Wybieramy sadzonki czereśni - praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Wybieramy sadzonki czereśni - praktyczne wskazówki

3,4/5 (101 ocen)

Przygotowanie stanowiska i technika sadzenia


Jeśli dysponujemy niezbyt żyzną glebą, możemy wykopać dołek pod sadzonkę czereśni wcześniej, na kilka tygodni przed planowanym sadzeniem, wymieszać ziemię z kompostem i zasypać go z powrotem bez ubijania. Wtedy jednak korzenie będą rozwijały się intensywnie tylko w obrębie użyźnionej, spulchnionej gleby, dlatego lepszym wyjściem jest przekopanie i nawiezienie całego obszaru przeznaczonego pod sad. Do wzbogacenia podłoża można użyć odkwaszonego torfu, przefermentowanego obornika bądź kompostu. Zabieg ten przeprowadza się w roku poprzedzającym sadzenie drzewek, by ziemia zdążyła dobrze osiąść.

Dołek wykopany pod sadzonkę czereśni powinien być nieco większy od jej bryły korzeniowej i na tyle głęboki, by miejsce okulizacji po udeptaniu gleby znajdowało się minimum 10 cm powyżej jej powierzchni. Pomiędzy poszczególnymi okazami warto zostawić po 4-5 m (szczepy czereśni ptasiej) bądź 2-3 m odstępu (drzewka karłowe). Sadzonki zaleca się palikować, przy czym podpórkę należy umieścić i ustabilizować w podłożu przed włożeniem rośliny do dołka. Po udeptaniu ziemi i podlaniu czereśni (minimum 5 l wody na jeden okaz) dobrze jest zaściółkować ją obornikiem, nakrytym warstwą podłoża. Dopilnujmy, by nawóz nie stykał się z podstawą pnia, w przeciwnym razie drzewko zostanie poparzone. Ściółka z obornika nie tylko ogranicza parowanie wody, ale również zabezpiecza korzenie sadzonki przed przemarznięciem. Przy sadzeniu wiosennym młode rośliny przycinamy bezpośrednio po przeniesieniu ich do gruntu, przy jesiennym natomiast należy wstrzymać się z zabiegiem do kolejnego sezonu.


Polecane odmiany czereśni


Dobierając sadzonki czereśni do nasadzeń przydomowych, zwróćmy uwagę przede wszystkim na termin ich owocowania. Najwcześniejsze odmiany plonują po 6 tygodniach od kwitnienia, najpóźniejsze zaś – dopiero po 12 tygodniach. Do odmian wczesnych należą Karesova, Rivan i Burlat, średniowczesnych – Vega, Vanda i Techlovan, średniopóźnych – Sam i Summit, późnych zaś – Bütnera Czerwona, Kordia, Regina i Sunburst. Warto zastanowić się również, jaki typ owoców pragniemy uzyskać, w sprzedaży dostępne są bowiem czereśnie żółte, jasnoczerwone i ciemnoczerwone, niemal czarne. Miłośnicy owoców miękkich rozsmakują się w sercówkach (np. Kordia, Sunburst), ci z kolei, którzy wolą owoce twardsze, bardziej jędrne, powinni spróbować tzw. chrząstek (m.in. Burlat, Regina, Summit). Wszystkie z wymienionych odmian wykazują dobrą lub bardzo dobrą odporność na mróz i raka bakteryjnego. Pamiętajmy ponadto, że czereśnie zawsze sadzi się parami: odmianie, na której nam zależy, musi towarzyszyć zapylacz. Drzewka tego gatunku są pod tym względem bardzo kapryśne, dlatego też aby zagwarantować sobie jakikolwiek plon, zdecydowanie warto zasięgnąć porady sprzedawcy.


Orientacyjne ceny sadzonek czereśni


Sadzonki czereśni zaliczają się do droższych drzewek. Najwięcej zapłacimy za odmiany szlachetne szczepione na podkładkach karłowych, takie okazy kosztują bowiem ok. 40,00-45,00 zł. Cena dotyczy pełnowartościowych sadzonek pierwszego wyboru w balotach. Drzewka wykopywane z gołym korzeniem są tańsze, ale na ich owocowanie trzeba poczekać dłużej, poza tym są one bardziej narażone na przemarznięcie w pierwszym roku uprawy.

Literatura:

1. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 9-18.
2. Bielicki P., Podkładki cz. 2, „Działkowiec”, nr 2/2010, s. 47-48.
3. Klimek G., Sadownictwo, cz. 1, Warszawa 1997, s. 95-100, 104-115.
4. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 2000, s. 137-139, 144-149.
5. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 238-246.
6. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 275-311.
7. Prat J.-Y., ABC sadownictwa, Warszawa 2000, s. 16-17, 60-63.
8. Rozpara E., Karłowe czereśnie na działki, „Działkowiec”, nr 8/2005, s. 53-54.
9. Sadownictwo, red. Z. Legańska, Warszawa 2002, s. 39-41, 309-315.

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz