
- 1/4
- Następne
Uprawa w pojemnikach
W uprawie pojemnikowej możemy posadzić odmiany papryki słodkiej, chili i ozdobnej. Rośliny wymagają dużo światła, codziennie kilka godzin, dlatego w lecie można wystawiać je na zewnątrz. Dobrze rosną w temperaturze pokojowej. Gotową rozsadę umieszcza się w pojemnikach o głębokości co najmniej 40 cm. Doniczki z drewna, pulpy lub terakoty nie podnoszą temperatury gleby tak, jak donice plastikowe. Trzeba pamiętać o ułożeniu warstwy drenażu z drobnego żwiru na dnie pojemnika. W doniczkach umieszczamy również tyczki do podpory. Przez cały czas utrzymujemy podłoże lekko wilgotne i nawozimy raz w tygodniu.
Papryka w gruncie
Zabiegi po posadzeniu
- w uprawie gruntowej i pod osłonami
Po 3-4 tygodniach od posadzenia roślin na miejsce stałe przeprowadza się nawożenie pogłówne azotem w dawce 100 g saletry amonowej/10 m2, które powtarza się w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Paprykę należy również systematycznie podlewać małymi dawkami wody o temperaturze 21-22 st. C. Ważne jest także usunięcie kwiatów wyrastającego w pierwszym rozwidleniu roślin, który hamuje lepszy wzrost. W uprawie gruntowej po posadzeniu papryki, na 4-5 tygodni warto przykryć zagon białą agrowłókniną, która zabezpiecza przed nadmiernymi spadkami temperatur i przyspiesza plonowanie.
- w pojemnikach
Wraz ze wzrostem rośliny i letnich temperatur, zwiększamy częstotliwość podlewania. Papryka w doniczkach potrzebuje więcej nawozu niż rośliny rosnące w gruncie. Rośliny powinniśmy nawozić raz na 10 dni. Co trzy lub cztery tygodnie spryskujmy liście nawozem dolistnym.
Wysokiej jakości nasiona papryki do nabycia tutaj
Anna Jędrzejewska