Uprawa sałaty

Jesteś tutaj:

Uprawa sałaty

3,4/5 (54 ocen)

Nawożenie


Idealnie nadaje się na przedplon np. dla pomidorów, ponieważ zużywa tylko ok. 20% składników pokarmowych zawartych w glebie. Ponieważ sałata jest warzywem o krótkim okresie uprawy, nawożenie sprowadza się zwykle do jednorazowego zasilenia podłoża w niezbędne składniki odżywcze przed rozpoczęciem uprawy. Sałata bujnie rośnie na glebie w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem.


Pielęgnacja


Rozsadę dobrze jest wyściółkować słomą, agrowłókniną lub czarną folią. Dzięki temu zabiegowi podłoże dłużej będzie utrzymywało wilgoć, a rośliny nie będą zanieczyszczone błotem.

Choroby i szkodniki


Uprawa najczęściej atakowana jest przez gnicie bakteryjne, szarą pleśń oraz ślimaki.

Gnicie bakteryjne objawia się poprzez występowanie brązowych, z czasem czerniejących plam na liściach. W profilaktyce zapobiegania bakteriozom ważne jest zwracanie uwagi, aby w kątach liści nie gromadził się nadmiar wody – należy unikać ich zraszania.

Szara pleśń jest chorobą grzybową, charakteryzująca się obecnością aksamitnych plam i szarego nalotu, zwłaszcza na dolnych liściach. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Do jej zwalczania stosujemy opryski fungicydami.

Ślimaki potrafią być prawdziwym utrapieniem, ponieważ dostając się do wnętrza główek zjadają młode listki pozostawiając swoje odchody. Jeśli występują nielicznie, można je zbierać ręcznie lub stosować tzw. Pułapki piwne. Przy masowym ataku konieczne będzie jednak zastosowanie środków chemicznych.

Uprawa sałaty

Uprawa sałaty

Zbiór


Pełną dojrzałość do zbioru sałata osiąga, zależnie od odmiany, po 6-10 tygodniach uprawy. Zbyt długo hodowana nabiera gorzkiego posmaku. Liście można zbierać sukcesywnie w trakcie całego sezonu, kiedy osiągną ok. 10 cm długości. Nadaje się tylko do krótkiego przechowywania w temperaturze 0°C, w polietylenowym woreczku.

Wysokiej jakości nasiona sałaty do nabycia tutaj

Łukasz Skop


Bibliografia

Metodyka integrowanej produkcji sałaty pod osłonami, praca zbiorowa pod red. pod kier.: F. Adamicki, B. Nawrocka, Instytut Warzywnictwa im. E.Chroboczka w Skierniewicach, Warszawa 2005 r.
Sałata przez cały rok, I. Wasilewska, Z. Legańska
Encyklopedia działkowca, A. Sawra, Książka i Wiedza, Warszawa 2005
Ogród naturalnie i tradycyjnie, Rider’s Digest Przegląd Sp. z o. o., Warszawa 2010
Warzywa na działce i w kuchni, Ł. Zaborska i Z. Zawistowska, Wydawnictwo Watra, Warszawa 1981
 

Koniecznie zobacz