Nasiona stewii - przeczytaj zanim pomyślisz gdzie kupić!

Jesteś tutaj:

Nasiona stewii - przeczytaj zanim pomyślisz gdzie kupić!

3,6/5 (92 ocen)

Stewia to bylina z rodziny astrowatych o wyjątkowo słodkich liściach. Posiada wiele cennych właściwości leczniczych, a dodatkowo może służyć jako naturalny słodzik. Ekstrakty roślinne ze stewii mogą stanowić alternatywę dla cukru i jego chemicznych substytutów. Co ciekawe, suche liście stewii są 50-krotnie słodsze od cukru. Ponadto stewia nie zagraża naszemu zdrowiu, a przy tym nie zawiera ani jednej kalorii. Jak widać, jest wiele powodów, dla których warto zainteresować się uprawą tej mało znanej w Polsce rośliny. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach stewii.


Wygląd nasion


Dojrzałe nasiona stewii mają ciemny kolor, najczęściej czarny lub ciemnobrązowy. Jasne nasionka to najczęściej same skorupki. W nasionach znajduje się wiele składników odżywczych, takich jak glikozydy, które wpływają pozytywnie na metabolizm i przyswajanie glukozy.


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion stewii wynosi 0,4-0,5 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 1000-1100 nasion.


Zdolność kiełkowania


Nasiona stewii charakteryzują się bardzo niską zdolnością do kiełkowania. Możemy być pewni, że wykiełkuje jedynie mała część tego, co zasiejemy. Uprawiając stewię na nasiona lub kupując je, wybierajmy materiał siewny jak najwyższej jakości, ponieważ przy nasionach złej jakości cała uprawa może zakończyć się niepowodzeniem. Optymalna temperatura kiełkowania powinna wynosić 22-25o C.

Przy zapewnieniu dobrych warunków stewia powinna skiełkować po 10-14 dniach i zakwitnąć po 50-60 dniach od wysiania.


Kiedy i jak siać nasiona?


Rozmnażanie stewii możliwe jest poprzez siew nasion lub sadzenie gotowych sadzonek. Zalecane jest sadzenie młodych roślin, które gwarantuje większe powodzenie uprawy i plonowanie. Jeśli zdecydujemy się na siew nasion, musimy pamiętać o zagrożeniach płynących z tej metody. Nasiona stewii mają niską zdolność do kiełkowania i nasza uprawa może być o wiele mniejsza niż początkowo zakładaliśmy. Ponadto siewki na początku są bardzo słabe i wolno rosną, jednak nie można się tym zniechęcać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz