Doniczkowa uprawa imbiru w domu

Jesteś tutaj:

Doniczkowa uprawa imbiru w domu

3,1/5 (1342 ocen)

Co ciekawe, roślinę tę można uprawiać także w celach czysto dekoracyjnych. Wtedy będzie nam zależało na kwitnieniu. By uzyskać ten efekt, nabywamy w sklepie ogrodniczym specjalny nawóz bezpiecznie stymulujący kwitnienie rośliny hormonalnie.

Dzięki takiemu wspomaganiu imbir na pewno zawiąże pąki. W takiej sytuacji możemy śmiało używać nawozów nieorganicznych, na przykład w postaci pałeczek. Wtedy jedynie nie wolno już stosować tego samego egzemplarza w celach kulinarnych. Warto pamiętać, że ponieważ naturalnym środowiskiem imbiru są kraje o ciepłym klimacie, w naszych warunkach zakwita on stosunkowo rzadko. Mimo to, nawet bez kwiatów może on być całkiem ciekawą rośliną ozdobną.

Kiedy na jesieni zauważymy, że liście imbiru przybierają kolor żółty, możemy się domyślać, że nadszedł czas na wykopanie dojrzałych kłączy. W zimie przechowujemy roślinę w miejscu, w którym temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza.

Bulwy i liście imbiru

Bulwy i liście imbiru

Dla zdrowia i dobrego smaku

 

W kuchni imbir od lat cenią między innymi Hindusi oraz Chińczycy. Jako, że chętnie inspirujemy się innymi kulturami, przyprawę tę dodajemy do mięs, sosów  a nawet deserów czy piwa oraz innych napojów chłodzących. Imbir, stosowany czy to w formie sproszkowanej, czy świeży, nie tylko dodaje pikanterii i charakterystycznego korzennego aromatu, ale jest ponadto uznawany za afrodyzjak.

Okazuje się  ponadto, że ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Weźmy pod uwagę na przykład pracę układu pokarmowego. Imbir wspomaga ją. Łagodzi dolegliwości gastryczne, nudności, wymioty. Powinny go spożywać osoby odchudzające się oraz zmagające się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Imbir ma też zbawienne działanie na układ oddechowy. Warto dodawać go do gorących napojów przy przeziębieniu. Ma działanie bakteriobójcze i dezynfekujące, a także rozgrzewające. Może być stosowany jako łagodny środek przeciwdziałający chorobie lokomocyjnej, migrenie czy bólach innego pochodzenia. Reguluje pracę układu moczowego oraz pęcherza.

Coraz śmielej mówi się, ze imbir to lek o wszechstronnym działaniu, a także roślina posiadająca substancje o działaniu antyrodnikowym oraz przeciwzmarszczkowym. Z pewnością zostanie poczynione jeszcze niejedno odkrycie na jej temat.

Jeżeli mamy możliwość wyhodowania takiego skarbu we własnym domu i to niewielkim nakładem sił, dlaczego z tego nie skorzystać. Jest to o tyle ważne, że podejmując się uprawy na własną rękę mamy roślinę oraz przyprawę prawdziwie ekologiczną i bezpieczną, bo sami kontrolujemy to, w jaki sposób jest nawożona oraz pielęgnowana.

Sadzonkę imbiru kupisz pod tym adresem www
 

Marta Niegierewicz

Koniecznie zobacz