Sadzonki, kłącza łubinu ogrodowego - zapoznaj się przed zakupem

Jesteś tutaj:

Sadzonki, kłącza łubinu ogrodowego - zapoznaj się przed zakupem

3,5/5 (355 ocen)

Łubin ogrodowy to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i cenionych bylin. Przyciąga nas przede wszystkim jej uniwersalność – można ją sadzić zarówno na rabatach, w ogrodzie wiejskim, jak i uprawiać ją na kwiat cięty. Poza tym łubin wykorzystuje się często jako nawóz zielony poprawiający strukturę gleby. Wszystko dzięki występującym na jego korzeniach bakteriom brodawkowym, które wiążą z powietrza wolny azot niezbędny do prawidłowego rozwoju wielu roślin.

Widać zatem, że łubin ma także inne walory poza dekoracyjnymi. Warto więc przejrzeć ofertę sklepów ogrodniczych i zastanowić się nad kupnem jego sadzonek.


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


Mimo że w sprzedaży dostępne są głównie nasiona łubinu, wysilenie się i wyszukanie sadzonek może nam się bardziej opłacić. Okazuje się, że z kłącza łubinu ogrodowego da się uzyskać dużą liczbę identycznych roślin, które idealnie nadadzą się do formowania dekoracyjnych kęp. Takie grupy sadzonek świetnie sprawdzą się w naszym ogrodzie jako drugi plan, co wynika z nienachalnego wyglądu łubinu.

Bylinę tę uzyskuje się z sadzonek pędowych z tzw. piętką. Oznacza to, że powinniśmy pozyskać pędy boczne z kawałkiem pędu głównego. Dobrze, by miały one długość 6–8 cm i pochodziły z młodych pędów zielnych. Sadzonki tego typu maję tę zaletę, że szybko się ukorzeniają. Poza tym pozwalają nam uniknąć – jak to ma miejsce w uprawie z nasion – kłopotliwego stadium siewki, kiedy to bardzo łatwo utracić delikatne rośliny.


JAKOŚĆ SADZONEK


Bardzo ważne jest, by sadzonki pozyskiwać wyłącznie z renomowanych sklepów, o których wiemy, że współpracują z dostawcami posiadającymi certyfikowane plantacje. Sadzonki łubinu ogrodowego muszą być bowiem pobrane ze zdrowych i silnie rosnących roślin, które nie wykazują objawów chorobowych. Wysoką jakość sadzonki poznamy po silnych przyrostach oraz młodych liściach bez plam. Pamiętajmy też, że najszybciej ukorzenią się nam sadzonki niekwitnące, z co najmniej dwoma ulistnionymi węzłami. Istotne jednak, by u takich okazów były usunięte wszystkie liście rosnące w ich dolnej części, ponieważ w innym przypadku sadzonki mogą gnić.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Łubin ogrodowy kwitnie w czerwcu. Widokiem jego pięknych kolorowych kwiatów zebranych w sztywne grona możemy się cieszyć przez około miesiąc.

Termin sadzenia tej rośliny zależy jednak od wybranej przez nas metody. Jeśli posiadamy nasiona, powinniśmy je wysiać pod osłonami wczesną wiosną, a następnie latem wysadzić do gruntu. Możliwe jest również wysiewanie nasion bezpośrednio na rabaty dopiero jesienią – wszystko zależy jednak od gatunku łubinu. Z kolei okres sadzenia sadzonek tej byliny przypada zawsze na pierwszą połowę wiosny.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki łubinu ogrodowego, potraktowane wcześniej ukorzeniaczem, należy posadzić w inspekcie. Zaleca się, by był wypełniony mieszaniną składającą się w 2/5 z torfu, w 2/5 z piasku i w 1/5 z ziemi wrzosowej. By sadzonka zaczęła się prawidłowo rozwijać, temperatura podłoża powinna wynosić ok. 15°C. W okolicach lipca należy z kolei przesadzić sadzonki do doniczek wypełnionych podobną mieszaniną, co wcześniej, i przenieść je w osłonięte miejsce. Na wiosnę zaś przesadzamy je do gruntu.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Do prawidłowego i szybkiego wzrostu sadzonki łubinu potrzebują mocno nasłonecznionego stanowiska. Poza tym najbardziej cenią sobie lekką, piaszczystą i głęboko uprawioną glebę z dobrym drenażem. Są jednak w stanie przystosować się również do zwykłej ziemi ogrodowej – byleby nie zawierała zbyt dużo wapnia. Ponadto łubin nie toleruje podłoża o odczynie zasadowym, ale za to dobrze czuje się w kwaśnym.

Jeśli chodzi o umiejscowienie w ogrodzie, to zaleca się sadzić łubin nie tylko w dużych grupach na odkrytej przestrzeni, lecz także na obramowaniach ścieżek czy grup składających się z drzew i krzewów.


ROZMNAŻANIE


Jak już wspomniano, łubin ogrodowy można rozmnażać albo z nasion, albo porzez sadzonki. W tym pierwszym przypadku często się jednak okazuje, że rośliny wyglądają inaczej niż roślina mateczna – potrzebna jest zatem selekcja siewek.
Musimy też zdać sobie sprawę, że bylina ta wysiewa się masowo sama. Nie zdziwmy się zatem, gdy ujrzymy okazałe kwiatostany łubinu w miejscu, w którym sami go nie posadziliśmy.


PRZESADZANIE


Łubin ogrodowy powinien pozostawać na jednym miejscu przez ok. 5 lat. Pamiętajmy, że o ile młode rośliny dadzą się jeszcze przesadzić, o tyle te starsze – już nie. Zmiana stanowiska może się skończyć pogorszeniem ogólnej kondycji byliny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz