Najlepsze nasiona dyni do siewu

Jesteś tutaj:

Najlepsze nasiona dyni do siewu

3,5/5 (76 ocen)

Nasiona dyni do siewu powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego ogrodnika. W szerokim wyborze rozmaitych odmian, dostępnych w sprzedaży, nawet wymagający działkowiec trafi na dynię idealną na swoje grządki. Pozostaje pytanie – czym charakteryzuje się materiał siewny wysokiej jakości, jaką osiąga cenę i w jaki sposób powstaje? Zdradzamy sekrety nasion dyni do siewu.


Nasiona dyni do siewu – charakterystyka materiału siewnego


Każdy wie, jak wyglądają smaczne i zdrowe pestki dyni (Cucurbita), wyśmienite do schrupania w roli lekkiej przekąski. Materiał nasienny prezentuje się podobnie jak ów przysmak. Nasiona dyni są dość duże, jajowate lub łezkowate w formie i silnie spłaszczone, zielonkawobrązowe. Ich okrywa może mieć barwę białą, kremowożółtą bądź brązowawą. Masa materiału siewnego jest zróżnicowana w zależności od odmiany. 1000 nasion patisona może ważyć 75-80 g, cukinii 70-140 g, a dyni olbrzymiej – 145-155 g. Wszystkie dopuszczone do obrotu nasiona dyni powinny cechować się czystością analityczną równą 99%, zdolnością kiełkowania na poziomie 80% i wilgotnością nie wyższą niż 10%.


Uprawa dyni na nasiona


Obfity plon owoców oraz nasion wszystkich odmian dyni uzyskuje się w uprawie gruntowej bez osłon, na otwartej i słonecznej przestrzeni, z glebą żyzną, próchniczną i wilgotną, lecz niezbyt ciężką, o odczynie obojętnym. Można stosować siew bezpośredni lub produkować rozsadę pod osłonami. Nasiona wysiewa się w pole w maju, wtedy też przypada optymalna pora na wysadzenie rozsady. Na wszystkich plantacjach nasiennych niezmiernie istotną funkcję pełni izolacja przestrzenna, czyli oddalenie od upraw gatunków spokrewnionych. O ile jednak plantacje nasion patisona i cukinii trzeba bezwzględnie izolować (minimalna odległość, zalecana przez specjalistów, wynosi 1000 m), o tyle dynia olbrzymia i zwyczajna nie krzyżują się ze sobą, mogą więc plonować na tym samym polu. Do obfitego owocowania rośliny potrzebują ponadto obecności zapylaczy w ilości 4 pni pszczelich na 1 ha uprawy. Selekcję negatywną przeprowadza się dwukrotnie: pierwszy raz w okresie kwitnienia, drugi –  przed zbiorem owoców.


Zbiór i przygotowanie nasion dyni do siewu


Owoce dyni zwyczajnej i olbrzymiej zbiera się na przełomie lata i jesieni, we wrześniu, po zaschnięciu liści. Następnie należy poddać je leżakowaniu przez 1-2 miesiące (duże okazy leżakują dłużej). Zabieg ten sprzyja pozyskiwaniu nasion o wyższej zdolności kiełkowania. Zbiór można przeprowadzać ręcznie bądź mechanicznie – w tym pierwszym przypadku miąższ nie ulega zepsuciu i może zostać przeznaczony na paszę dla zwierząt albo przetwory – soki, marynaty bądź przeciery. Mechaniczne oddzielanie nasion od miąższu wymaga wirowania, a następnie płukania na sitach. Nasiona dyni do siewu na końcowym etapie produkcji suszy się w temperaturze 30-35°C z wentylacją przez 2-3 doby.


Ceny kwalifikowanego materiału siewnego


Nasiona dyni do siewu są stosunkowo niedrogie, choć ich koszt zależy w dużej mierze od popularności i zastosowania konkretnej odmiany. Za 2 g nasion patisona zapłacimy ok. 2,00-2,30 zł, podczas gdy ceniona dynia Makaronowa Warszawska kosztuje 3,00-3,70 zł za 2 g materiału siewnego. Podobne ceny osiągają także nasiona cukinii i dyni piżmowej. Nasiona dyni olbrzymiej są sprzedawane zazwyczaj w paczkach 3 g i kosztują od 2,50 (np. Ambar, Big Max, Bambino, Otylia, Potimarron) do 3,50 zł (dynie typu Hokkaido). Drobnoowocowe odmiany ozdobne (m.in. Baby Boo, Yellow Crookneck, Korona Cierniowa) kupimy z kolei po 2,30-2,90 zł za 1,5 g nasion.

Nasiona dynii do siewu dostępne są tym sklepie ogrodniczym online

Literatura:

1. Gawryś A., Pora na wysiewy, „Magnolia”, 2/2014, s. 56-57.
2. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 407.
3. Niemirowicz-Szczytt K., Korzeniewska A., Dynia zwyczajna, dynia olbrzymia, [w:] Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 243-246.
4. Sady W., Dynia [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 180-183, 187.  

Autor: Małgorzata Lasota

 

Koniecznie zobacz