Paciorecznik (Kanna) w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Paciorecznik (Kanna) w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja

3,2/5 (198 ocen)

Sadzenie kłączy


Ze względu na wrażliwość na zimno kłącza pacioreczników sadzi się do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, tuż po zimnych ogrodnikach, kiedy mamy pewność że nie nadejdą przygruntowe przymrozki. Do doniczek kłącza można sadzić wcześniej, bo już w lutym. Przechowuje się je w temperaturze 15−18°C, aż do ukorzenienia. Po wypuszczeniu pierwszych liści powinny znajdować się w temperaturze do 20°C. Po 15. maja wystawia się doniczki do ogrodu lub sadzi rośliny do ziemi. Nie można ich sadzić zbyt głęboko – warstwa ziemi przykrywająca kłącze nie powinna przekraczać 5−6 cm. Podłoże musi być przepuszczalne, mocno przekopane i napowietrzone.

Pacioreczniki - Kanny

Pacioreczniki - KannyGdzie sadzić kanny?


Pacioreczniki ze względu na swoje wymiary to idealne rośliny na wysokie rabaty lub klomby i kwietniki w centralnym punkcie ogrodu. Doskonale prezentują się także nad brzegiem oczka wodnego. Ciekawie wyglądają posadzone przy ogrodzeniu, tworząc wysokie sezonowe, kwitnące ogrodzenie. Warto pamiętać, że kanny zawsze sadzi się w grupach minimum 3−4 roślin, pojedyncze okazy nie wyglądają zbyt dobrze. Niskie odmiany to doskonałe kwiaty doniczkowe na balkon lub taras. Doniczki muszą być ciężkie oraz stabilne, aby podczas silnego wiatru się nie przewróciły.

Paciorecznik - Kanna

Paciorecznik - Kanna

Wykopywanie i przechowywanie kłączy


Przed nadejściem pierwszych przymrozków wykopujemy z ziemi całe rośliny wraz z bryłą korzeniową. Robimy to ostrożnie, aby nie uszkodzić podziemnych kłączy. Odcinamy łodygi, a kłącza delikatnie oczyszczamy z ziemi i osuszamy w temperaturze około 12°C. Układamy je w drewnianych skrzynkach i przysypujemy wiórami, torfem lub piaskiem. Kłącza nie mogą zupełnie wyschnąć, dlatego też jeśli warstwa torfu przeschnie delikatnie ją zwilżamy. W zimie kilkakrotnie sprawdzamy, czy kłącza nie zaatakowała pleśń lub zgnilizna. Porażone kłącza oddzielamy od zdrowych.

Pacioreczniki - Kanny

Pacioreczniki - Kanny

Rozmnażanie


Kanny rozmnaża się poprzez podział kłączy. Można to zrobić na jesieni, szykując kłącza do zimowania lub na wiosnę, podczas ich sadzenia do gruntu. Każdy fragment kłącza powinien mieć minimum dwa widoczne pączki.

Wysokiej jakości sadzonki kanny paciorecznika do kupienia tutaj

Tekst: Paweł Romanowicz

Korekta: Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz