Jak siać i zbierać nasiona papryki? Jakie kupić? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jak siać i zbierać nasiona papryki? Jakie kupić? Sprawdź!

3,4/5 (492 ocen)

Choć apetyczna krewniaczka pomidora uchodzi powszechnie za warzywo kapryśne, aby z sukcesami uprawiać ją we własnym ogródku wystarczy nabyć wykwalifikowane nasiona papryki. Zdradzamy tajniki produkcji wysokogatunkowego materiału siewnego, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nasion papryki oraz jak i kiedy je wysiać, by zebrać wysokie plony.


Jak wyglądają nasiona papryki?


Nasiona papryki przybierają kolor kremowobiały, są gładkie i silnie spłaszczone. Mogą mierzyć od 2 do 4 mm przy 1 mm grubości. Po zbiorze szybko ciemnieją, a te, które mają brunatne zabarwienie, nie nadają się do siewu. Materiał siewny wysokiej klasy cechuje się wilgotnością na poziomie 10%, zdolnością kiełkowania równą 75%, czystością analityczną 98% i zachowuje przydatność do siewu przez 3 lata. Masa 1000 nasion jest przy tym zmienna i ściśle związaną z odmianą, ale przyjmuje się, że może wynosić od 5 do 10 g.


Jakie nasiona papryki kupić?


Polski rynek oferuje szeroki wybór słodkich odmian papryki o czerwonym, żółtym, pomarańczowym, zielonym i fioletowym miąższu, znakomitych do spożycia bezpośredniego i na przetwory. Rzadziej spotyka się papryki czerwone ostrą i półostrą, polecane do produkcji surowca przyprawowego. Wybierając nasiona zwróćmy uwagę nie tylko na smakowe i wizualne walory owoców, ale również na wymagania poszczególnych odmian – niektóre z ich plonują obficie tylko pod osłonami. Kupujmy wyłącznie materiał siewny renomowanych producentów, opatrzony datą przydatności do siewu.


Uprawa papryki na nasiona


Uprawę papryki w celu otrzymania nasion prowadzi się w taki sam sposób, jak uprawę na cele konsumpcyjne. Rośliny są pozyskiwane z rozsady i sadzone w gruncie bez osłon, w szklarni albo w nieogrzewanym tunelu foliowym. Zalecana izolacja przestrzenna w przypadku tego gatunku wynosi 50 m. Z 1 m2 uprawy zbiera się średnio 20-50 g nasion.


Zbiór nasion


Aby pozyskać materiał siewny o wysokiej zdolności kiełkowania, kluczowy jest właściwy moment rozpoczęcia zbioru. Do pracy należy przystąpić, gdy połowa powierzchni owocu jest zabarwiona na kolor oznaczający dojrzałość fizjologiczną. Zebrane owoce kroi się i przeciera przez sito, a nasiona kilkakrotnie płucze i odcedza. Dokładne oczyszczenie drobnych, płaskich nasion z resztek miąższu może stanowić pewną trudność, zwłaszcza że zabieg ten trzeba przeprowadzić bardzo dokładnie przed pierwszym etapem suszenia. Na plantacjach nasiennych wykorzystuje się w tym celu specjalne dmuchawy. Czyste nasiona rozkłada się na papierze w ciepłym miejscu z wentylacją naturalną bądź wymuszoną, z dala od bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Suszenie trwa 1-2 doby.


Termin, technika i miejsce siewu


W naszym klimacie paprykę uprawia się wyłącznie z rozsady, którą najlepiej wyprodukować w połowie marca. Nasiona należy umieścić na głębokości ok. 0,5 cm w mocno przepuszczalnym podłożu, np. mieszance piasku i substratu torfowego, na paletach wysiewnych albo w osobnych doniczkach, w ilości 4-5 g/m2. Zdecydowanie warto sięgać po doniczki torfowe i kostki z podłoża kokosowego, które można sadzić na miejsce docelowe razem z siewkami, papryka ma bowiem delikatne korzenie, które słabo się regenerują, jeśli zostaną uszkodzone podczas przenosin. Kiełkowanie przebiega najszybciej w temperaturze 25-30°C, siewkom z kolei do zrównoważonego wzrostu potrzebna jest temperatura z przedziału 20-30°C w dzień i 17-20°C w nocy. Rośliny nadają się do przeniesienia na miejsce docelowe gdy wyrosną na ok. 15 cm i będą mieć szyjki korzeniowe o grubości ok. 6-8 mm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz