- 1/5
- Następne
Wiosną możemy nabyć gotowe sadzonki werbeny, ale także możemy sami rozmnożyć je poprzez nasiona. Nasiona wysiewamy w marcu. Pamiętajmy, że kiełkują do miesiąca i w tym okresie wymagają wyższej temperatury, która powinna wynieść około 20°C. Nierównomierne kiełkowanie można przyśpieszyć przetrzymując nasiona do kilkunastu godzin w lodówce bądź skrzynki wynosząc na kilka dni do chłodniejszego pomieszczenia. Siewki po około miesiącu należy przepikować do pojemników, doniczek, inspektu w rozstawie 4 x 5 cm. Przycięcie pędu głównego sprawi, że werbeny ładne się rozkrzewią. Na miejsce werbenę ogrodową wysadzamy w drugiej połowie maja w rozstawie uzależnionej od odmiany, w odstępach zazwyczaj do około 30 cm. Przed wysadzeniem roślin na miejsce stałe warto pamiętać o zahartowaniu roślin. Werbena w początkowym okresie charakteryzuje się powolnym wzrostem.
Werbeny o płożących pędach nie wytwarzają nasion, dlatego też w przypadku chęci ich rozmnożenia należy pod koniec lata pobrać sadzonki i ukorzenić. Ukorzenione sadzonki przez zimę przechowujemy w chłodnym, ale widnym pomieszczeniu. Z nastaniem wiosny należy przenieść do ciepłego pomieszczenia i poprzez uszczykiwanie pobudzić do krzewienia,
Werbena ogrodowa w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna, ale w ciepłym klimacie to bylina, którą warto spróbować przechować do wiosny.
Werbeny
Problemy w uprawie werbeny ogrodowej
Verbena x hybryda należy do roślin, które nie są zbytnio podatne na choroby i szkodniki, tak więc przy odpowiedniej pielęgnacji są zazwyczaj bezproblemowe. Nie są także aż tak bardzo podatne na choroby wirusowe jak np. surfinie.
Rośliny na etapie siewek mogą zostać porażone przez chorobę grzybową zwaną zgorzelem siewek. Jest to powszechna choroba siewek wielu gatunków roślin tzw czarna nóżka. Sprzyja jej zbytnia wilgotność, a objawia się gniciem łodyżki, która u podnóża staje się cienka co prowadzi do przewracania i zasychania siewek. W przypadku pojawienia się choroby należy wyeliminować chore siewki, a resztę roślin podlać środkiem grzybobójczym.
Kolejnym problemem może okazać się mączniak prawdziwy, który dość często poraża roślinę. W sprzedaży możemy nabyć odmiany coraz bardziej odporne na grzyby odpowiedzialne za pojawienie się mączastego nalotu na liściach. Poza tym mogą pojawić się przędziorki, ziemiórki, pieniki i inne szkodniki, dlatego należy zachować czujność i w przypadku wszelkich zmian natychmiast reagować.
Werbena w ogrodzie
W ogrodzie możemy uprawiać werbenę rabatową, a więc werbenę ogrodową, charakteryzującą się bardziej zwartym i wzniesionym pokrojem . Ciekawie prezentuje się zastosowana na obwódki, ale także do zróżnicowanych nasadzeń na rabatach, a także w pojemnikach.
Nie ograniczajmy się w nasadzeniach i skorzystajmy jeszcze z innych propozycji rodzaju Verbena.
Z pewnością rzadziej uprawiane, ale także warte poznania są gatunki, które doskonale odnajdą się w naturalistycznych zestawieniach. Zaliczymy do nich
Verbena stricta
Pochodząca z Ameryki Północnej, kępiasta bylina charakteryzuje się sporą wysokością, przekraczającą nawet metr wysokości. W okresie letnim możemy podziwiać kwiaty, zależnie od formy m.in. w barwie białej i różowej. Kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany. Roślina mrozoodporna, tworzy piękne zestawienia z innymi wysokimi bylinami wpisującymi się w taką rustykalną stylistykę.
Werbena
Verbena hastata
Także pochodząca z Ameryki Północnej bylina o pięknych kłosowatych kwiatach w barwie niebieskofioletowej choć występuje także m.in. w barwie białej i różowej. Osiąga wysokość nawet do 120 cm, a jej kwiaty ukazują się już na początku lipca. Kwitnienie trwa do końca września. Preferuje stanowiska słoneczne, ale dość wilgotne.
Verbena rigida (V. venosa) - werbena żyłkowana
Zwana także jako werbena sztywna przybyła do nas z Ameryki i osiąga do około 50 cm wysokości. Kwiaty niewielkie zebrane w niebieskofioletowe, zwarte główkowate kwiatostany. Kwitnienie przypada na okres letnio- jesienny.
Verbena canadensis - werbena kanadyjska
Niewielka, osiągająca zaledwie do około 30 - 40 cm wysokości. Kwiaty małe, różowawe zebrane w kłosowate kwiatostany ukazują się w okresie letnim aż do jesieni.
Verbena bonariensis
W swoich ojczystych stronach (Ameryka Południowa) jest byliną, ale w naszym klimacie wymarza choć w łagodne zimy, może się zdarzyć, że przezimuje. Bardzo wysoka, kwitnąca w okresie letnim ciemnofioletowymi kwiatami.
Werbena jako roślina lecznicza
Jako roślinę leczniczą traktuje się werbenę pospolitą (Verbena officinalis) zwaną lekarską. Jest to gatunek typowy powszechnie występujący także w naszym kraju. Porasta przydroża, suche zbocza, zarośla itp. Osiąga nawet do 70 cm wysokości. Łodyga czterokątna, rozgałęziona, liście karbowane, a drobne kwiaty zebrane w luźny, wydłużony kwiatostan.
Ziele zawiera liczne substancje czynne m.in. glikozydy irydoidowe, flawonoidy, trójterpeny, olejek eteryczny, werbalinę, fitosterole, fenolokwasy, hastatozyd i inne.
Verbena officinalis znana jest ze swych właściwości przeciwzapalnych, wzmacnia ukałd nerwowy. Posiada właściwości oczyszczające organizm z toksyn, zalecana przy kamicy żółciowej i moczowej. Uspokaja oraz pobudza laktację.
Dobre nasiona werbeny do kupienia tutaj
Grzegorz Bogucki