Sadzonki, kłącza malwy - przeczytaj przed kupnem

Jesteś tutaj:

Sadzonki, kłącza malwy - przeczytaj przed kupnem

3,5/5 (432 ocen)

Malwa (inaczej prawoślaz) to wieloletnia roślina, którą zna większość z nas. Kto bowiem był kiedykolwiek na polskiej wsi, na pewno widział bibułkowate kolorowe kwiaty osadzone na około półtorametrowych pędach kwiatostanowych uginających się na wietrze. Obecnie malwy przeżywają swój renesans i są niezwykle chętnie sadzone także w ogrodach miejskich. Te wyniosłe byliny prezentują się efektownie, odgrywając oryginalne tło dla niższej roślinności. Przede wszystkim jednak ceni się je za długo trwające kwitnienie – przez całe lato aż do września.

Jeśli zatem chcemy poczuć się w naszych ogrodach swojsko, a jednocześnie także niezwykle, powinniśmy zakupić sadzonki malwy i zająć się jej uprawą.


JAKIE SADZONKI MALWY KUPIĆ?


Sklepy oferują zarówno nasiona, jak i sadzonki malw. Odnosi się wrażenie, że te pierwsze są o wiele lepiej dostępne, gdyż według schematu uprawy roślin dwuletnich zalecane jest uzyskiwanie bylin poprzez wysiew nasion. Ta metoda nie zagwarantuje nam jednak, że otrzymane kwiaty będą wyglądały identycznie jak roślina mateczna. Zatem jeśli zależy nam na uformowaniu ogrodu w konkretnym stylu, powinniśmy zakupić sadzonki malw, które dokładnie powtórzą cechy odmianowe.

Malwy wyrastają z grubego i krótkiego kłącza o licznych mocno rozgałęzionych korzeniach.


JAKOŚĆ SADZONEK


Sadzonki najwyższej jakości pochodzą z produkcji holenderskiej – takich powinniśmy zatem szukać w pierwszej kolejności. Jeśli zamawiamy sadzonki przez Internet, koniecznie spytajmy sprzedawcę o źródło ich pochodzenia. Ceny w sklepach internetowych są zazwyczaj niższe w stosunku do tradycyjnych. Pamiętajmy przy okazji, by sadzonki malwy kupować wyłącznie u zaufanych dostawców. Tylko wtedy mamy bowiem pewność, że będą wolne od chorób i szkodników. Zawsze oglądajmy też dokładnie ich korzenie – sprawdzajmy, czy nie są połamane, nadgniłe lub pociemniałe.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki malwy zaleca się sadzić jesienią, ewentualnie późną wiosną. Piękne kwiaty będą kwitły od czerwca nawet do września – w zależności od odmiany. Musimy na nie jednak poczekać do następnego roku po posadzeniu, gdyż w pierwszym rośliny wytwarzają tylko rosnącą przy ziemi kępę charakterystycznych okrągłych liści.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki malwy powinny być sadzone w około półmetrowych odstępach z racji dużych rozmiarów, które osiągają dorosłe rośliny. Pamiętajmy też, że jeśli zdecydowaliśmy się na jesienny termin sadzenia, powinniśmy okryć byliny na zimę, aby nie zmarzły.

Jeśli z kolei wolelibyśmy uprawiać malwę z nasion, to w okolicach czerwca powinniśmy je wysiać na rozsadniku o wymiarach 50 × 50 cm. Im rzadziej rozsiejemy nasiona, tym wzrośnie prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie pikować roślin. Gdy u siewek pojawią się co najmniej dwa liście właściwe, należy je przesadzić (wraz z bryłami korzeniowymi) na miejsce stałe.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Malwy mogą być sadzone zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Najlepiej umieszczać je na końcu rabaty, na obwódkach bądź w pobliżu płotów i murów. Zwróćmy też uwagę na to, by znaleźć tym bylinom miejsce dobrze osłonięte przed wiatrem, ponieważ w przeciwnym razie ich długie pędy mogą się połamać.

Do prawidłowego rozwoju sadzonki malwy potrzebują dużo słońca i ciepła. Poza tym wymagają żyznej gleby o wysokiej zawartości próchnicy. Powinna być ona także lekko wilgotna i dosyć luźna, dlatego też zaleca się stanowiska piaszczyste. Unikajmy natomiast gleb zwięzłych oraz mokrych glin. Warto też wiedzieć, że malwy cenią kompost lub obornik.


ROZMNAŻANIE


Malwy rozmnaża się przede wszystkim z nasion. Uważajmy jednak, ponieważ byliny te są także zdolne do samosiewu. Jeśli nam to nie przeszkadza, nie musimy nic z tym robić, a będziemy pozytywnie zaskoczeni, gdy kolorowe kwiaty rozwiną się w innym miejscu naszego ogrodu. Jeżeli jednak zależy nam na określonym porządku na rabatach, to musimy zaraz po kwitnieniu ścinać pędy kwiatostanowe.

Ponieważ starsze rośliny gorzej kwitną i są mniej odporne na chłody, powinno się je wymieniać średnio co dwa lata. Właśnie wtedy przydadzą się sadzonki, które odświeżą nasz ogród. Nie powinniśmy się obawiać tego typu inwestycji, gdyż sadzonki malwy są w miarę tanie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz