Sadzenie i rozsada papryki - poradnik

Jesteś tutaj:

Sadzenie i rozsada papryki - poradnik

3,5/5 (414 ocen)

Uprawa w pojemnikach


W uprawie pojemnikowej możemy posadzić odmiany papryki słodkiej, chili i ozdobnej. Rośliny wymagają dużo światła, codziennie kilka godzin, dlatego w lecie można wystawiać je na zewnątrz. Dobrze rosną w temperaturze pokojowej. Gotową rozsadę umieszcza się w pojemnikach o głębokości co najmniej 40 cm. Doniczki z drewna, pulpy lub terakoty nie podnoszą temperatury gleby tak, jak donice plastikowe. Trzeba pamiętać o ułożeniu warstwy drenażu z drobnego żwiru na dnie pojemnika. W doniczkach umieszczamy również tyczki do podpory. Przez cały czas utrzymujemy podłoże lekko wilgotne i nawozimy raz w tygodniu.

Papryka w gruncie

Papryka w gruncie

Zabiegi po posadzeniu

 

  • w uprawie gruntowej i pod osłonami

Po 3-4 tygodniach od posadzenia roślin na miejsce stałe przeprowadza się nawożenie pogłówne azotem w dawce 100 g saletry amonowej/10 m2, które powtarza się w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Paprykę należy również systematycznie podlewać małymi dawkami wody  o temperaturze 21-22 st. C. Ważne jest także usunięcie kwiatów wyrastającego w pierwszym rozwidleniu roślin, który hamuje lepszy wzrost. W uprawie gruntowej po posadzeniu papryki, na 4-5 tygodni warto przykryć zagon białą agrowłókniną, która zabezpiecza przed nadmiernymi spadkami temperatur i przyspiesza plonowanie.

  • w pojemnikach

Wraz ze wzrostem rośliny i letnich temperatur, zwiększamy częstotliwość podlewania. Papryka w doniczkach potrzebuje więcej nawozu niż rośliny rosnące w gruncie. Rośliny powinniśmy nawozić raz na 10 dni. Co trzy lub cztery tygodnie spryskujmy liście nawozem dolistnym.

Wysokiej jakości nasiona papryki do nabycia tutaj

Anna Jędrzejewska
 

Koniecznie zobacz