Najciekawsze odmiany lawendy

Jesteś tutaj:

Najciekawsze odmiany lawendy

3,2/5 (157 ocen)

„Ellagance Purple” – odmiana o zwartym pokroju i intensywnie fioletowych kwiatach, zebranych w dość długie kwiatostany, kwitnąca długo (VI-X) i obficie, już w pierwszym roku uprawy. Kwiaty mają przyjemny zapach i zwabiają liczne owady zapylające w tym również motyle. Odmiana dość tolerancyjna na kwaśniejszy odczyn podłoża i stosunkowo dobrze znosząca niskie temperatury.

„Mini Blue” – to jedna z najniższych odmian lawendy, dorastająca do zaledwie 20 cm. wysokości. Posiada rozłożysty, niemal płożący pokrój i idealnie nadaje sie do uprawy w pojemnikach. Jej niebieskofioletowe kwiaty, zebrane w lekko puszyste kwiatostany, rozwijają się w VI i zdobią roślinę do IX. Odmiana dość dobrze znosi niskie temperatury, ale w chłodniejszych rejonach kraju wymaga zimowego okrycia.

Lawenda wielodzielna

Lawenda wielodzielna


Inne odmiany


Na rynku można też spotkać odmiany innych gatunków lawendy, chociaż ze względu na brak mrozoodporności nie są tak popularne jak odmiany lawendy wąskolistnej.

Wśród nich na uwagę zasługuje:

Lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia )"Grappenhall" – odmiana wysoka, dorastająca do ok. 80-100 cm., a w dobrych warunkach nawet do 150 cm. Jej długie pędy kwiatostanowe zakończone są kwiatostanem w mocno fioletowym kolorze, rozwijającym się od VI do IX. Odmiana miododajna, nadająca się na kwiat cięty. W naszym klimacie niedostatecznie mrozoodporna, dlatego wymaga solidnego, zimowego okrycia.

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) „Castillano Violet” – roślina o ciekawej budowie kwiatostanu. Fioletowo-różowe kwiaty zebrane są na szczycie pędu w krótki, pękaty kwiatostan, zwieńczony kilkoma dużymi podsadkami (wyglądającymi jak płatki) w jaśniejszym, liliowym kolorze. Odmiana dorasta do ok. 40-50 cm. i kwitnie od VI do IX. W naszym klimacie nie przetrzymuje zimy w gruncie.

Lawenda pośrednia

Lawenda pośrednia

Chociaż w naszym kraju największe znaczenie uprawowe ma lawenda wąskolistna, a sezonowo również pośrednia i francuska, niekiedy można spotkać także lawendę hiszpańską (Lavandula dentata – krzewinka dorastająca do ok. 60-90 cm., posiadająca wąskie, ząbkowane na brzegach, zielone liście, mało wytrzymała na mróz, na szczytach kwiatostanów posiada delikatne podsadki), podobną do niej lawendę szypułkową (Lavandula pedunculata – nieco niższa od hiszpańskiej, dorastająca do ok. 60 cm. liście szarozielone), ciekawą lawendę wełniastą (Lavandula lanata – dorastającą do ok. 80 cm., o liściach pokrytych wełnistym kutnerem, nieco lepiej znosi niskie temperatury od dwóch poprzednich gatunków) czy niezwykłą lawendę o pierzastych, szarozielonych liściach, przypominających kształtem liście paproci - Lavandula pinnata (dorasta do ok. 60-90 cm. i jest zupełnie nieodporna na niskie temperatury).

Wysokiej jakości nasiona lawendy do nabycia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz