Nasiona szczawiu - charakterystyka i siew

Jesteś tutaj:

Nasiona szczawiu - charakterystyka i siew

3,5/5 (25 ocen)

Aby nasiona szczawiu zwyczajnego (Rumex acetosa) wydały obfity plon, muszą pochodzić z dobrego źródła. Jak pozyskuje się materiał siewny wysokiej klasy i ile trzeba za niego zapłacić? Na co zwrócić uwagę, zaopatrując się w nasiona szczawiu? Odpowiadamy!


Charakterystyka nasion szczawiu


Nasiona szczawiu kryją się w błyszczących, kasztanowobrązowych łupinach i przybierają charakterystyczny, cebulkowaty kształt. Mają po ok. 2 mm długości i są otulone suchymi, szarawobrązowymi listkami.


Uprawa szczawiu na nasiona


Pod szczaw zwyczajny poleca się stanowiska słoneczne, z próchniczną glebą dobrze utrzymującą wilgoć, ale przepuszczalną. Okazy uprawiane na nasiona wymagają stosowania nawozów mineralnych o zwiększonych proporcjach fosforu. Ich kwitnienie przypada na okres od połowy maja do połowy czerwca. Plon nasion wysokiej jakości zbiera się w drugim (na plantacjach zakładanych wiosną) lub trzecim (przy siewie letnim) roku uprawy.


Zbiór nasion


Nasiona szczawiu dojrzewają dość nierównomiernie na przełomie czerwca i lipca, dlatego zbiera się je kilkakrotnie. Wycięte nasienniki rozkłada się w polu bądź w suszarni, na rusztach, by doschły w sposób naturalny. Z 1 ara można zebrać nawet 6-8 kg nasion.


Gdzie kupić nasiona szczawiu?


Wykwalifikowany materiał siewny, pochodzący z plantacji przestrzegającej zasad produkcji nasiennej, kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Żeby oszczędzić czas, warto rozważyć zakupy w sklepie internetowym. Opłaca się wybrać ofertę zawierającą szczegółową charakterystykę sprzedawanej odmiany, konieczna jest także informacja o ilości nasion w opakowaniu (gramaturze). Po otrzymaniu nasion sprawdźmy ich datę przydatności do siewu, podaną na odwrocie opakowania.


Termin i miejsce siewu


Szczaw zwyczajny to odporna na mróz roślina wieloletnia, bezproblemowa w uprawie, o czym najlepiej świadczy fakt, że w Polsce występuje powszechnie w stanie dzikim. Kwaskowate, pełne witamin zielone listki pozyskamy z kwietniowego siewu wprost do gruntu, choć uprawę można zacząć też w późniejszym terminie – aż do sierpnia. Nasiona siejemy na głębokości ok. 1 cm, w rządkach co 30-40 cm.


Orientacyjne ceny nasion szczawiu


Nasiona szczawiu zwyczajnego są tanie – 1 g wartościowego materiału siewnego kupimy za nie więcej niż 2,00 zł. Na rynku dostępne są także ozdobne odmiany szczawiu, takie jak Bloody Dock o czerwono żyłkowanych liściach. Za paczkę z 0,2 g jego nasion trzeba zapłacić ok. 3,00 zł. Inne popularne odmiany to szczaw Lyoński i Belwilski (ok. 2,00-2,50 zł za 2 g).

Dobre nasiona szczawiu do siewu kupisz tutaj

Literatura:

1. Gawłowska A., 500 owoców i warzyw, Warszawa 2015, s. 277.
2. Sikora E., Ogród warzywny przy domu, Warszawa 2011, s. 143.
3. Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 351-356.

 Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz