Co trzeba wiedzieć o nasionach tunbergii? Zobacz poradnik!

Jesteś tutaj:

Co trzeba wiedzieć o nasionach tunbergii? Zobacz poradnik!

3,6/5 (197 ocen)

Tunbergia to niezwykle dekoracyjne i obficie kwitnące pnącze. W Polsce najczęściej uprawia się dwa gatunki – tunbergię skrzydlatą i tunbergię wielokwiatową. Najlepiej udają się posadzone w pojemnikach, przy czym tunbergia skrzydlata jako roślina jednoroczna może być trzymana w mieszkaniu na nasłonecznionym parapecie, werandzie, tarasie czy balkonie. Natomiast tunbergia wielokwiatowa nadaje się do ogrodu, byleby przezimować ją w ciepłym pomieszczeniu.

Warto więc zainwestować w nasiona tunbergii, gdyż roślina ta jest w stanie ozdobić miejsca, do których inne kwiaty nie mają dostępu. Zakup jest o tyle opłacalny, że materiał siewny jest niedrogi, uprawa nie jest skomplikowana, a dorosła tunbergia odwdzięcza się ciekawym pokrojem i oryginalnym kwieciem. Poza tym zachowując optymalne warunki dla rozwoju roślin, sami uzyskamy nasiona potrzebne do dalszego rozmnażania pnączy.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Nasiona tunbergii należy kupować wyłącznie w renomowanych centrach ogrodniczych – czy to stacjonarnych, czy internetowych. Najlepiej, gdy uda nam się dowiedzieć, z którymi producentami współpracuje dany sklep. Miejsce pochodzenia materiału siewnego jest istotne, ponieważ pozwala nam się zorientować, czy dany dostawca posiada certyfikowane planacje kontrolowane przez odpowiednie jednostki, np. przez Stację Oceny Nasion. Niektórzy przedsiębiorcy mogą też otrzymać uprawnienia do oceny laboratoryjnej własnego materiału siewnego, ale tylko wtedy, gdy posiadają plantacje kwalifikowane.


JAKOŚĆ NASION


Aby nasiona jakiegokolwiek gatunku zostały dopuszczone do sprzedaży, muszą zostać poddane wieloetapowej ocenie polowej oraz laboratoryjnej. Testuje się m.in.: czystość analityczną i fizyczną nasion, zdolność kiełkowania, wigor, zdrowotność, tożsamość gatunkową i odmianową czy jednolitość partii nasion. Są to jednak specjalistyczne wytyczne, którym musimy zawierzyć. A co możemy sprawdzić sami? Na przykład to, czy wszystkie nasiona mają taki sam kolor, kształt, czy ich powierzchnia nie jest uszkodzona; czy nie kruszą i nie pylą nam się w rękach oraz czy nie widać na nich śladów chorób.


WYGLĄD NASION


Nasiona tunbergii wyglądem przypominają ziarna czarnego pieprzu. Są to bowiem raczej niewielkich rozmiarów czarne kulki o ciemnobrązowym kolorze. Ich powierzchnia jest nierównomierna i wygląda, jakby była pełna dziurek. Warto zaznaczyć, że nasiona tunbergii są umieszczone w torebkach nasiennych, które wyglądem przypominają owoce wilca, tyle że mają dłuższy czubek.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Nasiona tunbergii będą szybko kiełkowały, jeśli zapewni się im światło, wilgoć w powietrzu i podłożu oraz ciepło. Za najbardziej optymalną temperaturę uznaje się tę na poziomie 18–25°C. Najważniejsze jednak, by nie spadała, zwłaszcza w nocy, poniżej 10°C. W takich warunkach nasiona wykiełkują po dwóch lub trzech tygodniach.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Materiał siewny należy umieścić w pojemnikach trzymanych na dobrze oświetlonych stanowiskach w szklarni (także domowej) lub oranżerii. Donice powinniśmy wypełnić ziemią żyzną i zasobną w kompost. Ważne, by była jednocześnie przepuszczalna i bogata w wapno. W późniejszym czasie dobrze dokarmiać rośliny uniwersalnym nawozem w płynie.

Warto wiedzieć, że tunbergię można uprawiać jako roślinę wieloletnią. W takim przypadku należy ją przetrzymać przez zimę w pomieszczeniu o temperaturze 5–10°C.


KIEDY I JAK SIAĆ NASIONA?


Nasiona tunbergii wysiewa się pod szkłem wczesną wiosną – odpowiednią porą jest marzec. Pamiętajmy, że jeśli chcemy przenieść rośliny na zewnątrz, to powinniśmy zachować między nimi odstęp wynoszący ok. 40 cm. Do pojemników z kolei najlepiej wysiać drobne nasiona tej rośliny za pomocą kartki papieru złożonej w rynienkę na kształt litery „V”. Należy lekko opukiwać kartkę i w tym samym czasie wolno ją przesuwać, rozsypując nasionka równomiernie na powierzchni gleby. Następnie trzeba je przykryć cienką warstwą ziemi. Nasiona tunbergii skrzydlatej można też wysiewać do doniczek o średnicy 10–12 cm – w każdej umieszczamy po 2–3 sztuki.

Pięknych kwiatów z charakterystycznym ciemnym oczkiem można się spodziewać od końca maja do października.


ZBIÓR NASION


Nasiona tunbergii znajdują się w owocach, którymi są torebki nasienne. Oznacza to, że gdy owoce dojrzeją, zaczynają pękać i samoistnie wystrzeliwać nasiona. Przy czym zasięg tej rośliny jest naprawdę duży, gdyż nasiona mogą się znaleźć nawet kilka metrów od niej. Dobrze zatem kłaść wokół miejsc, w których stoją pojemniki z tunbergiami, włókninę. Zebranie nasion z jej powierzchni będzie o wiele łatwiejsze niż wyłuskiwanie ich z ziemi, o ile w ogóle uda nam się je znaleźć. Najlepiej jednak zebrać owoce, zanim nasiona zdążą się z nich wysypać. W tym celu warto owijać tunbergie z dojrzewającymi owocami - muślinem lub chociażby przykrywać je przeciętymi na pół torebkami od herbaty. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz