- 1/4
- Następne
Skracamy wszystkie pędy nad 2-3 oczkiem. Taki zabieg pozwoli na uzyskanie w pierwszym roku uprawy nawet kilkunastu silnych pędów, na którym już w przyszłym roku mogą pojawić się owoce. W kolejnych latach wycinamy pędy chore, suche, słabe i krzyżujące się oraz wykonujemy ciecie odmładzające a w miejsce starych, ponad pięcioletnich gałęzi pozostawiamy młode. Jeśli jest ich zbyt dużo, dostęp światła do owoców będzie utrudniony a przez to dojrzewanie opóźni się. W takim wypadku wykonujemy cięcie prześwietlające, ograniczające zagęszczenie. Coroczne przyrosty skracamy o połowę.
Owocująca porzeczka biała
Podlewanie
Krzewy porzeczki białej należy podlać tuż po posadzeniu, a następnie w miarę potrzeby w okresach przedłużającej się suszy. Porzeczki są dość odporne na brak wody, jednak korzenią się płytko i ich rozwój będzie znacznie lepszy jeśli zadbamy o prawidłową wilgotność podłoża.
Choroby i szkodniki
Krzewy często są atakowane przez grzyba powodującego opadzinę liści porzeczek. Choroba ta dotyka rośliny zwykle już po zbiorze owoców, jednak aby utrzymać ich dobrą kondycję i zapewnić obfite, regularne owocowanie nie należy jej ignorować. Do zwalczania stosujemy opryski cieczą bordoską.
Popularnym szkodnikiem, atakującym rozwijające się pąki w okresie wczesnowiosennym jest wielkopąkowiec porzeczkowy. Skutkiem jego żerowania jest przerost komórek i zamieranie pąków. Zaatakowane gałęzie należy wycinać i palić. W chwili obecnej brak jest dozwolonego środka chemicznego zwalczającego tego szpeciela.
Porzeczka biała
Zastosowanie
Jagody porzeczki białej można spożywać na surowo, przetwarzać na dżemy, galaretki i soki.
Odmiany: Biała z Jűterbog, Blanka, Holenderska biała, Wersalska biała
Autor: Łukasz Skop
Bibliografia
Uprawa porzeczek, B. Błaszczyńska, Hortpress, Warszawa 2010
Porzeczki białe, czerwone, czarne. Agrest. J. Gwozdecki, Warszawa 1997
Porzeczki i agrest, Zeszyty Pomologiczne, S. Pluta, Skierniewice 1996