Dowiedz się jakie nasiona cebuli kupić

Jesteś tutaj:

Dowiedz się jakie nasiona cebuli kupić

3,7/5 (53 ocen)

Nasiona cebuli najwyższej jakości stanowią gwarancję sukcesu w uprawie tego popularnego warzywa. Niezależnie od tego, czy jesteś ogrodnikiem zaprawionym w bojach, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z warzywnikiem, dowiedz się jak rozpoznać wartościowe nasiona cebuli, gdzie je kupić, kiedy wysiać i jak wyprodukować własny materiał siewny.


Jak wyglądają nasiona cebuli?


Nasiona cebuli przybierają kształt trójgraniasty. Są drobne (3-4 mm długości, 1-2 mm szerokości), jednolicie czarne, mocno pomarszczone i ulokowane parami w komorach torebek nasiennych. Zdolność kiełkowania materiału siewnego sprzedawanego przez renomowanych producentów wynosi minimum 75%, jego wilgotność – 7%, a czystość analityczna nie może być niższa niż 99%.


Jakie nasiona cebuli kupić?


Na rynku dostępny jest ogromny wybór nasion cebuli białej, żółtej, czerwonej i siedmiolatki. Warto rozważyć zakup odmian heterozyjnych F1, czyli plennych mieszańców, wyróżniających się znakomitą jakością surowca konsumpcyjnego i podwyższoną odpornością na choroby. Taki materiał siewny jest droższy, ponieważ jego produkcja pociąga za sobą wyższe koszty. Godne polecenia są także nasiona inkrustowane, czyli znajdujące się w otoczkach ze środkiem ochrony roślin i nawozem startowym.


Uprawa cebuli na nasiona


Cebula, uprawiana zarówno w celach konsumpcyjnych, jak i dla pozyskania materiału siewnego, wymaga umiarkowanie zwięzłych gleb brunatnych, wapniowcowych lub czarnoziemów, zasobnych w próchnicę i dobrze utrzymujących wodę. Podłoże nie może być zakwaszone (optimum to 6,5-7,0 pH). Plantacje nasienne cebuli zakłada się w miejscach oddalonych o co najmniej 500 m od innych skupisk roślin cebulowych z uwagi na możliwość krzyżowania się. Ogromnie istotna dla uzyskania zadowalającego plonu nasion jest także temperatura przechowywania wysadków, czyli małych cebulek o średnicy 4-7 cm, pozyskanych w pierwszym roku uprawy. Powinna ona mieścić się w zakresie 6-8°C przy wilgotności powietrza ok. 60%. Zbyt ciepłe warunki (powyżej 16°C) sprawiają, że wysadki są niezdolne do wytwarzania kwiatostanów. Do gruntu przenosi się je w drugiej połowie kwietnia, po uprzednim wzbogaceniu podłoża w nawozy mineralne (80-100 kg azotu, 180-200 kg fosforu i 150-200 kg potasu na 1 ha) i spulchnieniu oraz wyrównaniu jego powierzchni. Cebule wykształcą pędy nasienne w tym samym roku – jeden okaz potrafi wytworzyć nawet 20 pędów generatywnych, zwieńczonych baldachowatymi kwiatostanami. Po zapyleniu, które odbywa się z udziałem owadów, z kwiatów zawiązują się owoce w postaci trójkomorowych torebek.


Zbiór nasion


Okres dojrzewania nasion cebuli rozciąga się od połowy sierpnia do połowy września, a oznaką do zbioru jest otwieranie się torebek nasiennych. Ponieważ dojrzewają one nierównomiernie, zbiera się je etapami, ścinając baldachy razem z pędami kwiatostanowymi. Po wstępnym suszeniu w miejscu nieogrzewanym przenosi się je do suszarni z nadmuchem o temperaturze 30°C. Po wymłóceniu nasion oczyszcza się je i dalej suszy w cienkiej warstwie, rozsypanej w przewiewnym pomieszczeniu.


Termin i miejsce siewu


Nasiona cebuli potrzebują do wykiełkowania zaledwie 2°C, choć optymalna temperatura w początkowym okresie rozwoju wynosi 18°C. Z siewu bezpośredniego cebulę warto uprawiać tylko w terminie wczesnym (w połowie kwietnia) i na bardzo zasobnych podłożach. Wybierajmy do tego celu odmiany późne, wczesne i średnio-późne lepiej pozyskiwać z rozsady. Jej produkcja zajmuje ok. 8 tygodni, a siew w inspekcie przeprowadza się w połowie marca. Nasiona na dymkę wysiewa się z kolei pod koniec kwietnia do gruntu. Zbiór materiału sadzeniowego wysokiej jakości można przeprowadzić 100-110 dni później. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz