Słoneczniczek szorstki - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Słoneczniczek szorstki - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,3/5 (368 ocen)

Letni ogród to zwykle eksplozja kolorów, gdyż większość najpiękniejszych roślin kwitnie właśnie o tej porze roku. Jednym z takich gatunków jest między innymi bardzo wdzięczny słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides), zachwycający mocnymi, żółtymi kwiatami, rozświetlającymi każdą rabatę. Roślina jest byliną z rodziny astrowatych, a jej ojczyną są tereny leżące na obszarze Ameryki Północnej, ale ze względu na swoją urodę oraz niewielkie wymagania, rozprzestrzeniła się niemal po całym świecie i jest chętnie uprawiana w wielu krajach.


Opis


Słoneczniczek szorstki to dość wysoka bylina, dorastająca do ok. 0,7-1,5 m. wys. Jej pędy kwiatostanowe są na ogół proste, wzniesione i nierozgałęzione, a ich powierzchnię pokrywają szorstkie, krótkie włoski. Kwiaty rozwijają się na szczytach pędów w samym środku lata (VII) i pojawiają się aż do jesieni (IX-X). Ich barwa zwykle jest żółta, choć w zależności od odmiany może być jaśniejsza, ciemniejsza lub nawet niemal pomarańczowa. Koszyczki kwiatostanowe złożone są zwykle z jednego okółka płatków języczkowych, ale u odmian mogą być również półpełne lub pełne. Na pędzie kwiatowym oraz u jego podstawy, rozwijają się duże, jajowate, sztywne, zielone, piłkowane na brzegach liście, które podobnie jak łodyga, pokryte są szorstkimi, krótkimi włoskami.


Odmiany


Słoneczniczek szorstki bywa uprawiany jako czysty gatunek, ale większym zainteresowaniem cieszą się jego ozdobne odmiany jak np. „Summer Sun” o półpełnych, żółtych kwiatach, wysokość ok. 1,2-1,5, „Asahi” o pełnych, pomponikowych kwiatach, z jednym okółkiem długich płatków języczkowych i koszyczkiem wypełnionym krótszymi płatkami, dorastająca do ok. 0,8-0,9 m. wys., „Scabra Sommersonne” o żółtych, półpełnych kwiatach, dorastająca do ok. 1,2-1,5 wys., „Loraine Sunshine” ciekawa odmiana o pojedynczych, żółtych kwiatach i bardzo ozdobnych, biało-żółtych liściach z ciemnozielonym żyłkowaniem, dorastająca do ok. 0,8 m. wys,. „Goldgrünherz” o niemal pełnych kwiatach i słabo widocznym środku, wys. 1,5 m., czy „Spitzentänzerin” o półpełnych, ciemnożółtych kwiatach, wys. ok. 1,4 m.

Słoneczniczek szorstki

Słoneczniczek szorstki


Wymagania uprawowe


Słoneczniczek szorstki jest rośliną dość łatwą w uprawie, jednak tylko wtedy, gdy zostanie posadzony na odpowiednim stanowisku. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, więc nie wymaga zimowego okrycia, oczekuje jednak stanowiska ciepłego i słonecznego (choć znosi delikatny półcień) oraz żyznego, próchniczego i lekko wilgotnego podłoża. Na słabszym stanowisku lub na typowej glebie ogrodowej również sobie poradzi, ale nie toleruje podłoży bardzo przepuszczalnych, gdyż nie znosi suszy. Wprawdzie dzień lub dwa bez deszczu wytrzyma, ale już kilka suchych i ciepłych dni spowoduje u słoneczniczka więdnięcie liści i kwiatów, a nawet zahamowanie tworzenia nowych pąków kwiatowych. Aby przedłużyć kwitnienie roślin, warto jednak pamiętać nie tylko o zapewnieniu im stałej wilgotności, ale też o systematycznym wycinaniu przekwitłych kwiatów, co sprawi, że nowe paki kwiatowe będą pojawiać się na pędach aż do października. Późną jesienią, po przekwitnieniu, można ściąć wszystkie pędy na wysokości ok. 10-20 cm. nad ziemią, gdyż roślina i tak zasuszy je na okres zimowy. Rozrośnięte kępy słoneczniczków warto też co kilka lat odmładzać, dzieląc kępę i sadząc roślinę na innym stanowisku.


Choroby i szkodniki


Słoneczniczki szorstkie są dość odporne na choroby i szkodniki, ale rośliny osłabione lub uprawiane na niewłaściwym stanowisku, może zaatakować choroba grzybowa np. mączniak prawdziwy lub szara pleśń. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz