Jak dobrze wybrać sadzonki (kłącza) piwonii? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak dobrze wybrać sadzonki (kłącza) piwonii? Odpowiadamy!

3,5/5 (158 ocen)

Kto z nas nigdy nie zachwycał się urodą piwonii? Te majestatyczne kwiaty raczą nas swoim pięknem pod koniec wiosny zaledwie przez miesiąc. Do tej pory najpopularniejsze były piwonie bylinowe, które uznaje się za klasyczne rośliny ogrodowe. Jednak coraz chętniej decydujemy się na zakup sadzonek piwonii krzewiastej (drzewiastej), która wręcz onieśmiela swoją dostojnością. Krzewy tego gatunku dorastają do dwóch metrów wysokości, a wytwarzane przez nie kwiaty osiągają średnicę ok. 20 cm, co oznacza, że pojedynczy okaz nawet nie zmieści nam się w dłoniach! Nic więc dziwnego, że rośliny te sadzi się pojedynczo na trawnikach, aby uwydatnić ich królewskość.


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


Piwonie bylinowe można kupić w dwóch formach. Najczęściej specjalistyczne sklepy oferują nam sadzonki produkcji holenderskiej. Najlepiej, gdy rozejrzymy się za nimi jesienią, ponieważ wtedy wybór dostępnych odmian jest zdecydowanie największy. Wynika to z tego, że na przełomie września i października rośliny znajdują się w fazie spoczynku, dzięki czemu łatwiej je podzielić i przygotować do sprzedaży.

Wiosną z kolei możemy się spotkać z piwoniami sprzedawanymi w pojemnikach, które należy posadzić niezwłocznie po zakupie. Ich wadą jest jednak to, że najczęściej nie są dostępne w sklepach internetowych i zdobędziemy w placówkach stacjonarnych.


JAKOŚĆ SADZONEK


Sadzonki piwonii oferowane są zazwyczaj jako tak zwane gołe kłącza. Oznacza to, że każde z nich ma korzenie i kilka pąków (ok. 3–5), ale jest przy tym pozbawione części naziemnych. Poza tym kłącza takie sprzedawane są bez ziemi.

Należy zwrócić uwagę na to, czy kłącze jest mocne i mięsiste. Poza tym naszą uwagę powinien przykuć wygląd korzeni, które również muszą być mocne i zdrowe. Ich zły stan poznamy po zbyt ciemnym kolorze i wyraźnym przesuszeniu. Przyjrzyjmy się również, czy kłącza są wolne od chorób, zwłaszcza grzybowych, które mogły zostać przeniesione na nie z roślin matecznych.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Piwonie bylinowe powinny być sadzone we wrześniu i październiku. Pamiętajmy, że rośliny te kwitną tylko raz w roku – od połowy maja do połowy czerwca. Z kolei piwonie krzewiaste – biorąc pod uwagę ich cykl rozwojowy – należy sadzić między drugą połową sierpnia a początkiem września.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Metody sadzenia sadzonek piwonii różnią się od siebie w zależności od tego, na uprawę którego gatunku się zdecydowaliśmy:

  • piwonia bylinowa – jeśli kupiliśmy rośliny w doniczkach, to na rabatę musimy wysadzić je w taki sposób, by górna krawędź bryły korzeniowej znalazła się na równi z powierzchnią gruntu. Jeżeli jednak posiadamy sadzonki, to należy posadzić je płytko (warstwa ziemi przykrywająca kłącza nie powinna mieć więcej niż 3–4 cm grubości);
  • piwonia krzewiasta – sadzonki muszą się znaleźć w podłożu o wiele głębiej; zaleca się, by bryłę korzeniową przysypać co najmniej 10- lub 15-centymetrową warstwą ziemi. Dobrze też rozsypać wokół krzewu trochę przekompostowanej kory. Ważne, by sadzonkę umieścić w ziemi pod skosem, aby po wypuszczeniu pędów zaczęła się płożyć, a nie rosnąć pionowo w górę – tylko wtedy krzewy będą bujne i okazałe.

W obu przypadkach warto jeszcze przysypać dno dołków obornikiem, a następnie oddzielić go od korzeni cienką warstwą ziemi.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki piwonii powinny być sadzone na stanowiskach ciepłych, słonecznych, zacisznych i osłoniętych przed wiatrem. Ponadto dobrze się czują na glebie z domieszką gliny, która jest przepuszczalna i głęboko uprawiona (najlepiej na ok. 50 cm). Powinna być również bogata w próchnicę, użyźniona, o pH na poziomie 6,5–7,0. Unikać należy z kolei ziemi o odczynie zasadowym oraz ze stagnującą wodą.


ROZMNAŻANIE


Piwonie bylinowe rozmnaża się poprzez podział kłącz, które z biegiem lat rozrastają się w dorodne karpy. Do cięcia najlepiej używać ostrego i dobrze tnącego noża, tak by powierzchnia rany była gładka.

Z kolei piwonie krzewiaste najczęściej rozmnaża się albo z nasion, albo poprzez wykonanie odkładów. Ten pierwszy sposób jest jednak o tyle gorszy, ponieważ piwonie wyhodowane za jego pomocą różnią się od roślin matecznych, a poza tym zaczynają kwitnąć dopiero po około siedmiu latach. Druga metoda polega z kolei na robieniu poziomych odkładów, czyli przysypywaniu ziemią dolnych części starszych pędów bez konieczności ich odcinania – wystarczy przytwierdzić je do gruntu drutem.

Możliwe jest również rozmnażanie przez szczepienie, jednak nie jest ono polecane amatorom ze względu na wysoki poziom trudności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz