Nasiona brukwi - siew, wybór nasion, odmiany i ceny

Jesteś tutaj:

Nasiona brukwi - siew, wybór nasion, odmiany i ceny

3,5/5 (31 ocen)

Aby uprawa brukwi w pełni się powiodła, niezbędna jest wiedza, jak wybrać nasiona brukwi najwyższej jakości. Dowiedz się, jak wygląda zdrowy materiał siewny, gdzie go kupić i w jaki sposób się go produkuje. Podpowiadamy, w które odmiany warto inwestować oraz na jaki wydatek trzeba się przygotować, planując zakup nasion brukwi.


Charakterystyka nasion brukwi


Brukiew jadalna (Brassica napus L. var. napobrassica) zalicza się do roślin dwuletnich. Oznacza to, że w pierwszym roku po siewie wykształca organy wegetatywne: gruby, jadalny korzeń spichrzowy i nać niebieskawozielonych, długoogonkowych, mięsistych liści. W drugim roku uprawy pojawiają się z kolei organy generatywne, czyli strzeliste pędy kwiatowe z gronami grzbiecistych, żółtych kwiatów. Ich owoce to łuszczyny, a znajdujące się w cienkich łuskach nasiona są kuliste, twarde i mają czarny kolor. Wielkością oraz wyglądem przypominają nasiona kapusty, z którą prezentowana roślina jest spokrewniona. Zdrowe nasiona o dobrej zdolności kiełkowania są suche, twarde, wyrównane pod względem wielkości i jednolicie wybarwione. Aby zachowały zadowalającą jakość, muszą być prawidłowo wysuszone i wolne od zanieczyszczeń, w tym nasion chwastów. Odpowiednio spreparowany i oczyszczony materiał siewny można nabyć wyłącznie u wykwalifikowanego producenta. Dlatego też warto zaopatrywać się tylko w sklepach i centrach ogrodniczych, oferujących nasiona sprawdzonych przedsiębiorstw nasiennych.


Uprawa brukwi na nasiona


Ponieważ brukiew nie ma szczególnych wymagań w zakresie zasobności gleby, pod plantację nasienną można przeznaczyć mniej urodzajne podłoże. Ważne natomiast, by cechowało się dobrą pojemnością wodną i odczynem na poziomie 6-6,7 pH. Znakomicie nada się utrzymana  w wysokiej kulturze gleba gliniasta. Ogromnie istotne jest także zachowanie izolacji przestrzennej minimum 1000 m od upraw spokrewnionych z brukwią gatunków, których jest dość dużo. Warzywo to może krzyżować się z kapustą głowiastą, kalafiorem, brukselką, rzepą i rzepakiem, a także rzodkwią oraz rzodkiewką.
Brukiew na nasiona uprawia się zazwyczaj metodą wysadkową. Siew bezpośredni przeprowadza się w ostatniej dekadzie maja w rozstawie 40 x 20 cm, a zbiory – w drugiej dekadzie października. Wysadki przechowuje się przez zimę w niskich kopcach, a następnie sadzi ponownie wczesną wiosną.


Zbiór i suszenie nasion


Nasiona brukwi są ukryte w strzelistych nasiennikach. Przeschnięte pędy ścina się późnym latem i suszy na polu w snopkach lub, po rozłożeniu, w przewiewnym pomieszczeniu. Łuszczyny należy wymłócić, a nasiona oczyścić – najlepiej metodą mechaniczną, w młynku – i dalej suszyć, rozłożone cienką warstwą w przewiewnym miejscu.


Termin i technika siewu nasion brukwi


Ponieważ nasiona brukwi kiełkują nawet w niskiej temperaturze rzędu 2-3°C, warzywo to może być uprawiane z siewu bezpośredniego do gruntu na wiosnę. Wyższe plony uzyskamy jednak z rozsady, którą można przygotować na rozsadniku. Niezależnie od przyjętej metody uprawy najlepszy termin na siew nasion brukwi to kwiecień. Jeśli produkujemy rozsadę, materiał siewny należy rozmieścić w rzędach wytyczonych co 15-20 cm. Siewki z ładnie wykształconymi liśćmi właściwymi można przenosić na zagony (najlepiej na redliny) od maja do połowy czerwca, w rozstawie 50-60 x 20-30 cm. Siew bezpośredni przeprowadza się z kolei w rzędach odległych od siebie o 50-60 cm, na głębokości 1-2 cm. Po pojawieniu się wschodów należy zastosować przerywkę i zostawić najsilniejsze okazy rosnące co 20 cm.


Charakterystyka odmian i ceny nasion brukwi


Rozważając samodzielną uprawę brukwi warto pamiętać, że jej ogromną zaletą są niskie wymagania środowiskowe, a co za tym idzie – łatwość uprawy. Wypada też docenić wartość odżywczą tego warzywa: jego korzeń zawiera dużo witaminy C i nieco mniejsze dawki witamin B1, B2 i B3, sole mineralne – szczególnie wapń, fosfor i żelazo – oraz nieduże ilości olejku gorczycznego, regulującego pracę układu pokarmowego. Do uprawy amatorskiej godne polecenia są zwłaszcza dwie popularne odmiany, dostępne na polskim rynku: średnio wczesne Saba i Wilhelmsburger Sator Otofte. Obie cechują się wysoką plennością i tworzą zgrubienia o kształcie kulisto-owalnym, łagodne w smaku i dobre do długiego przechowywania. Za 10 g wysokiej jakości nasion wymienionych wyżej odmian zapłacimy od 2,50 do 3,50 zł.

Dobrej jakości nasiona brukwi do nabycia tutaj


Literatura:

1. Dąbrowska B., Brukiew jadalna, [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski i B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 105-109.
2. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 171-176, 205.

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz