Sadzenie i rozsada papryki - poradnik

Jesteś tutaj:

Sadzenie i rozsada papryki - poradnik

3,5/5 (415 ocen)

Papryka jest warzywem o wysokich wymaganiach uprawowych, nieco wyższych niż u pomidora. Do prawidłowego wzrostu wymaga wysokiej temperatury od 21 do 27 st. C w dzień i od 16 do 20 st. C w nocy. Powinna być sadzona na stanowisku słonecznym, gdzie gleba jest żyzna, o dużej pojemności wodnej, dobrze spulchniona i nawieziona. Sukces w uprawie zależy także od doboru odpowiedniej odmiany, dobrze wyprodukowanej rozsady oraz prawidłowej pielęgnacji roślin. Ze względu na walory smakowe i odżywcze, papryka jest coraz częściej sadzona w ogrodach działkowych.


Przygotowanie stanowiska


Papryka, zarówno słodka jak i ostra, uprawiana jest na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Gleba powinna charakteryzować się jak najmniejszymi dobowymi wahaniami temperatur. Dobrym przedplonem są warzywa strączkowe, rzodkiewka i sałata. Papryki nie można sadzić na tym samym stanowisku po innych warzywach z rodziny psiankowatych (tj. pomidor czy bakłażan), a także po dyniowatych. W celu szybkiego wzbogacenia warstwy ornej w substancję organiczną stosuje się rozłożony obornik, komposty lub torf. Przed sadzeniem ziemię należy przekopać lub zagrabić oraz obficie nawodnić.

W uprawie gruntowej zalecane jest ściółkowanie gleby, które wpływa również korzystnie na wilgotność podłoża oraz ogranicza zachwaszczenie. Ściółki organiczne kładzie się po posadzeniu roślin, a syntetyczne należy rozłożyć przed założeniem uprawy na ogrzaną glebę. Uprawa papryki pod osłonami, zwłaszcza w tunelach nieogrzewanych jest bardziej popularna, gdyż w naszym klimacie jest mniej zawodna. W tym przypadku należy regularnie przewietrzać tunel i częściej kontrolować wilgotność podłoża.

Nawożenie


Papryka powinna być uprawiana w pierwszym roku po oborniku, zastosowanym w dawce 12-17 kg/10 m2. Nawożenie mineralne należy prowadzić w oparciu o analizę zasobności gleby. W przypadku trudności z jej wykonaniem możliwe jest nawożenie orientacyjne w ilości: 12-17 kg N/10 m2, 5-9 kg P/10 m2, 8-20 kg K/10 m2. W uprawie gruntowej zalecane jest ściółkowanie, które wpływa korzystnie na wilgotność podłoża oraz ogranicza zachwaszczenie. Ściółki organiczne kładzie się po posadzeniu roślin, a syntetyczne należy rozłożyć przed założeniem uprawy na ogrzaną glebę.

Rozsada papryki w doniczkach torfowych

Rozsada papryki w doniczkach torfowych

Dobór odmiany


Do uprawy amatorskiej najlepsze są odmiany krzaczaste, niewymagające cięcia, podwiązywania i przerzedzania. Odmiany silnie rosnące, zwłaszcza w okresie owocowania, wymagają cięcia i prowadzenia przy sznurkach lub palikach. Sznurki przywiązuje się do dołu łodygi i do drutów rozciągniętych wzdłuż rzędów. Do uprawy zarówno w gruncie, jak i pod osłonami polecane są odmiany papryki słodkiej takie jak: Roberta F1, Robertina, Oleńka, Marta, Polka, Oda i Nokturn oraz papryki ostrej – Cyklon i Rokita. Na rynku dostępne są również odmiany papryki ozdobnej, jak np. Christmas Greeting i Fireball.


Przygotowanie rozsady


Nasiona papryki wysiewa się na tacki, do wielodoniczek lub miniszklarenek. Termin wysiewu przypada od połowy lutego do połowy marca. Papryczki kiełkują ok 1-2 tygodnie. Zdrowe, dobrze wyrośnięte siewki z tacek pikuje się pojedynczo do doniczek o średnicy 6-8 cm. Temperatura w czasie kiełkowania powinna wynosić 25-30 st. C. Gotowa do sadzenia rozsada osiąga wysokość 15-25 cm, ma niezdrewniałą łodygę o średnicy 4-6 mm oraz wykształcone 6-8 liści właściwych. Może posiadać kilka pąków kwiatowych, ale kwiat w pierwszym rozwidleniu pędów najlepiej usunąć. Czas produkcji rozsady trwa zazwyczaj 50-55 dni.

Rozsada papryki

Rozsada papryki

Techniki sadzenia

 

  • w gruncie

Paprykę sadzimy do gruntu pod koniec maja lub na początku czerwca, w rozstawie 50-60 x 30-40 cm. Rozsadę sadzimy po zahartowaniu, które polega na intensywnym przewietrzaniu pomieszczenia, w którym znajdują się rośliny i ograniczeniu podlewania.

W zależności od siły wzrostu odmian papryki na powierzchni 1 m2 w uprawie gruntowej, obsada powinna wynosić 4-6 roślin.

  • pod osłonami

Paprykę pod osłony wysadzamy wcześniej – w pierwszej połowie maja. Na 1 m2 powierzchni powinno przypadać ok. 5-8 roślin, w zależności od pokroju odmiany. Paprykę sadzi się do dołków trzykrotnie większych niż bryła korzeniowa, na głębokość podobną jak rosła w doniczce. W przypadku sadzenia odmian silnie rosnących powinniśmy również zainstalować tyczki. Gdy owoce zaczną dojrzewać, przywiązujemy do nich obciążone papryką łodygi, aby zapobiec ich złamaniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz