Jakie nasiona pelargonii wybrać? Jak i kiedy je siać? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona pelargonii wybrać? Jak i kiedy je siać? Zobacz!

3,4/5 (272 ocen)

Pelargonia przez całe lato jest niekwestionowaną królową balkonów i tarasów, a zimą piękną ozdobą mieszkania. Kwiaty rozkwitają w różnych odcieniach czerwieni i różu, a także na purpurowo, fioletowo, łososiowo lub biało. Dodatkowo, niektóre odmiany mają dwubarwne lub wzorzyste kwiaty. Bardzo popularne są też odmiany pelargonii o liściach pachnących miętą lub cytryną. Kwiaty te mają nie tylko wartość ozdobną, listki odmian pachnących można stosować jako dodatek do sałatek.

Najłatwiej jest kupić gotowe sadzonki. Jednak możliwe jest również otrzymanie pięknych kwiatów z nasion, do czego zachęcamy. Odmiany pelargonii, które są rozmnażane z nasion, posiadają bardziej zwarty pokrój niż te rozmnażane wegetatywnie. Są zdrowsze, odporniejsze na choroby i złe warunki pogodowe. Rozmnażanie pelargonii z nasion pozwala na zmniejszenie nakładu pracy przy jej produkcji. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach pelargonii.


Wygląd nasion


Owocami pelargonii są rozłupny, które składają się z 5 jednonasiennych rozłupek. Rozłupki posiadają dzióbki o różnej długości, często owłosione i poskręcane. Nasiona pelargonii mają twardą okrywę, która może powodować ich nierównomiernie kiełkowanie.

A to ciekawe! Nazwa „pelargonia” wywodzi się od greckiego słowa pelargós – właśnie od podobieństwa rozłupek do bocianiego dzioba.  


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion pelargonii wynosi ok. 5 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się ok. 200 nasion.


Zdolność kiełkowania


Przy przechowywaniu nasion w temperaturze pokojowej w okolicach 20-25o Celsjusza pierwsze siewki ukazują się wcześniej, bo już po 7-12 dniach. Wraz ze wzrostem temperatury do 30o C wzrasta procent skiełkowanych nasion, jednak w wyższej temperaturze następuje spadek ich siły kiełkowania.


Kiedy siać nasiona?


Rozmnażanie pelargonii z nasion trwa dłużej niż rozmnażanie za pomocą sadzonek. Rośliny z reguły zakwitają najwcześniej dopiero po 5-6 miesiącach od wysiewu. Z tego powodu, by otrzymać kwiaty w maju, nasiona pelargonii należy wysiać już na początku stycznia. Analogicznie czym później wysiejemy nasiona, tym później otrzymamy kwitnące rośliny.


Jak siać nasiona?


Pelargonie zazwyczaj rozmnaża się wegetatywnie poprzez sadzonki pobrane z rośliny matecznej. Mniej popularnym, ale możliwym sposobem jest wysiew pelargonii z nasion. Nasiona kupione od producenta poddawane są stratyfikacji, która ułatwia ich równomierne kiełkowanie. Jeśli siejemy nasiona z własnej uprawy, zaleca się wykonanie tego zabiegu w domu. W obu przypadkach przed wysianiem nasion zalecanie jest ich moczenie w wodzie przez 24 godziny i przetrzymywanie w niskiej temperaturze, co zwiększa liczbę nasion kiełkujących. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz