Wybieramy sadzonki czereśni - praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Wybieramy sadzonki czereśni - praktyczne wskazówki

3,3/5 (102 ocen)

Sadzonki czereśni to zakup, który będzie procentował przez długie lata. Dawniej aleje czereśniowe stanowiły przepiękny element polskiego krajobrazu, obecnie drzewa te uprawia się niemal wyłącznie w sadach, gdzie wiosną bujnie kwitną, a wczesnym latem wydają obfite plony słodkich deserowych owoców. Warto wiedzieć, gdzie można kupić zdrowe sadzonki czereśni, ile kosztują młode drzewka wysokiej jakości oraz jaki typ sadzonki i którą odmianę wybrać do swojego ogrodu.


Rodzaje sadzonek czereśni


O tym, że sadzonka sadzonce nierówna, przekonamy się już podczas pierwszej wizyty w centrum ogrodniczym. Jeśli udamy się tam wiosną, będziemy mogli wybierać spośród sadzonek czereśni w doniczkach i w balotach (są to okazy z bryłami korzeniowymi obwiązanymi workami z juty, folii bądź innych tworzyw). Takie drzewka można sadzić przez cały okres wegetacji, a ponieważ mają dostatecznie nawodnione korzenie, przyjmują się szybko, wytwarzają liczne pędy boczne i wcześnie zaczynają przynosić obfite plony. Jesienią dostępne są również tańsze sadzonki z gołym korzeniem, które trzeba umieścić w gruncie jak najszybciej po zakupieniu, ponieważ zazwyczaj już w momencie sprzedaży mają częściowo przesuszone korzenie. Zaletą sadzonek tego typu jest możliwość obejrzenia ich korzeni przed zakupem, wadą – utrudnione przyjmowanie się na nowym stanowisku.


Jakość sadzonek


Kupujmy ładnie wyrośnięte sadzonki o prostych, wyraźnych przewodnikach, wysokie minimum na 100 cm. Nie zapomnijmy też zapytać, na jakiej podkładce została zaszczepiona odmiana szlachetna, którą sobie wybraliśmy. Wartościową podkładką jest czereśnia ptasia, która szybko rozwija mocne korzenie, a ponadto wykazuje znakomitą odporność na raka bakteryjnego i nie boi się siarczystych mrozów. Niestety zaszczepione na niej okazy osiągają bardzo duże rozmiary i wchodzą w owocowanie dopiero w 5.-6. roku życia. Czereśnie są także szczepione na podkładce skarlającej Colt, zapewniającej mniejszy wigor i bardzo dobre, a przy tym znacznie szybsze plonowanie, ale zarazem mniej wytrzymałej na silne mrozy. Rzadziej spotyka się w handlu okazy szczepione na polskich podkładkach skarlających Gisela 5 i PHL A.


Gdzie kupić wykwalifikowany materiał roślinny?


Po sadzonki czereśni warto wybrać się bezpośrednio do szkółki, jeśli tylko mamy w okolicy punkt prowadzący sprzedaż detaliczną, bądź do sklepu ogrodniczego, współpracującego z renomowaną szkółką. W takim miejscu otrzymamy zdrowy materiał roślinny z etykietą, wolny od wirusów. Można skorzystać także ze sprzedaży wysyłkowej, zwłaszcza jeśli zależy nam na sadzonkach balotowanych. Drzewka z zabezpieczonymi korzeniami znakomicie znoszą transport, a dostawa do domu oszczędza klientom trud i czas. Wadą zakupów online jest brak sposobności dokonania samodzielnego wyboru sadzonki, w razie niezadowolenia rośliny można jednak bez problemu zwrócić albo wymienić.


Gdzie sadzić czereśnie?


Decydując się na wprowadzenie do sadu czereśni należy mieć na względzie dość wysokie wymagania termiczne tego gatunku. Rośliny wymarzają przy -25°C, dlatego też pod ich uprawę przeznacza się tereny wzniesione, najlepiej o wystawie południowo-zachodniej, osłonięte od wschodu. Korzystny mikroklimat panuje w zacisznych ogrodowych zakątkach w pobliżu budynków. Trzeba ponadto wiedzieć, że nawet nieduże późne przymrozki szkodzą kwiatom, które opadają już przy -2°C. Czereśnie potrzebują przy tym podłoży głęboko uprawionych, ciepłych i żyznych, ale niezbyt ciężkich, najlepiej o podglebiu gliniastym i odczynie 6,2-,7,0 pH. Najwyższe wymagania glebowe wykazują okazy szczepione na czereśni ptasiej F 12/1. Ponieważ czereśnie są wielkim przysmakiem szpaków i innych ptasich szkodników, warto też pomyśleć o posadzeniu w sadzie morwy białej, bardzo wytrzymałej, mało wymagającej i wytwarzającej mniej wartościowe dla człowieka owoce, bardzo lubiane przez ptaki.


Termin sadzenia


Czereśnie zaleca się sadzić wiosną, od końca marca do pierwszej połowy kwietnia, albo jesienią, nie później jednak niż do końca października. Jeśli decydujemy się na sadzenie wiosenne, musimy przeprowadzić je przed fazą nabrzmiewania pąków kwiatowych. Warto nadmienić, że sadzonki z odkrytym korzeniem nadają się wyłącznie do sadzenia jesiennego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz