Choroby i szkodniki wiśni - objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki wiśni - objawy i zwalczanie

3,3/5 (106 ocen)

Szkodniki


Do najczęściej występujących na wiśniach szkodników należą:

1. Nasionnica trześniówka – to larwa muchówki (Rhagoletis cerasi), żerująca w owocach i powodująca ich robaczywienie, gnicie i opadanie. Larwy po wydostaniu się z owocu przechodzą do podłoża, gdzie się przepoczwarzają i zimują. Wiosną wydostają się z ziemi jako dorosłe owady i ponownie rozpoczynają cykl życiowy. Sposobem na ograniczenie liczebności szkodnika, jest rozkładanie wczesną wiosną gęstych siatek na podłożu wokół drzewa (w okresie wydostawania się owadów z ziemi). W odpowiednim stadium rozwoju owada, należy też wykonać oprysk polecanym preparatem ochrony roślin (np. Mospilan 20 SP).

Nasionnica trześniówka - larwa w owocach

Nasionnica trześniówka - larwa w owocach

2. Chrabąszcz majowy – szkodnikiem jest zarówno postać larwalna jak i dorosły chrząszcz (Melolontha melolontha). Pędraki żerują w podłożu, uszkadzając korę na korzeniach i szyjce korzeniowej drzewa, natomiast chrząszcze obgryzają blaszkę liściową. Walka z owadem opiera sie głównie na profilaktyce, polegającej na wyborze pod uprawę drzew stanowiska wolnego od pędraków oraz częstej uprawie gleby, gdyż preparaty chemiczne można stosować wyłącznie przed sadzeniem roślin.

Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy

3. Kwieciak pestkowiec – szkodnikiem jest larwa chrząszcza (Anthonomus rectirostris), rozwijającą się w pestce owoców i w owocach. Porażone owoce są zniekształcone, gniją i zasychają, pozostając na drzewie w postaci mumii. W walce ze szkodnikiem pomagają opaski lepowe, gdyż obecnie brak jest zarejestrowanych środków chemicznych do ochrony wiśni przed kwieciakiem.

Kwieciak pestkowiec - forma dorosła

Kwieciak pestkowiec - forma dorosła

3. Mszyca czereśniowa – owady atakują głównie liście, kwiaty oraz młode pędy, z których wysysają soki. Blaszki liściowe i wierzchołki pędów zwijają się i deformują, a owoce i pąki zostają zanieczyszczone lepką spadzią i rozwijającymi się na niej grzybami sadzakowymi. Do walki ze szkodnikiem służą odpowiednie preparaty ochrony roślin (np. Calypso 480 SC).

Mszyce na liściu

Mszyce na liściu

4. Przędziorki – niezwykle popularne szkodniki, atakujące wiele gatunków roślin. Pojawiają się na spodniej stronie liści, gdzie intensywnie żerują, powodując żółknięcie i zamieranie blaszki liściowej. Obecnie brak jest zarejestrowanych preparatów chemicznych do ochrony wiśni przed przędziorkiem.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz