Dobre sadzonki pelargonii - czym powinny się cechować? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Dobre sadzonki pelargonii - czym powinny się cechować? Zobacz!

3,6/5 (48 ocen)

Pelargonie od lat królują w mieszkaniach i na balkonach, zdobiąc je od maja do października, a czasem nawet dłużej, do pierwszych przymrozków. Rośliny te odznaczają się ogromną różnorodnością rozmiarów, pokrojów oraz barw i kształtów kwiatów, zakwitając w różnych odcieniach czerwieni i różu, na purpurowo, fioletowo, łososiowo lub biało. Znane są również dwubarwne lub wzorzyste odmiany pelargonii, a także odmiany o pachnących liściach wydzielających aromaty mięty lub cytryny.

Pelargonie są szczególnie lubiane ze względu na piękne kwiaty i walory dekoracyjne, jak również dużą tolerancję na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak susze i deszcze. Warto mieć je w swoim ogrodzie. Jeśli zastanawiamy się nad kupnem lub jej samodzielnym rozmnożeniem, przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach pelargonii.


Jakie sadzonki pelargonii kupić?


Najłatwiej jest kupić gotowe sadzonki doniczkowe dostępne w szkółkach i wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Profesjonalnie wyprodukowana rozsada pelargonii to pewność dobrego przyjęcia się rośliny. Pamiętajmy, by kupować wyłącznie dobrze ukorzenione i rozkrzewione sadzonki pelargonii. Wszystkie rośliny muszą być zdrowe i wolne od chorób czy szkodników.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonkii pelargonii można wysadzać do doniczek i skrzynek balkonowych przez cały okres wegetacyjny rośliny, od wiosny do późnej jesieni. Najlepszym terminem sadzenia jest jednak maj, a zwłaszcza jego połowa, gdy minie już groźba wiosennych nocnych przymrozków. Termin wiosenny gwarantuje dobre przyjęcie się sadzonek i szybkie ukorzenienie się, dzięki czemu w niedługim czasie będzie można cieszyć się jej pięknymi kwiatami.


Gdzie sadzić sadzonki?


Pelargonia nie ma wygórowanych wymagań, niezależnie od gatunku i odmiany można uprawiać ją wszędzie, gdzie dociera słońce. Lubi stanowisko widne i słoneczne, zgodnie z zasadą, że im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Dokładne preferencje są jedna zależne od odmiany: pelargonie rabatowe lubią stanowiska słoneczne, zaś bluszczolistne bardziej półcieniste. Roślina jest odporna na duże zasolenie powietrza, dlatego wiele jej dzikich gatunków rośnie w pobliżu morza.

Sadzi się je do dobrego jakościowo podłoża dla roślin doniczkowych lub specjalnej ziemi dla pelargonii, najczęściej do żyznej, znormalizowanej ziemi wymieszanej z piaskiem, o pH 6-7. Jest uniwersalną rośliną – może być sadzona zarówno bezpośrednio do gruntu w ogrodach, jak i do doniczek lub skrzynek balkonowych. Należy pamiętać, by sadzić ją wyłączne do jasnych pojemników, ponieważ w ciemnych korzenie mogą się przegrzewać i wysuszać.


Jak sadzić sadzonki?


Pelargonie sadzi się do skrzynek o średnicy co najmniej 20 cm, w odpowiednio przygotowane podłoże do roślin balkonowych kwitnących. Na dno pojemników wysypuje się warstwę drenażu z keramzytu, dzięki czemu nadmiar wody będzie miał swoje ujście. Rośliny sadzi się dość płytko w odstępach większych niż 25 cm między roślinami, tak by miały odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Po posadzeniu niezbędne jest ich obfite podlanie.


Rozmnażanie sadzonek


Pelargonię można rozmnażać poprzez sadzonkowanie lub wysiew nasion. Rozmnażanie pelargonii z nasion trwa o wiele dłużej i nie gwarantuje tak dużych wschodów jak w przypadku sadzonkowania. Rośliny mogą wtedy zakwitnąć najwcześniej po 6 miesiącach od wysiewu. Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne rozmnażanie, zaleca się rozmnażanie wegetatywne za pomocą sadzonek pobranych z rośliny matecznej, bo tylko ono pozwala na uzyskanie identycznych roślin. Pelargonię rozmnaża się wiosną lub na przełomie sierpnia i września. Termin późnoletni pozwala na otrzymanie dorodnych sadzonek jeszcze przed zimą. Wiosną pozyskuje się natomiast sadzonki z roślin pozostawionych na zimę.

W tym celu należy odciąć od roślin sadzonki o długości 10 cm, jeśli się uda to bez kwiatków, i obciąć liście wraz z ich szypułkami w miejscu osadzenia na pędzie. Tak przygotowane należy pozostawić, by przeschły, na ok. 2 godziny. Po tym czasie zanurza się pędy w ukorzeniaczu, a do każdej doniczki wsypuje się ziemię próchniczną wymieszaną z ziemią ogrodową. Następnie sadzi się po 3 sadzonki, tak by ich liście się nie stykały. Teraz trzeba tylko obficie je podlać i przykryć przezroczystym workiem foliowym. W temperaturze 18-20o C pelargonie ukorzeniają się po ok. 4 tygodniach. W momencie, gdy na sadzonkach pojawią się nowe liście, konieczne jest przesadzenie ich pojedynczo do doniczek. Pelargonię pozostawia się na zimę w chłodnym miejscu. Na wiosnę, w marcu lub kwietniu, ponownie przesadza się ją do większych doniczek lub na miejsce stałe w ogródku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz