soczystym, kruchym i słodkim miąższem. Jest on poprzetykany gładkimi, dość dużymi, jajowatymi nasionami barwy szarawej, brązowej bądź niemal czarnej, osiągającymi średnio 6-8 mm długości. Dobrej jakości materiał siewny kawona powinien być wyrównany pod względem wielkości, suchy i wolny od uszkodzeń, pleśni i przebarwień, a także nasion innych roślin, piasku oraz zanieczyszczeń innego typu.


Gdzie kupić nasiona arbuza?


Nasiona arbuza wydają się produktem egzotycznym i trudno dostępnym, na polskim rynku nasiennym oferowane są jednak w stale rosnącym wyborze odmian. Wśród nich znajdują się  szczególnie plenne mieszańce heterozyjne oraz odmiany wyselekcjonowane w Polsce, świetnie przystosowane do naszego klimatu (m.in. Janosik i Złoto Wolicy F1). Materiał siewny oznaczony logiem producenta można kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Szczególnie duży wybór znajdziemy w sklepach internetowych. Zakupy online otwierają przed ogrodnikiem-hobbystą szerokie możliwości: można przeprowadzić je bez wychodzenia z mieszkania, z wysyłką prosto do domu, często w niższej cenie niż w centrum ogrodniczym. Należy jednak umieć odróżniać sprzedawców godnych zaufania od nieuczciwych – zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, czy opisy ofert zawierają wiadomości na temat gramatury nasion arbuza, czyli ilości materiału w paczce.


Pozyskiwanie nasion arbuza w domowej uprawie


Jeśli zdecydujemy się na zakup nasion odmiany innej niż F1, materiał nasienny, otrzymany z jej owoców, będziemy mogli wykorzystać do ponownego siewu – podobnie jak w przypadku spokrewnionej z kawonem dyni. Owoce zbieramy pod koniec lata bądź wczesną jesienią, przed nadejściem przymrozków. Ich dojrzałość rozpoznamy po zasychaniu szypułki, dojrzałe arbuzy wydają ponadto głuchy dźwięk, gdy uderzy się je dłonią. Dla pewności można pozwolić im dojrzewać jeszcze przez ok. 2 tygodnie po zbiorze, najlepiej w chłodnej, przewiewnej piwnicy. Nasiona arbuza, czyli twarde pestki, pozyskujemy ręcznie podczas konsumpcji, płuczemy starannie na sitku i dosuszamy ciepłym pomieszczeniu (na specjalistycznych plantacjach suszenie przeprowadza się w temperaturze wynoszącej ok. 30°C). Następnie przechowujemy materiał nasienny w papierowej torebce, w ciemnym i suchym miejscu.


Termin siewu nasion arbuza


Optymalna pora na wysiew nasion arbuza przypada na wiosnę – koniec marca lub kwiecień. Ten ciepłolubny gatunek najlepiej udaje się z rozsady, którą można łatwo wyprodukować w mieszkaniu. Nasiona kiełkują obficie w podłożu lekkim, wilgotnym i szybko nagrzewającym się – polecamy ziemię uniwersalną z dodatkiem odkwaszonego torfu bądź specjalistyczne podłoże do nasion. Rozsada jest gotowa do wyniesienia na grządkę pod koniec maja.


Orientacyjne ceny materiału siewnego


Nasiona arbuza są zazwyczaj sprzedawane w opakowaniach o gramaturze 1-2 g. Cena jednej paczki waha się od 2,50 do 3,00 zł w przypadku odmian o standardowej, czerwonoróżowej barwie miąższu i od 3,20 do 3,80 zł w przypadku kawonów żółtych. Najwięcej kosztują odmiany F1, czyli mieszańce heterozyjne, wydające szczególnie liczne, dorodne owoce wysokiej jakości. Za materiał siewny Rosario F1 i Złoto Wolicy F1 zapłacimy 4,00-4,50 zł. Pamiętajmy, że pestki, które zbierzemy z owoców arbuzów F1, nie nadają się do siewu, ponieważ pozyskane dzięki nim rośliny nie powtórzą cech okazów matecznych.

Dobre nasiona arbuza do siewu kupisz w tym sklepie

Literatura:

1. Gawryś A., Pora na wysiewy, „Magnolia”, 2/2014, s. 56-57.
2. Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 238, 243-246.
3. Sady W., Kawon [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 196-200.

Autor: Małgorzata Lasota
 

Koniecznie zobacz