Słoneczniki ozdobne - kwiaty słońca

Jesteś tutaj:

Słoneczniki ozdobne - kwiaty słońca

3,3/5 (128 ocen)

Słoneczniki, to bez wątpienia kwiaty Słońca! Pełne ciepła, niezwykle dekoracyjne, w ciągu dnia podążające za jego słonecznym „spojrzeniem”. Od niepamiętnych czasów rosnące w najbliższym otoczeniu człowieka, kojarzą się nam z wiejskimi ogrodami. Słonecznik na tle drewnianego płotu to bardzo interesujące zestawienie, które warto byłoby urzeczywistnić w ogrodzie, urządzonym w stylu rustykalnym.

Najpopularniejszym uprawianym słonecznikiem jest słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus). Znany od tysięcy lat, ceniony był ze względu na piękne kwiaty, a także właściwości użytkowe. Trzeba podkreślić, że słonecznik jest bardzo dekoracyjny i przy odpowiednim podkreśleniu jego atutów można uzyskać niesamowity efekt końcowy. Gościł na królewskich dworach, a także w chłopskich zagrodach. Oba „światy” korzystały z niego na dwóch odmiennych płaszczyznach, składających się na wyjątkowość tej rośliny. Dla jednych  podstawą była dekoracyjność, a dla innych właściwości użytkowe.

Czy wiesz że …

Heliotropizm jest reakcją rośliny na promieniowanie słoneczne. W przypadku słonecznika, jego kwiat obraca się w ciągu dnia zgodnie z kierunkiem wędrującego Słońca.

Słonecznik zwyczajny zawiera dużo tłuszczu, białka oraz wiele innych składników  mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znany także jest ze swych właściwości leczniczych. W jego składzie chemicznym odnajdziemy witaminy m.in A, D, E oraz fosfolipidy, kwasy organiczne itp. dobroczynnie wpływające m.in. na serce.

Rodzaj Helianthus należy do rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin cenionych ze względu na dekoracyjność oraz właściwości użytkowe. Ojczyste strony rodzaju to Ameryka (Północna, Środkowa i Południowa). W Europie pojawił się na przełomie XVI - XVII w.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzajowa Helianthus, pochodzi od słów helios – słońce oraz anthos - kwiat.


Walory dekoracyjne słoneczników


Walorem dekoracyjnym słoneczników są przede wszystkim piękne, złocisto- żółte kwiatostany, osiągające nawet do 50 cm średnicy! (H. annuus). Kwiatostany składają się z kwiatów języczkowatych, zwanych płatkami oraz z kwiatów rurkowatych, zebranych w koszyczkach kwiatowych. Poza kwiatami dekoracyjne są także liście zwłaszcza  wąskolancetowate i długie (H. salicifolius)

Słoneczniki - uprawa

Słoneczniki - uprawa

Wybrane gatunki, które warto uwzględnić przy tworzeniu kompozycji letnio-jesiennych


Gatunki jednoroczne

Słonecznik zwyczajny – Helianthus annuus

Najpowszechniejszy gatunek słonecznika jednorocznego, uprawiany w  naszych ogrodach. Ponieważ słonecznik zwyczajny jest rośliną pastewną w ogrodzie ozdobnym uprawiamy jego odmiany. Charakteryzują się one zmienną wysokością, barwą kwiatów (barwa żółta, czerwona do brązowej) jak również ich kształtem (kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne).

Słonecznik ogórkolistny – Helianthus cucumerifolius

W przeciwieństwie do Helianthus annuus słonecznik ogórkolistny jest bardziej rozgałęziony. Osiąga do 200- 300 cm wysokości, a średnica kwiatostanów wynosi zaledwie 10- 12 cm. Kwiaty ukazują się latem.Gatunki wieloletnie

Słonecznik olbrzymi - Helianthus giganteus

W sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet do 400 cm wysokości. Kwitnie od końca czerwca do października.  

Słonecznik wierzbolistny – Helianthus salicifolius

Helianthus salicifolius osiąga do około 300 cm wysokości. Ciekawy ze względu na dekoracyjne liście, kwiaty drobne, ukazują się dopiero jesienią. Liście podłużne, wąskie, sięgają nawet 40 cm długości. Z pewnością gatunek nie jest tak dekoracyjny jak słonecznik zwyczajny, ale sprawdzi się w grupie z innymi bylinami. Może stanowić tło dla innych niższych nasadzeń. Z pewnością naturalistyczne zestawienia są mu najbliższe. Przy sprzyjających warunkach jest dość ekspansywny.

Słonecznik szorstki – Helianthus rigidus

Gatunek dość ekspansywny, osiągający do około 150- 180 cm wysokości.  Późnym latem, ukazują się żółte kwiaty, których średnica sięga do 8 cm. Liście skórzaste, lancetowate do jajowato - lancetowatych. Nazwa gatunku wzięła się od szorstkiego owłosienia, którym pokryta jest roślina. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz