Nasturcja większa

Jesteś tutaj:

Nasturcja większa

3,4/5 (58 ocen)

Zastosowanie


Nasturcja większa znajduje zastosowanie przede wszystkim przy okrywaniu krat, ogrodzeń, murów itp. Poza tym świetnie będzie prezentować się uprawiana w wiszącym pojemniku. Kompozycje mogą zostać uzupełnione także niskimi odmianami nasturcji, których wysokość sięga zaledwie  do około 30 cm. Można nimi obsadzić skrzynie, misy i inne pojemniki.

Nasturcje należą do roślin jadalnych oraz leczniczych. Częścią jadalną są m.in. liście oraz kwiaty, które można wykorzystać np. do sałatek.

Nasturcja


Problemy w uprawie nasturcji większej


Tropaeolum nie jest kłopotliwa w uprawie, ale w przypadku błędów uprawowych bądź innych czynników może zostać porażona przez choroby albo zaatakowana przez szkodniki. Warto poznać najczęstsze problemy związane z uprawą tej rośliny.

Jeżeli chodzi o szkodniki, to nasturcja większa jest bardzo często atakowana przez mszyce. Walka z nim jest konieczna. Przy zwalczaniu mszyc korzystajmy z biologicznych sposobów unicestwiania tych szkodników. Jeżeli nie zlikwidujemy koloni mszyc one będą się rozprzestrzeniać, a roślina zacznie żółknąć, a przy naprawdę masowym ataku, także zamierać.

Z innych szkodników, które mogą pojawić się i zaszkodzić nasturcji należy wymienić także miniarki oraz gąsienice. Obecność tych pierwszych rozpoznamy po charakterystycznych korytarzach, drążonych przez larwę miniarki. Natomiast żerowanie gąsienic rozpoznamy po dziurach nie tylko na liściach, ale także na kwiatach.

Z chorób może pojawić się mączniak prawdziwy, a więc choroba grzybowa, którą rozpoznamy po mączystym nalocie na liściach.

Poza tym zmiany chorobowe mogą być następstwem przelania roślin, przesuszenia czy też braku nawożenia itp.

Szeroki wybór nasion nasturcji do siewu znajdziesz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz