Odmiany kapusty - przegląd, charakterystyka i przeznaczenie

Jesteś tutaj:

Odmiany kapusty - przegląd, charakterystyka i przeznaczenie

3,1/5 (76 ocen)

„Langedijker Polana” - Kapusta czerwona. Główki kulisto-owalne, średniej wielkości, zielono-fioletowe. Odmiana późna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia, do przechowywania oraz do przetwórstwa. Odmiana odporna na pękanie główek.

„Lotus F1” - Kapusta biała. Główki eliptyczne, średniej wielkości, szaro-zielone. Odmiana wczesna, polecana  do bezpośredniego spożycia. Nie ma tendencji do pękania główek.

„Mira Polana F1” - Kapusta włoska. Główki kuliste, ciemno-zielone. Odmiana średnio wczesna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia.    Odporna na pękanie główek.

Odmiana kapusty: SPINEL F1

Odmiana kapusty: SPINEL F1

„Odyssey F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, ciemno-zielone, z niebieskim nalotem. Odmiana średnio wczesna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia. Odmiana mało podatna na choroby.

„Perline F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, średniej wielkości, zielone. Odmiana bardzo wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia. Nie ma tendencji do pękania główek.

„Performa” - Kapusta biała. Główki eliptyczne, średniej wielkości, niebiesko-zielone. Odmiana wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia.

„Pierwszy Zbiór” - Kapusta biała. Główki kuliste, lekko wydłużone, średniej wielkości, ciemno-zielone. Odmiana wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia. Odporna na pękanie główek.

„Rapidasa F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, szaro-zielone. Odmiana wczesna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa. Odporna na pękanie główek.

„Replika F1” - Kapusta biała. Główki jajowate, duże, zielone. Odmiana średnio późna, bardzo dobra do przechowywania i kiszenia. Odmiana tolerancyjna na choroby i odporna na pękanie główek.

Odmiana kapusty: REPLIKA F1

Odmiana kapusty: REPLIKA F1

„Reserva F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, średniej wielkości, ciemno-zielone. Odmiana wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia. Odmiana ma tendencję do pękania główek.

„Roma Polana F1” - Kapusta włoska. Główki kuliste, ciemno-zielone. Odmiana średnio późna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia. Odporna na pękanie główek.

„Sława z Gołębiewa” („Sława z Enkhuizen” lub „Gloria Di Enkhuizen”) - Kapusta biała. Główki kuliste, zielone. Odmiana średnio wczesna, uprawiana w gruncie i pod osłonami, polecana do bezpośredniego spożycia i kwaszenia. Odporna na pękanie główek.

„Starski” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, szaro-zielone. Odmiana późna, polecana do bezpośredniego spożycia, do kwaszenia i do długiego przechowywania.    Odmiana doskonale się przechowuje, jest odporna na przymrozki i posiada długi głąb zewnętrzny (tzw. „długa noga”).

„Star Ball F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, średniej wielkości, zielone. Odmiana bardzo wczesna, uprawiana w gruncie i pod osłonami, polecana do bezpośredniego spożycia. Odmiana posiada długi głąb zewnętrzny (tzw. „długa noga”).

„Szarada Późna F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, zielone. Odmiana późna, polecana do bezpośredniego spożycia i do przechowywania oraz do przetwórstwa. Odporna na pękanie główek.

Odmiana kapusty: ZOLTAN F1

Odmiana kapusty: ZOLTAN F1


Autor: Katarzyna Józefowicz

Szeroki wybór nasion kapusty do nabycia tutaj

Bibliografia:

1. Katalog odmian warzyw i kwiatów 2014 – 2016” Polan
2. „Warzywnictwo” E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, wyd. UWP Wrocław 2007 r.
3. „Warzywnictwo” Zofia Dobrakowska-Kopecka, Roch Włodzimierz Doruchowski, Marian Gapiński, PWRiL W-wa 1999 r.
4. „Warzywnictwo” Z. Legańska, J. Balcerzak ,Wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r.

Koniecznie zobacz