Sutera - kwiat do balkonowych kompozycji

Jesteś tutaj:

Sutera - kwiat do balkonowych kompozycji

3,5/5 (23 ocen)

Rośliny kupowane są zazwyczaj w formie sporych sadzonek oferowanych w zróżnicowanych punktach handlowych. Wybieramy sadzonki zdrowe, bez żadnych zmian chorobowych o rozbudowanym systemie korzeniowym. Suterę sadzimy pojedynczo bądź też w zróżnicowanych kompozycjach. Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy. Należy zapewnić roślinie podłoże przepuszczalne z drenażem gdyż nie znosi zalegającej wody.

Podlewanie to jeden z podstawowych zabiegów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Nie można dopuścić do przesuszenia podłoża, które przez cały okres wegetacji powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Pamiętajmy także o nawożeniu, które wykonujemy raz w tygodniu, stosując płynny nawóz ze zmniejszoną ilością azotu i z mikroelementami. Można stosować nawóz do surfinii, które tak jak sutera preferują lekko kwaśne podłoże oraz wymagają zwiększonej ilości żelaza.

Chcąc przechować roślinę na sadzonki należy zapewnić jej widne pomieszczenie w którym temperatura wyniesie około 10°C.

Czy wiesz że …

Sutera daje sobie radę przy chłodnej aurze, ale granica jej wytrzymałości kończy się na poziomie -5°C.


Rozmnażanie


Zazwyczaj po sezonie roślinę się wyrzuca, ale warto chociaż nadmienić, że suterę można rozmnożyć poprzez sadzonki wierzchołkowe. Takie sadzonki pozyskujemy w okresie wiosennym (luty- marzec), tak więc wymagane jest przechowanie rośliny przez zimę. Uda się to tym, którzy posiadają jasne i chłodne, ale zabezpieczone przed mrozem pomieszczenie. Sadzonki ukorzenia się w dobrze przepuszczalnym podłożu.

Sutera

Sutera

Choroby i szkodniki    


Zazwyczaj roślina bezproblemowa i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Zbyt mała wilgotność podłoża osłabia roślinę zwiększając jej podatność na wciornastki, przędziorki oraz mączliki. Nadmierna wilgotność podłoża może doprowadzić do zmian o podłożu grzybowym.


Zastosowanie


Sutera ze względu na zwieszający się pokrój będzie doskonałym rozwiązaniem przy obsadzaniu wysokich donic oraz wiszących koszy. Przy zapewnieniu optymalnych warunków do rozwoju jej ścielące pędy w połączeniu z inną kolorystyką wyglądają rewelacyjnie. Świetnie komponują się z pelargoniami, werbenami, lantaną, lobelią, kufeą itp.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz